Az igazságszolgáltatás büntetőjogi oltalmazása

A Károli Gáspár Református Egyetem Állam-és Jogtudományi Kar konferenciát szervez az Igazságszolgáltatás büntetőjogi oltalmazása címmel.

Az igazságszolgáltatás tisztasága, zavartalan, akadálytalan működése egy társadalom, jogrend alapvető érdeke. A Magyar Tudomány Ünnepe programsorozat keretében megrendezésre kerülő konferencia célja azon büntetőjogi eszközök megvizsgálása, amelyek e tisztaságot védelmezik, óvják.

Időpont: 2015. november 5. csütörtök 

Helyszín: 1092 Budapest, Ráday utca 28. Károli Gáspár Református Egyetem Hittudományi Kar

Program itt érhető el. 

A részvétel ingyenes, de korlátozott és előzetes regisztrációhoz kötött.

Prof. Dr. Ritoók Zsigmond Egyetemünk Díszpolgára lett

A Károli Gáspár Református Egyetem Szenátusa 2015. szeptember 23-i ülésén Egyetemi Díszpolgár címet adományozott Prof. Dr. Ritoók Zsigmond akadémikus részére, melyet Prof. Dr. Balla Péter ünnepélyes keretek között adott át az őszi Károli Közösségi Napok nyitó áhítatán. 
 
Egyetemünk Rektora az alábbi megindító méltatással köszöntötte Prof. Dr. Ritoók Zsigmondot:
 
„Prof. Dr. Ritoók Zsigmond akadémikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja. Kutatási területe a római és ógörög irodalom, ezen belül a költészet és az esztétika. Több tucat könyv szerzője és társszerzője, több száz tudományos publikáció fűződik a nevéhez. 1970-ben a MTA kutatócsoportjának tudományos munkatársa, később főmunkatársa lett. 1986-ban az ELTE latin nyelv és irodalom tanszékének egyetemi tanára, majd egy évvel később tanszékvezetővé nevezték ki, mely tisztséget 1993-ig töltötte be. 1999-ben a rendes professzori nyugdíjkorhatárt elérve nyugalomba vonult, ám professor emeritusként tovább tanított. Számos kitüntetése közül a Széchenyi-díjat (2001), a Bolyai-díjat (2009), a Prima-díjat (2012) emelhetjük ki. A Magyarországi Református Egyháznak gyermekkorától kezdve aktív és elkötelezett tagja, hosszú időn keresztül a Kálvin téri gyülekezet presbitere és főgondnoka. A hazai hitvalló református értelmiség emblematikus alakja. Egyetemünk sok oktatójának is mestere volt; több alkalommal tartott előadásokat a Hittudományi Karon, s a BTK doktori képzésében óraadóként is részt vállalt. „A Károli Gáspár Református Egyetem Díszpolgára” címre aligha találhatunk nála méltóbb személyt 2015-ben Magyarországon.” 
 
Ezúton is gratulálunk a Díszpolgári címhez!

Fotó: KRE 

Dr. Herczeg Pál tiszteletbeli professzori címet kapott

Dr. Herczeg Pál, Egyetemünk professor emeritusa 2015. október 14-én vehette át a Kolozsvári Protestáns Teológiai Intézet által adományozott tiszteletbeli professzor címet.

„Dr. Herczeg Pál, a Budapesti Károli Gáspár Református Egyetem Hittudományi Karának emeritus tanára a Kolozsvári Teológiai Intézet oktatóival régóta szoros kapcsolatot ápol. A magyar teológiai intézetek közötti kapcsolatot erősítő Coetus Theologorum konferenciáknak állandó résztvevője és lelkes támogatója volt. A Kolozsvári Teológiai Intézet tiszteletbeli professzori címet adományozott Herczeg Pálnak. A laudációt Dr. Adorjáni Zoltán, egyetemi docens, református lelkipásztor, a Kolozsvári Protestáns Teológiai Intézet dékánja mondta el.”

(forrás:  http://www.proteo.cj.edu.ro/hu/hirek/7755)

A megtisztelő címet Professzor Úr a Kolozsvári Protestáns Teológiai Intézet fennállásának 120. jubileuma alkalmából tartott ünnepségén vehette át. Egyetemünket az ünnepi alkalmon Prof. Dr. Kocsev Miklós, a HTK dékánhelyettese képviselte. 

Ezúton gratulálunk a tiszteletbeli professzor címhez!

Károli Közösségi Napok - Őszi Tréninghét

2015. október 19-22. között kerül megrendezésre Egyetemünkön a Károli Közösségi Napok – Őszi Tréninghét, melynek ebben a félévben témája a „Minőségi oktatás és nemzetköziesítés”. A részletes programterv kari bontásban az alábbi linken érhető el, az adott kar nevére kattintva.

Károli Ösztöndíj

Amit a Károli ösztöndíj pályázatról tudni érdemes
Pályázati útmutató 2015/2016. tanév tavaszi félév


Az ösztöndíj célja: tehetséges, tanulmányukat kiemelkedőenvégző önköltséges hallgatók támogatása.

Általános pályázati feltételek, pályázók köre:

  • aki a felvételi eljárás során Egyetemünket első helyen jelölte meg,
  • aktív státuszú nappali tagozatos hallgató, aki teljes idejű alapképzésben; vagy egységes, osztatlan képzésben; vagy mesterképzésben részt vevő; önköltséges (költségtérítéses) hallgató.
  • elsőéves, másodéves, és harmadéves hallgató,
  • tanulmányi eredménye eléri a pályázati felhívásban közzétett minimum korrigált kreditindexet (KKI),


Pályázást kizáró okok:

  • a pályázati kiírásban szereplő minimum tanulmányi eredményt (KKI) nem teljesíti,
  • a felvételi eljárás során nem első helyen jelölte meg Egyetemünket,
  • levelezős és szakirányú továbbképzéses hallgatók, valamint felsőoktatási szakképzést végző hallgatók nem vehetnek részt a pályázaton,
  • állami ösztöndíjas teljes idejű képzésben kezdte tanulmányát, de az ösztöndíj benyújtását megelőző félévben tanulmányi okból, átsorolás miatt önköltséges finanszírozási formábanfolytatja tanulmányait
  • pályázatot megelőző félév tárgyi feltételeit nem teljesítette, tehát az ösztöndíj benyújtását megelőző félévben felvett tantárgyak valamelyikét nem teljesítette
  • az a hallgató, aki a jelen félévben Károli ösztöndíjban részesül, a pályázat elbírálását követően azonban szünetelteti hallgatói jogviszonyát, elveszti az ösztöndíjat.
  • az a hallgató, aki az előző félévi Károli ösztöndíjszerződésben vállalt kötelezettségét nem teljesítette, a következő félévi pályázatból kizárásra kerül.
  • a pályázó nem a valóságnak megfelelő adatokat szolgáltat, 
  • a pályázó hiányosan adta le a pályázati anyagát (a dokumentumok pótlólagos benyújtására a pályázati határidő lejárta után nincs lehetőség)


Az a hallgató, aki a jelen félévben Károli ösztöndíjban részesül, a pályázat elbírálását követően azonban szünetelteti hallgatói jogviszonyát elveszti az ösztöndíjat.
Azon hallgató, aki várhatóan 2015/2016. tanév tavaszi félévében abszolutóriumot szerezne nem pályázhat.

Felhívjuk szíves figyelmüket, hogy amennyiben az a hallgató, akinek a pályázat benyújtásának időpontjában költségtérítés/önköltség tartozása van, vagy a tárgyi félévben vele szemben fegyelmi eljárást kezdeményeztek a karon, pályázati anyaga automatikusan elutasításra kerül!


Pályázás módja: 
A sikeres pályázáshoz a meglévő feltételek és csatolandó dokumentumok szükségesek. 

A pályázás menete: 
A pályázat benyújtásának határideje: Legkésőbb  2016. március 21. (hétfő) 15.00 óráig

A pályázatokat nyomtatott formában a Kari Szervezeti Egységeknél lehet leadni: 
Állam- és Jogtudományi Kar, Dékáni Titkárság; Bölcsészettudományi Kar, Karrier Iroda
Hittudományi Kar, Dékáni Titkárság; Tanítóképző Főiskolai Kar, Dékáni Titkárság 

Hol találom meg a megfelelő önkéntes munkalehetőségek listáját?
• a részletes  önkéntes munkalehetőségek listáját az alábbi linkrekattintva tudja megtekinteni.

• Jelentkezni az önkéntes munkalehetőségek listáján meghirdetett kari Szervezeti Egységeknél, ill. az Egyházi szervezeteknél lehet. A két példányban kitöltött és aláírt önkéntes munka befogadó nyilatkozatok leadási határideje 2016. április 13 (szerda). 

• Az ösztöndíj szerződések aláírása legkésőbb: 2016. április 20 (szerda). napjáig a Kari Dékáni Hivatalokban, a BTK esetében a Karrier Irodában lehetséges.

A munkalehetőségek listája elérhető lesz 2016. március 8.-tól az alábbi linken: http://www.kre.hu/karoli_osztondij/regisztracio/ 

Pályázatok elbírálása: 
A pályázatokat a Károli Ösztöndíjbizottság bírálja el. Az elbírálás során érvényesítendő fő szempont a pályázó tanulmányi eredménye.
Az elbírálás pontrendszerben történik a felhívásban megjelent szempontok szerint. 

Az ösztöndíjat elnyert hallgatók listájának közzététele:
2016. április 6. (szerda)


Részletes pályázati felhívás, 2015/2016. tanév tavaszi félév

Jelenléti ív önkéntes munkához

KRE Befogadó nyilatkozat önkéntes munkához

Teljesítésigazolás önkénteseknek

Kutatási támogatásra írt ki pályázatot a Reformáció Emlékbizottsága

2017. évben emlékezünk meg a reformáció 500 éves jubileumáról. Reformáció Emlékbizottság munkájában kiemelt szerepet kap a 2017-es jubileummal kapcsolatosan az egységes nemzetben gondolkozás. Ez mind tudományos, mind művészeti, mind pedig hitéleti programokban egyaránt megjelenik, ezért a reformáció 500 éves jubileumára készülve a Reformáció Emlékbizottság nevében az emberi erőforrások minisztere megbízásából az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő pályázatokat hirdet meg.
 
Pályázat nyújtható be valamennyi tudományterületen, illetőleg tudományágban, elsősorban is a reformáció témájához kapcsolódóan (a reformáció a 16. századtól napjainkig; annak társadalmi, politikai, irodalmi, művelődéstörténeti, teológiai, antropológiai, kulturális, jogi stb. vonatkozásai).
 
A támogatásra pályázhat az a felsőfokú végzettséggel rendelkező magyar állampolgár vagy a szomszédos országok magyar nemzetiségű állampolgára, aki a pályázat benyújtási határidejének időpontjáig a 40. életévét még nem töltötte be. Kutatásait tudományos/kutatói/felsőoktatási intézményben (felsőoktatási intézményben, akadémiai kutatóintézetben, egyéb tudományos kutatóhelyen) kívánja végezni, és ehhez az intézmény fogadókészségéről szóló nyilatkozattal rendelkezik.
 
A pályázat benyújtásának határideje: 2015. november 5.
 
A részletes felhívás és pályázati adatlap itt érhető el.

Kép forrása: http://reformacio2017.hu/

Október a reformáció hónapja

Októberben számos központi és gyülekezeti programmal ünnepelnek a magyarországi protestáns egyházak. 2015-ben az Október a reformáció hónapja rendezvénysorozat fő témáját a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa a Zsoltárok könyvéből választotta: „Taníts engem az ismeretre és a helyes felismerésre!" (119,66a)
 
Az idei ünnepi hónapot Budapesten, a Deák téri evangélikus templomban nyitották meg október 1-jén.  Október 18-án, vasárnap 17 órakor kezdődik az ünnepi reformációi gála a budapesti Uránia Nemzeti Filmszínházban, az országos reformációi istentiszteletre a balatonalmádi református templomban kerül sor október 25-én, ahol Gáncs Péter, evangélikus elnök-püspök, a MEÖT alelnöke hirdet igét. A reformáció emléknapján, október 31-én, szombaton ünnepi megemlékezésttartanak a budapesti Reformációi Emlékparkban (1071 Budapest, VII. kerület, Városligeti fasor, Bajza utca sarok).

Szimbólummá vált a KRE TFK

Tanítóképző Főiskolai Karunk 25 évvel ezelőtti újraindítása alkalmából a Kar ünnepségsorozatot rendezett. A nagykőrösi intézményben harminchárom év kényszerszünet után 1990. október 6-án indult újra az oktatás. Nagykőrös szimbólumává vált annak, hogyan lehet nagyon nehéz helyzetből továbblépni és felvirágoztatni egy intézményt. A főiskola vállalta a kultúra, az oktatás, az egyház és a nemzet szolgálatát – hangzott el az egész napos ünnepségen.
 
Az október 6-i rendezvényen Prof. Dr. Balla Péter rektor, Dr. Rádli Katalin minisztériumi főtanácsos (Emmi), Dr. Czira Szabolcs nagykőrösi polgármester, Dr. Sepsi Enikő, a KRE BTK dékánja, Szövényi Zsolt nyugalmazott minisztériumi főosztályvezető, Platthy Iván nyugalmazott államtitkár, valamint Dr. Szenczi Árpád, a KRE TFK dékánja tartottak beszédet. 
 
Az egész napos rendezvény A hit erejével című tudományos konferenciával ért véget. 
Az ünnepségről készült részletes beszámoló az alábbi linken olvasható.


Fotó: Füle Tamás/parokia.hu

A gyökerektől az innovációig

Az oktatás és a tudomány mellett keresztyén szellemiséget és értékrendszert is közvetít hallgatóinak a Károli Gáspár Református Egyetem Tanítóképző Főiskolai Kara. Az iskola október 6-án ünnepelte a rendszerváltás utáni újraindulásának 25. évfordulóját, ebből az alkalomból készítettek interjút a parokia.hu portál Dr. Szenczi Árpáddal, a Kar dékánjával, mely az alábbi linken olvasható.

Fotó: parokia.hu

A gulágra elhurcoltakra emlékezünk

A gulágra elhurcoltakra emlékezünk

Egyetemünk Tanítóképző Főiskolai Kara bemutatja Tiszaladányi Jeremiádcímű gulág-oratóriumát. A színjátékot Dobozi Eszter Csak a napnyugtát níztük című dokumentumkötetéből, továbbá ószövetségi szövegekből szerkesztette és rendezte Radnóti-díjas oktatónk Debreczeni Tibor.
 
A darab bemutatója 2015. október 29-én csütörtökön 18 órakor lesz a Holokauszt Emlékközpontban (1094 Páva utca 39).
 
A dokumentum-oratórium a Tiszaladány községből elhurcolt tizenéves lányok és fiúk kálváriáját idézi meg, mint gyűjtötték be őket a szovjet katonák 1944 telén és marhavagonokba zárva mint vitték őket Dombaszba, az ukrajnai szénbányákba, malenkij robotra. Dobozi Eszter József Attila–díjas költőnek még 1989-ben sikerült a visszatértek közül néhány idős asszonyt megszólaltatni. A dokumentumoratórium első bemutatója 1990-ben volt, s utána tíz éven át – három szereposztásban – százötvennél is többször léptek közönség elé a Kárpát-medence különböző településein.
 
A mostani előadás egyedülállónak mondható sajátossága, hogy a Jeremiád szereplői - az egykori főiskolások, mára az ország különböző helyén dolgozó pedagógusok, diakónusok - úgy döntöttek, hogy tanár-rendezőjükkel - mert emlékezni kell -, felújítják a drámát. 
 
A szereplők:
Bálint Márta, Bényei Erzsébet, Bíró Anikó, Bölcsföldiné Türk Emese, Csomos Katalin, Fekete Erzsébet, Fésűs Judit, Hézser Katalin, Jenei László, Kovács Borbála, Németh Judit, Pintér Péter, Sándor Zsombor

 

Etikus Közgazdasági Gondolkodás és Versenyképesség konferencia

2015. október 15-én került sor a Károli Gáspár Református Egyetem szervezésében az Etikus Közgazdasági Gondolkodás és Versenyképesség című konferenciára Budapesten. 

Prof. Dr. Balla Péter rektor köszöntőjét követően Dr. Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnökének, majd Domokos László, az Állami Számvevőszék elnökének előadásával kezdődött a konferencia plenáris része. Ezután külföldi vendégelőadókra került sor: Dr. Jacques Jaussaud professzor, a franciaországi Pau-i Egyetem oktatója, és Dr. Johan Graafland, a hollandiai Tilburgi Egyetem közgazdász és teológus professzora osztották meg nézeteiket a gazdaság és a jog viszonyáról.

A plenáris rész kerekasztal beszélgetéssel zárult Dr. Halmai Péter professzor (Pannon Egyetem), Dr. Lentner Csaba professzor (Nemzeti Közszolgálati Egyetem), Dr. Miskolczi Bodnár Péter professzor (Károli Egyetem), Dr. Zéman Zoltán professzor (Szent István Egyetem), valamint Dr. Zsengellér József professzor (Károli Gáspár Református Egyetem) részvételével. A délután folyamán 6 szekció keretében nyílt lehetőség a tudományos eredmények bemutatása mellett a magas színvonalú szakmai párbeszédre.

A komoly szakmai érdeklődést kiváltó konferenciával a Károli Gáspár Református Egyetem hosszú távú célja, hogy az etika, a gazdaság és a jog összetett viszonyrendszeréről a hazai és a nemzetközi tapasztalatokat feltáró, nemzetközi konferenciasorozatot indítson el. A rendezvényről konferencia-absztrakt készül.

Tibolya Péter

Tibolya Péter

Világ- és Európa bajnok öttusázó