2016 március

  • Doktori Iskola meghívó

    Az Állam-és Jogtudományi Doktori Iskola tisztelettel meghívja Önt dr. Magyar Attila A gyülekezési jog gyakorlásával összefüggésben elkövetett jogsértések Magyarországon 1990-2010 című Ph.D értekezésének 2016. április 1-én pénteken 15:00 órakor tartandó nyilvános vitájára.

    Helyszín: KRE Állam- és Jogtudományi Kar, 1042 Budapest, Viola u. 2–4.,  mfszt. 4. terem

    http://www.jdi.kre.hu/images/Magyar_Attila_meghivo_2016_marcius_22.pdf

  • Hallgatói siker

    Havasi Sára, a KRE Állam- és Jogtudományi Karának harmadéves hallgatója, a Büntetőjogi, Büntető Eljárásjogi és Büntetés-végrehajtási Jogi Tanszékének demonstrátora a Mailáth György Tudományos Pályazaton "A fiatalkorúakkal szembeni szankcióalkalmazás sajátosságai" című dolgozatával 3. helyezést ért el.
    A hallgató felkészítő oktatója Prof. Dr. Domokos Andrea tanszékvezető egyetemi tanár és Szarka Attila, az Aszódi Javítóintézet korábbi igazgatója volt.
    A pályázat nyertesei a 2015. december 11-12-én megtartott Consilium Peritorum rendezvényen dr. Handó Tündétől, az OBH elnökétől vehették át az emléklapot.
    A Magyar Igazságügyi Akadémián 2016. március 18-án a Mailáth György Tudományos Szimpóziumon dr. Gyarmathy Judit, az OBH elnökhelyettese adta át az emlékplaketteket, és itt kerültek bemutatásra a díjnyertes dolgozatok.
    A díjazottak szekcióüléseken mutatták be pályamunkájukat prezentációval kísért előadás formájában. A büntetőjogi szekció nyertes pályázatainak bemutatását dr. Székely Ákos, a Kúria Büntető Kollégiumának vezetője moderálta.

     

  • Károli Ösztöndíj nyertes pályázói részére

    A részletes önkéntes munkalehetőségek listáját 2016. március 8.-tól az alábbi linken: http://www.kre.hu/karoli_osztondij/regisztracio/találhatják meg.
     
    Jelentkezni a kari Szervezeti Egységeknél, a két példányban kitöltött és aláírt önkéntes munka befogadó nyilatkozatok leadásával egyidejűleg 2016. április 8-ig (péntek) lehet.
     
    Az ösztöndíj szerződések aláírása legkésőbb: 2016. április 14.napjáig a Kari Dékáni Hivatalban lehetséges.
     
    Pályázatok elbírálása:
    A pályázatokat a Károli Ösztöndíjbizottság bírálja el. Az elbírálás során érvényesítendő fő szempont a pályázó tanulmányi eredménye.
    Az elbírálás pontrendszerben történik a felhívásban megjelent szempontok szerint.

  • Országos agrárjogi jogesetmegoldó verseny


    A KRE ÁJK Polgári Jogi és Római Jogi Tanszéke rendezte ezévben - immáron második alkalommal - a XIII. Agrárjogi Jogesetmegoldó és Perbeszédmondó Versenyt, amelyen öt másik jogi kar (ELTE, SZE, SZTE, ME, DE) csapataival mérkőzött meg az ÁJK csapata (Zsigmond Attila, Regéczy Ákos és Nagy Péter ötödéves joghallgatók).
    A jogesetmegoldó versenyt és ezzel a vándorkupát a Győri Széchenyi István Egyetem Állam- és Jogtudományi Karának csapata nyerte, a csapat tagjai voltak: Horváth Patrik Attila, Hancz Patrik és Uszkai Adrienn.
    A perbeszédmondó versenyen két díj került kiosztásra. A legjobb felperesnek járó elismerést Juhász Veronika, a legjobb alperes címét pedig Baksa Márk kapta, mindketten az ELTE ÁJK hallgatói.
    A rendezvény keretében a résztvevők megemlékeztek a nemrég elhunyt Prof. Dr. Vass Jánosról, az ELTE Agrárjogi Tanszékének korábbi tanszékvezetőjéről, aki a verseny egyik alapítója is volt. Sor került továbbá a CEDR Magyar Agrárjogi Egyesület évi rendes elnökségi és közgyűlésére is.

     

     | 

  • Nők a tudományban

     

    2016. március 9-én, egy nappal a nemzetközi Nőnap után és egy nappal az MTA Nők a Tudományban Kiválósági Díj hagyományos díjátadója előtt került megszervezésre a KRE ÁJK-n a "Nők a tudományban" kerekasztalbeszélgetés, amelynek a Bocskai István Szakkollégium adott otthont.
    A teltházas beszélgetésben részt vettek:
    Prof. Dr. Domokos Andrea tanszékvezető egyetemi tanár KRE ÁJK
    Dr. Pödör Dóra PhD, tanszékvezető egyetemi docens, dékánhelyettes KRE BTK
    Dr. habil. Zvolenszky Zsófia PhD, egyetemi docens (ELTE BTK Filozófia Intézet, Logika Tanszék), Marie Curie ösztöndíjas kutató (Szlovák Tudományos Akadémia, Filozófia Intézet, SASPRO)
    A kerekasztalt vezette: Dr. habil. Grad-Gyenge Anikó PhD, tanszékvezető egyetemi docens KRE ÁJK
     
    A kerekasztal elsődleges célja az volt, hogy a személyes kutatói életutak bemutatásán keresztül feltárja azokat a lehetőségeket, amelyek nők számára vonzóvá tehetik a kutatói, egyetemi oktatói életpályát, illetve beazonosítsa azokat a sajátosságokat, amelyek jellemzik a női kutatók életét, összevetve akár más pályán lévő nőkével, akár a férfi kutatók szakmai életpályájával. A kitűnő hangulatú beszélgetésnek különös hangsúlyt adott, hogy Zvolenszky Zsófia az eseményre magával hozta 2 éves kislányát, Oliviát is, aki a beszélgetés alatt az előadók között játszott, igazolni segítve azt, hogy a gyermekvállalás a női oktatók, kutatók oldalán sem szükségszerűen jelent akadályt a tudományos, oktatói karrier alakításában.
     
    A kerekasztalbeszélgetésre a KRE ÁJK 2015/16-os tehetséggondozási programja keretében került sor, amely az NTP-HHTDK-15-0041 számú pályázat támogatásából valósult meg. Ezt a támogatást az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő által kiírt Nemzeti Tehetség Program keretében nyerte el a KRE ÁJK.






  • Országos agrárjogi jogesetmegoldó verseny

    2016. március 17-én, csütörtökön 13. alkalommal kerül megrendezésre az 
    Országos Agrárjogi Jogesetmegoldó és Perbeszéd Verseny, 
    melynek házigazdája a Károli Gáspár Református Egyetem Állam-és Jogtudományi Kara.

    A program alábbiakban olvasható.

     

  • Európajogi Tanszék TDK ülés

    Kedves Hallgatók, kedves Érdeklődők!

    Az Európajogi Tanszék szervezésében kezdetét veszi a tavaszi félév TDK sorozata.

    Az 1. TDK alkalom időpontja és helye:

    2016. március 10. 17:00
    Mfszt. 2.

    TDK témája:
    Migrációs kérdések Európában

    Meghívott előadó:

    dr. Sántha Hanga, migrációkutató, korábban a svéd igazságügyi minisztérium biztonságpolitikai szakértője

    Várjuk az Érdeklődőket!

    dr. Görög Dóra

  • ÁJK Tréninghét - 2016 tavasz

  • Károli Gáspár Ösztöndíj felhívás 2015/16/II.

    Kiírásra került a Károli Gáspár Ösztöndíj. 
    Az ösztöndíj célja: tehetséges, tanulmányukat kiemelkedően végző önköltséges hallgatók támogatása.
    A pályázatok leadásának határideje, helye: legkésőbb 2016. március 21. (hétfő) 15.00 óráig a kari Dékáni Titkárságon (Mfszt. 9.) 
    A nyertes pályázók névsorának közzététele: 2016. április 1. (péntek).


    A PÁLYÁZATI FELHÍVÁST ITT ÉRHETI EL

  • Beszámoló - Infokommunikációs Jogi Tanszék TDK üléséről

    Beszámoló
    a Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar
    Infokommunikációs Jogi Tanszék
    TDK üléséről


    Az Infokommunikációs Jogi Tanszék 2016. március 7-én tartotta a tavaszi félév első TDK ülését. A tudományos tanácskozás témája a Drónok és a biometrikus adatok adatvédelmi jogi kihívásai volt. Az esemény iránti érdeklődést jól mutatja, hogy az egyetemi hallgatók közel megtöltötték a Kar 108-as előadóját, de a rendezvényt más egyetemekről, és a versenyszférából érkezők is megtisztelték jelenlétükkel.
    Meghívott előadónk, Búzás Péter, a Nemzeti Adatvédelmi- és Információszabadság Hatóság munkatársa volt, aki az ELTE Állam- és Jogtudományi Doktori Iskolájának doktoranduszaként kutatja a bioetika emberi jogi vonatkozásait, míg a Hatóság vizsgálójaként az adatvédelem és az információszabadság érvényesülése során felmerülő kérdések széles körével foglakozik.

    A hallgatóság megismerkedhetett a drónok (személyzet vagy utas nélküli légi járművek) különböző fajtáival és sokoldalú felhasználhatóságukkal, hasznosíthatóságukkal. Amint elhangzott adatvédelmi szempontból nem önmagukban a személyzet nélkül üzemeltett légi eszközök jelentenek kihívást (bár közlekedésbiztonsági oldalról érdekesek lehetnek), hanem a rájuk szerelt technológiáknak van döntő szerepük, például az esetlegesen a kamerával felszerelt drónok által készített légi felvételek jogszerűsége lehet jogilag releváns kérdés.
    A drónok elterjedése, állami és civil felhasználásuk tömegessé válása igazi 21. századi jogi probléma. Ezek a jogi kihívások napjainkban még jobbára az Amerikai Egyesült Államokban, vagy éppen Japánban foglalkoztatják a jogtudomány prominenseit, de bátran prognosztizálhatjuk, hogy hamarosan a magyar kutatók érdeklődésének fókusza is rátalál erre az izgalmas témára.
    A drónok hasznosak, vagy éppen veszélyesek a mindennapi életünkben? – tette fel a kérdést Búzás Péter, s válaszában pro és kontra érveket egyaránt sorjázott. A mezőgazdasági hasznosíthatóságuk, vagy kereskedelmi felhasználhatóságuk igencsak segítheti a modern társadalmakat, de Búzás Péter idézte a látnoki képességekről tanúságot tevő George Orwell 1984 című könyvének alábbi sorait: „A távolból helikopter szállt le a tetők közé, egy pillanatig úgy lebegett ide-oda, mint egy dongó, aztán nagy ívben elrepült. A rendőrjárat volt, amely beles az emberek ablakán” – érzékletesen szemléltetve a drónok biztosította állami visszaélés lehetőségét.

    A biometrikus adatok használatával kapcsolatban hallgatóink számos érdekes példán keresztül kaphattak bepillantást a Nemzeti Adatvédelmi- és Információszabadság (és a korábbi adatvédelmi biztos) joggyakorlatába, és a magyar adatvédelmi szabályozás rejtelmeibe. Vendégeink megtudhatták, hogy a biometrikus adatok különleges taralmuk miatt kiemelt védelemre méltóak és hogy ennek fényében az Európa Tanács felvetette ezen adatkörnek a fokozott védelmet biztosító különleges adatok közé sorolását.
    A technológiai fejlődés biztosította műszaki megoldások egyre több társadalmi alrendszerben, egyre sokrétűbben teszik lehetővé a biometrikus adatok alkalmazását, mégis tanácskozásunk résztvevői arra a konszenzusos és a magyar adatvédelmi hatóság felfogásával rokon álláspontra helyezkedtek, hogy bár „a kéz mindig kéznél van,” mégsem mindig a biometrikus adat (például egy ujj- vagy tenyérlenyomat) használata a „legkézenfekvőbb” megoldás.
    A szakmai előadás végén hallgatóinknak lehetőségük volt kérdések feltételére, illetőleg biztosítottuk a szakmai érvek mentén kirajzolódó vitát is. Számos kérdés, valamint pro és kontra érv hangzott el a témákkal kapcsolatban, végül az élénk tudományos diskurzusnak nem az érdeklődés hanyatlása, csupán a záros beszédidő elmúlása vetett véget!

    Tanszékünk következő TDK ülésére 2016. május 2-án kerül sor. A tavaszi második összejövetelünk témája a kommentelés műfajának jövője lesz. A hasonló témájú korábbi rendezvényünk után a téma, egy hazánkat érintő strasbourgi döntés után ismét nagyon aktuális. Az eseményen kerekasztal beszélgetést tervezünk, amelynek résztvevőiként a téma legkiválóbb magyar kutatóit kértük fel.
    Mindenkit szeretettel várunk május 2-án is!

    Budapest, 2016. március 8.

                                                dr. Klein Tamás
                                           egyetemi tanársegéd
                                           Infokommunikációs Jogi Tanszék

  • Találkozások


    „De aminek legnagyobb súlya van életedben, az néhány ember, akit ismertél. A könyvek, a zene, az megint egészen más. Bármivel gazdagítanak is, csupán eszközök, hogy eljuss az emberekhez.” (Jorge Semprún)

    Ezen alkalom találkozás oktatóinkkal, akik arról beszélnek, hogyan találkoztak Istennel, és hogy mit értettek meg a tervéből. Gyere el, hogy közelebbről megismerd tanárainkat. Félévente két alkalommal keresztyén hitvallások hangzanak el egy kötetlen beszélgetés keretében.

    Időpont/helyszín: 2016. március 8. kedd, 16-17.30. Kari tanácsterem, KRE ÁJK

    Beszélgetőtárs:
     Dr. Tomka János Ph.D. tanszékvezető, főiskolai tanár Közgazdasági Tanszék

    Házigazda: Dr. Móré Sándor Ph.D. egyetemi adjunktus Közigazgatási Jogi Tanszék

  • Meghívó Infokommunikációs Jogi TDK ülésére

Következő események


Összes esemény

Napi biztatás

Sport a Károlin

Sport a Károlin

 

Közösségi Média

nyelvvizsgaközpont