Kutatóműhelyek

Ebben a kategóriában nincsenek cikkek. Ha megjelennek ezen az oldalon az alkategóriák, akkor azok tartalmazhatnak cikkeket.

Alkategóriák

A Hermeneutikai Kutatóközpont Intézet (továbbiakban Intézet) a Károli Gáspár Református Egyetemen működő önálló , központi kutatási-oktatási szervezeti egység. 

Az Intézet háttere az 1994. április 18-án a Fővárosi Bíróságon nyilvántartásba vett Hermeneutikai Kutatóközpont Alapítvány, amely kezdetektől a KRE épületében működik.  Az Intézet szervezetileg önálló, a Rektor közvetlen felügyelete alatt működik.

Elérhetősége: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. ; honlapja: www.hermeneutika-btk.eu

Intézet vezetője Dr. habil. Fabiny Tibor CSc egyetemi tanár.

Az Intézet célja az oktatási és kutatási feladatok ellátása a hermeneutika területén, kiadványok közrebocsátása és konferenciák szervezése.

I. Alapelvek

Az Intézet háttereként működő Alapítvány  református kezdeményezésű, de ökumenikus hátterű. Az egyes felekezetek sokszor hermeneutikai szempontok szerint különültek el egymástól, ezért a hermeneutikai kérdések tudományos vizsgálata csakis az egyes felekezetek szakembereinek bevonásával történhet. Vagyis: a hermeneutikai kutatómunka egy közös nyelv kidolgozásával hidat képez ma, az egyházak közötti és az egyházakon belüli megosztottság korában.

Ma érdemi kutatómunkát csakis a teológiai és bölcsészettudományi fakultások közös erőfeszítésével lehet végezni. A teológia és a bölcsészettudományok több évtizedes elszigetelése után az intézmény példát mutathat a tudományok napjainkban nélkülözhetetlen integrálására.

II. Célok

  • 1. Oktatás

Az Intézet rendszeres és alkalmi előadásokat és szemináriumokat szervez részint a BTK részint a HTK hallgatóinak.

  • 2. Kutatás és feladatok

A kutatást támogató különféle alapítványok aktuális projektjei: (1) bibliai tipológia és szépművészetek (Tibor Fabiny: The Lion and the Lamb. Figuralism and Fulfilment in the Bible, Art and Literature. London: Macmillan, 1992); (2) A Biblia hatástörténete; (3) Az irodalomtudomány, a teológia  és a Biblia kapcsolata; (4) A reformáció korának hermeneutikája, különös tekintettel a korai angol reformáció időszakára

  • 3. Konferenciák

Az Intézet különböző felekezetek hazai és külföldi tagjainak meghívásával szervezi konferenciáit. A tudományos szakembereken kívül az értelmező közösségek és a gyülekezeti csoportok tagjai, legyenek bár liberális vagy konzervatív beállítottságúak, egyaránt meghívást kapnak. Az ilyen konferenciák fórumot biztosítanak az eszmecseréhez.
Az első nemzetközi konferenciát a Pázmány Péter Katolikus Egyetemmel közösen szervezte a Hermeneutikai Kutatóközpont , melyre 1995. július 21-22-én került sor Piliscsabán, A Biblia és az irodalom az egyetemi oktatásban címmel.
A második nemzetközi konferencia 1988 szeptemberében zajlott, ugyancsak Piliscsabán. Ennek társszervezője a zürichi Centre und Institut für Hermeneutik volt, címe: Szent és világi szövegek értelmezése, történelem és elmélet. A Dunamelléki Egyházkerület adott otthont 2007 májusában a Károli Gáspár Református Egyetem Hittudományi Kara és a Bölcsészettudományi Kar Angol Nyelvű Irodalmak és Kultúrák Tanszéke, valamint a Yale Egyetemen működő Jonathan Edwards Központ közös konferenciájának.
A Jonathan Edwards Európában címet viselő tudományos üléssorozat előadásai és referátumai könyv formában is megjelentek. 2008 őszén Irányváltás. Humán értelmiségeiek megtérése címen rendezett egy négy részes sorozatot.


Intézményvezető:
dr. Kun Miklós habil. professzor
Tudományos életrajz
Publikációs lista

 

 

 

Külső Munkatársak:
Szemerkényi Réka, tudományos munkatárs
Nagy János, történész
Németh István, egyetemi tanár

A Kremlinológiai Intézet kutatásának fő területe a 20. századi szovjet-orosz történelem, annak magyar vonatkozásai, kiemelten az 1956-os forradalom „fehér foltjainak” feltérképezése, valamint az egyházi vetületek. Ide tartoznak a klasszikus kremlinológiai diszciplínák: a „hidegháború”, a NATO és a Varsói Szerződés szembenállása, az olajháborúk és az olajválságok, a kényszermigráció, a nemzeti ellenállás, a rendszerváltás külpolitikája. Mindezek mellett az Intézet hangsúlyt kíván fektetni az 1956-os események – nemzetközi és magyarországi előzmények és következmények egyaránt – kutatására, az évfordulókon túlmenően is. Az Intézet kutatásait a maguk történelmi beágyazottságában végzi, művelődési, oktatási, kulturális és vallási gyökereivel együtt.
Az Intézetben páratlan kremlinológiai könyv, videó- és dokumentumgyűjtemény is található.
Az Intézet a tudományos kutatáson kívül a szakmai eszmecserét is igen relevánsnak tartja, ezért több konferenciát szervezett – az olajválságról, az 1968-as történelmi eseményekről –, az 1956-os forradalom fehér foltjairól, az 1947-es kékcédulás választásokról, az 1944-es délvidéki vérengzésekről. 2007 óta az aktuális politikai, gazdasági eseményekről szól Látleletek című konferenciasorozatunk.
A tervek között szerepel a Kremlinológiai Kiadványok című sorozat összeállítása, megjelentetése is, amely a konferenciákon elhangzott előadások anyagát, és az Intézetben zajló tudományos kutatások eredményeit összegezné.
A legfőbb cél egy olyan egyedülálló Intézet fent tartása, ahol a kutatás és az oktatás összekapcsolódhat, hatékony lehet.

Postai cím:
Kremlinológiai Intézet, KRE BTK – 1091 Bp., Kálvin tér 9.
Honlap: http://www.kre.hu
http://www.kunmiklos.com

Következő események


Összes esemény

Napi biztatás

PedKaszt

Közösségi Média

Online tanácsadás 

Diáktanácsadó központ

nyelvvizsgaközpont