Kari kutatócsoportok

Nyelv és digitális kompetenciák kutatóműhely
Kutatási területek: kultúra, alkalmazott nyelvészet, digitális fejlesztés, tehetséggondozás

Pedagógiatörténeti műhely
Kutatási terület: pedagógiatörténeti, elméleti pedagógiai kutatások

Református hittanoktató alapképzési szak kutatóműhelye
Kutatási terület: teológiai és katchetikai kutatások a keresztyén pedagógia témakörében

Kántor alapképzési szak kutatóműhelye
Kutatási terület: művészeti alkotó tevékenység, egyházzenei kutatások

A Magyarországi Református Egyház Zsinata 1993-ban döntött több karral rendelkezõ egyetem megalapításáról. A döntést a Magyar Köztársaság Országgyûlése még ugyanazon év szeptember 21-én jóváhagyta. Ettõl az idõponttól kezdve az 1855-ben alapított és 1990-ben az Országgyûlés által egyetemi rangú intézményként megerõsített Budapesti Református Teológiai Akadémia a Károli Gáspár Református Egyetem Hittudományi Karaként, az 1839-ben alapított Nagykõrösi és Dunamelléki Református Hitoktató és Tanítóképzõ Fõiskola pedig az Egyetem Tanítóképzõ Fõiskolai Karaként mûködik. Ezzel egyidejûleg alakult meg a Bölcsészettudományi Kar, 1998-ban pedig megkezdte mûködését az Állam- és Jogtudományi Kar. A Károli Gáspár Református Egyetem hivatásának tekinti a református hagyományoknak megfelelõ differenciált, többszintû, széles bázisú, magasszintû oktatás megvalósításával a bibliai hagyományokhoz ragaszkodó bölcsészek, diakónusok, hitoktatók, jogászok, kántorok, lelkészek, szociális munkások, tanítók és vallástanárok képzését, tudományos fejlõdésük elõsegítését, az oktatás, nevelés és tudományos kutatás feltételeinek biztosítását, a református és a magyar felsõoktatás több évszázados örökségének ápolását, az egyházi és nemzeti felemelkedés szolgálatát. A Károli Gáspár Református Egyetem célja és feladata, hogy a nagy múltú református kollégiumok, Sárospatak, Pápa, Debrecen, Nagyenyed és Kolozsvár hagyományait folytatva a lelkészképzés mellett református szellemiségben, több tudományterületen és több tudományágban folytasson egyetemi és fõiskolai alapképzést, általános és szakirányú továbbképzést, képes és alkalmas legyen tudományos kutatásra, doktori képzésre és fokozat odaítélésére, valamint habilitációs eljárás lefolytatására. A jogelődje révén több mint 155 éves Intézmény életére azzal a kívánsággal kérjük Isten áldását, hogy fenti küldetését minél teljesebben be tudja tölteni az elkövetkező évtizedekben.

Prof. Dr. Balla Péter
Rektor

Fotó: MTVA, MTI, Kovács TamásA Magyarországi Református Egyház Zsinata 1993-ban döntött több karral rendelkezõ egyetem megalapításáról.

A döntést a Magyar Köztársaság Országgyûlése még ugyanazon év szeptember 21-én jóváhagyta. Ettõl az idõponttól kezdve az 1855-ben alapított és 1990-ben az Országgyûlés által egyetemi rangú intézményként megerõsített Budapesti Református Teológiai Akadémia a Károli Gáspár Református Egyetem Hittudományi Karaként, az 1839-ben alapított Nagykõrösi és Dunamelléki Református Hitoktató és Tanítóképzõ Fõiskola pedig az Egyetem Tanítóképzõ Fõiskolai Karaként mûködik. Ezzel egyidejûleg alakult meg a Bölcsészettudományi Kar, 1998-ban pedig megkezdte mûködését az Állam- és Jogtudományi Kar. A Károli Gáspár Református Egyetem hivatásának tekinti a református hagyományoknak megfelelõ differenciált, többszintû, széles bázisú, magasszintû oktatás megvalósításával a bibliai hagyományokhoz ragaszkodó bölcsészek, diakónusok, hitoktatók, jogászok, kántorok, lelkészek, szociális munkások, tanítók és vallástanárok képzését, tudományos fejlõdésük elõsegítését, az oktatás, nevelés és tudományos kutatás feltételeinek biztosítását, a református és a magyar felsõoktatás több évszázados örökségének ápolását, az egyházi és nemzeti felemelkedés szolgálatát.

A Károli Gáspár Református Egyetem célja és feladata, hogy a nagy múltú református kollégiumok, Sárospatak, Pápa, Debrecen, Nagyenyed és Kolozsvár hagyományait folytatva a lelkészképzés mellett református szellemiségben, több tudományterületen és több tudományágban folytasson egyetemi és fõiskolai alapképzést, általános és szakirányú továbbképzést, képes és alkalmas legyen tudományos kutatásra, doktori képzésre és fokozat odaítélésére, valamint habilitációs eljárás lefolytatására.

A jogelődje révén több mint 155 éves Intézmény életére azzal a kívánsággal kérjük Isten áldását, hogy fenti küldetését minél teljesebben be tudja tölteni az elkövetkező évtizedekben.

Prof. Dr. Balla Péter
Rektor

It appears you don't have a PDF plugin for this browser. No biggie... you can click here to download the PDF file.

Köszöntjük az Idegen Nyelvi Lektorátus oldalain!
 

ÁJK szaknyelv 2. jegyzet diákoknak 2015/16/2 félév

ÁJK szaknyelv 1. jegyzet diákoknak 2015

Órarend 2015-2016 II. félév

Magunkról

Az Idegen Nyelvi Lektorátus az Egyetemmel egyidős: alighogy az oktatás elkezdődött a Bölcsészettudományi Karon (1993), máris megindult az idegen nyelvek tanítása. Ez a központi intézmény ma már mindegyik budapesti Karunkon működik. Angol, német, francia, olasz, orosz, spanyol, portugál, norvég és kínai nyelvet tanítunk heti négy órában.

A nyelvórákat az Egyetem rendkívül kellemes, kitűnő oktatástechnikai háttérrel rendelkező Bölcsészettudományi Karon, illetve szükség szerint a más Karokon tartjuk. Csak egyetemi végzettségű, sőt PhD fokozattal rendelkező tanárunk is van, valamint egy angol anyanyelvi lektor segíti a haladó csoportok nyelvi szintjének fejlődését.

2001-ben elkészült az az egyházi szaknyelv oktatására kidolgozott négynyelvű (angol - Learn from me, német - Lernt von mir, francia - Mettez-vous á mon école és olasz - Imparate da me) haladó szintû oktató csomag, amelyet ma országszerte, sõt határainkon túl is alkalmaznak az egyházi köz- és felsőoktatási intézményekben.

Lektorátusunk 2002-ben nyerte el az Európai Nyelvi Díjat, melyet az idegen nyelvi képzés példaértékû folyamatainak európai szintû elismerésére 1998-ban alapított az Európai Unió, tagállamainak kezdeményezésére.

2005-ben az egyházi iskolák részére alapszintû tananyagokat készítettünk szintén négy nyelven (angol - The Hidden Treasure, német - Der verborgene Schatz, francia - Le trésor caché és olasz - Il tesoro nascosto).

2005-tõl az ITK-ORIGÓ Nyelvvizsgaközpont államilag elismert (akkreditált) nyelvvizsgahelye lett a Lektorátus. Általános nyelvvizsgát lehet angol, német és spanyol nyelvből tenni; hamarosan már latinból is!

2006-ban nyújtottuk be pályázatunkat a Theolingua egyházi szaknyelvi nyelvvizsga állami elismertetésére. 2008 óta angol és német nyelven, 2010 óta olasz nyelven is tehetnek szaknyelvi vizsgát hallgatóink és az érdeklődők.

A PROFEX jogi és közigazgatási szaknyelvi vizsgarendszer vizsgahelyeként - ugyanettől az időponttól - jogi szaknyelvi vizsga letételére is lehetőség nyílik angol és német nyelven.

A Katolikus Rádió 2005 szeptembere és decembere között sugározta a "Learn from me" haladó tananyag alapján a KRE INYL Stúdiójában készített angol nyelvlecke sorozat rádiós változatát. (Készítették: Seán Thompson és Földváry Kinga)

2006-ban az olasz nyelvlecke sorozat ment le (Hajnóczi Kristóf, Michele Sita és Martina Pellegrini munkája).

A 2007 januárjában induló francia nyelvleckék zárják a sorozatot. Valamennyi adás technikai és vágási munkáit Buzás Attila végezte. (Bővebben lásd: Katolikus Rádió)

Nyelvoktatásról

Az Egyetem által nyújtott nyelvtanulási lehetőségekről tájékoztatjuk az alábbiakban.
 
Hallgatóink 10.000 Ft/félév/kurzus díjért angol, német, francia, spanyol, portugál, olasz, orosz, norvég, finn és kínai nyelv közül választhatnak heti négy órában. A szinteket illetően kezdő, valamint B1 (alapfok), B2 (középfok), illetve C1 (felsőfok) szintű nyelvvizsgára felkészítő csoportjaink vannak. Az órákat az Idegen Nyelvi Lektorátus nyelvtanárai tartják, akik között PhD fokozattal rendelkező kolléga is van, egyikük pedig (angol) anyanyelvi lektor.
 
Az általános nyelvoktatás mellett szaknyelvet is oktatunk. Az ÁJK-n angol és német jogi szaknyelvet, a BTK-n angol és német pszichológiai, szociológiai, illetve angol terminológiai szaknyelvet, a HTK-n egyházi szaknyelvet. A Felsőoktatási Szakképzés hallgatóinak Idegen nyelvi kommunikációt oktatunk angol és német nyelven.
 
A tárgyfelvétellel kapcsolatban gyakorlati útmutatót talál alább.
 
A tanulmányokhoz igazodó nyelvórák mellett nyelvvizsga felkészítő tanfolyamokat is szervezünk a THEOLINGUA egyházi szaknyelvi nyelvvizsgára, illetve a jogász hallgatóknak a PROFEX jogi és közigazgatási szaknyelvi nyelvvizsgára.
 
Egyetemünkön egyházi szaknyelvi vizsgát lehet tenni (THEOLINGUA) angol, német vagy olasz nyelvből, amely államilag elismert nyelvvizsga bizonyítványt ad, és megfelel a diploma nyelvvizsga követelményének. Ez az Egyetem saját fejlesztésű, államilag akkreditált nyelvvizsgája. A Theolingua szaknyelvi vizsgára felkészítő tanfolyam, illetve a vizsga díjából Egyetemünk hallgatói 20%-os, volt hallgatók 10%-os kedvezményt kapnak. A nyelvvizsgáról bővebben a www.theolingua.hu oldalon olvashatnak.
 

Oktatóink

A LEKTORÁTUS VEZETŐJE

Papp Gábor
Telefon: +36 1 483 2918
Fax: +36 1 483 2917
E-mail: 
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

Nyelv

Név

Angol Antal Edit
  Kocsis Judit
  Móriczné Berczik Klára
  Mile András
  Süléné Birta Katalin
Német Antal Edit
  Havas Martina
  Móriczné Berczik Klára
Spanyol Imrei Andrea
  Bendik Márta
Francia Dr. Lannert Keresztély István
Olasz Bendik Márta
  Hajnóczi Kristóf
Orosz Dr. Lannert Keresztély István
Norvég Tarnói Judit
Finn Kovács Ildikó
Kínai
Vincze Edit
Portugál
Fürth Eszter

Elérhetőségünk

Adminisztrációs ügyek intézése:
E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

Lektorátusvezető: 
Papp Gábor
Telefon: 483 2918
Fax: 483 2917
E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

Károlis hallgatóknak

Nyelvórák felvételételének gyakorlati útmutatója

A nyelvórákat a NEPTUN rendszeren keresztül tudja felvenni.
Tárgyak, Tárgyfelvétel menüpont alatt Tárgytípusnál válassza ki, hogy „Egyéb szabadon választható tárgyak” és Tárgyak listázása. "Csak a meghirdetett tárgyak"-nál legyen pipa, és válassza ki az aktuális félévet.
Ezután megjelennek a szabadon választható tárgyak, köztük a nyelvórák is. Érdemes Tárgykód alapján sorba rendezni a találati listát.

A nyelvi kurzusok tárgykódjai általánosan "INYL"-el kezdődnek, BTK-s kredites kurzusok egy "-K"-val zárulnak, ÁJK esetén "AJ NYL"-el kezdődnek.



A nyelvórák időpontját és csoportbeosztását óramegbeszélésen egyeztetik az adott tanárral, tanárokkal. Az óramegbeszélések időpontjáról majd itt, ill. a faliújságokon tájékozódhatnak.

Amennyiben betelt a csoport és nem tudja felvenni a kurzust, abban az esetben is várjuk szeretettel az óramegbeszélésre. Ott kiderül, hogy ténylegesen hányan vannak és ha van szükség rá, új kurzusokat hirdetünk meg.

Károlis hallgatóknak a nyelvórák díja egy félévre 10.000 Ft, melyet - őszi félév esetén november, tavaszi esetén április folyamán - NEPTUNon keresztül kell rendezni. Az összeg kiírása központilag történik. Akkor tudja rendezni, mikor a kiírt összeg megjelenik.

Azonban ennek megfizetése alól mentesülnek olyan tárgy esetében, amely az általuk végzett szak mintatantervében kötelező vagy kötelezően választható tárgyként szerepel, ill. ha mint szabadon választható kredites kurzust veszik fel. A mentesítés a szabadon választható tantárgyak kredithatáráig érvényes.

Külsősöknek

A Károli Gáspár Református Egyetem Idegen Nyelvi Lektorátusán (INYL)
a következő nyelveket lehet tanulni

nyelvtanulás, angol, német, olasz, orosz, francia, spanyol, portugál, norvég, finn, kínai

A kurzusokra való jelentkezés: február 10. és 13. között tartunk óramegbeszéléseket, ahol megtörténik a csoportbeosztás, ill. a tanárokkal megbeszélik az órák időpontját. Szeretettel várjuk ezekre az alkalmakra, melyek időpontja és helyszíne fentebb olvasható.

A Hermeneutikai Kutatóközpont Intézet (továbbiakban Intézet) a Károli Gáspár Református Egyetemen működő önálló , központi kutatási-oktatási szervezeti egység. 

Az Intézet háttere az 1994. április 18-án a Fővárosi Bíróságon nyilvántartásba vett Hermeneutikai Kutatóközpont Alapítvány, amely kezdetektől a KRE épületében működik.  Az Intézet szervezetileg önálló, a Rektor közvetlen felügyelete alatt működik.

Elérhetősége: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. ; honlapja: www.hermeneutika-btk.eu

Intézet vezetője Dr. habil. Fabiny Tibor CSc egyetemi tanár.

Az Intézet célja az oktatási és kutatási feladatok ellátása a hermeneutika területén, kiadványok közrebocsátása és konferenciák szervezése.

I. Alapelvek

Az Intézet háttereként működő Alapítvány  református kezdeményezésű, de ökumenikus hátterű. Az egyes felekezetek sokszor hermeneutikai szempontok szerint különültek el egymástól, ezért a hermeneutikai kérdések tudományos vizsgálata csakis az egyes felekezetek szakembereinek bevonásával történhet. Vagyis: a hermeneutikai kutatómunka egy közös nyelv kidolgozásával hidat képez ma, az egyházak közötti és az egyházakon belüli megosztottság korában.

Ma érdemi kutatómunkát csakis a teológiai és bölcsészettudományi fakultások közös erőfeszítésével lehet végezni. A teológia és a bölcsészettudományok több évtizedes elszigetelése után az intézmény példát mutathat a tudományok napjainkban nélkülözhetetlen integrálására.

II. Célok

  • 1. Oktatás

Az Intézet rendszeres és alkalmi előadásokat és szemináriumokat szervez részint a BTK részint a HTK hallgatóinak.

  • 2. Kutatás és feladatok

A kutatást támogató különféle alapítványok aktuális projektjei: (1) bibliai tipológia és szépművészetek (Tibor Fabiny: The Lion and the Lamb. Figuralism and Fulfilment in the Bible, Art and Literature. London: Macmillan, 1992); (2) A Biblia hatástörténete; (3) Az irodalomtudomány, a teológia  és a Biblia kapcsolata; (4) A reformáció korának hermeneutikája, különös tekintettel a korai angol reformáció időszakára

  • 3. Konferenciák

Az Intézet különböző felekezetek hazai és külföldi tagjainak meghívásával szervezi konferenciáit. A tudományos szakembereken kívül az értelmező közösségek és a gyülekezeti csoportok tagjai, legyenek bár liberális vagy konzervatív beállítottságúak, egyaránt meghívást kapnak. Az ilyen konferenciák fórumot biztosítanak az eszmecseréhez.
Az első nemzetközi konferenciát a Pázmány Péter Katolikus Egyetemmel közösen szervezte a Hermeneutikai Kutatóközpont , melyre 1995. július 21-22-én került sor Piliscsabán, A Biblia és az irodalom az egyetemi oktatásban címmel.
A második nemzetközi konferencia 1988 szeptemberében zajlott, ugyancsak Piliscsabán. Ennek társszervezője a zürichi Centre und Institut für Hermeneutik volt, címe: Szent és világi szövegek értelmezése, történelem és elmélet. A Dunamelléki Egyházkerület adott otthont 2007 májusában a Károli Gáspár Református Egyetem Hittudományi Kara és a Bölcsészettudományi Kar Angol Nyelvű Irodalmak és Kultúrák Tanszéke, valamint a Yale Egyetemen működő Jonathan Edwards Központ közös konferenciájának.
A Jonathan Edwards Európában címet viselő tudományos üléssorozat előadásai és referátumai könyv formában is megjelentek. 2008 őszén Irányváltás. Humán értelmiségeiek megtérése címen rendezett egy négy részes sorozatot.


Intézményvezető:
dr. Kun Miklós habil. professzor
Tudományos életrajz
Publikációs lista

 

 

 

Külső Munkatársak:
Szemerkényi Réka, tudományos munkatárs
Nagy János, történész
Németh István, egyetemi tanár

A Kremlinológiai Intézet kutatásának fő területe a 20. századi szovjet-orosz történelem, annak magyar vonatkozásai, kiemelten az 1956-os forradalom „fehér foltjainak” feltérképezése, valamint az egyházi vetületek. Ide tartoznak a klasszikus kremlinológiai diszciplínák: a „hidegháború”, a NATO és a Varsói Szerződés szembenállása, az olajháborúk és az olajválságok, a kényszermigráció, a nemzeti ellenállás, a rendszerváltás külpolitikája. Mindezek mellett az Intézet hangsúlyt kíván fektetni az 1956-os események – nemzetközi és magyarországi előzmények és következmények egyaránt – kutatására, az évfordulókon túlmenően is. Az Intézet kutatásait a maguk történelmi beágyazottságában végzi, művelődési, oktatási, kulturális és vallási gyökereivel együtt.
Az Intézetben páratlan kremlinológiai könyv, videó- és dokumentumgyűjtemény is található.
Az Intézet a tudományos kutatáson kívül a szakmai eszmecserét is igen relevánsnak tartja, ezért több konferenciát szervezett – az olajválságról, az 1968-as történelmi eseményekről –, az 1956-os forradalom fehér foltjairól, az 1947-es kékcédulás választásokról, az 1944-es délvidéki vérengzésekről. 2007 óta az aktuális politikai, gazdasági eseményekről szól Látleletek című konferenciasorozatunk.
A tervek között szerepel a Kremlinológiai Kiadványok című sorozat összeállítása, megjelentetése is, amely a konferenciákon elhangzott előadások anyagát, és az Intézetben zajló tudományos kutatások eredményeit összegezné.
A legfőbb cél egy olyan egyedülálló Intézet fent tartása, ahol a kutatás és az oktatás összekapcsolódhat, hatékony lehet.

Postai cím:
Kremlinológiai Intézet, KRE BTK – 1091 Bp., Kálvin tér 9.
Honlap: http://www.kre.hu
http://www.kunmiklos.com

Üdvözöljük az Erasmus
és Nemzetközi Kapcsolatok
Iroda honlapján

 




A mobilitási órák megtartására itt tudsz jelentkezni.

KRE ID code: HU BUDAPES10 

EUROPEAN UNIVERSITY CHARTER
 

Elérhetőségünk

Intézményi Erasmus koordinátor:

Németh Katalin Anna
Rektori Hivatal
Cím: 1091 Budapest, Kálvin tér 9., 14-es szoba
Tel.: (+36 1) 455 9060
E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

Hallgatói fogadóidő:

     •    kedd: 14.00-17.00
     •    csütörtök: 9.00-11.00


Kari Erasmus koordinátorok:

Orovecz Sándor
Állam és Jogtudományi Kar
Cím: 1042 Budapest, Viola utca 2-4.
Tel.: +36 1 370 8601/110 mellék
Fax: +36 1 370 8601/109 mellék
E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

Dr. Vassányi Miklós
Bölcsészettudományi Kar
Cím: 1088 Budapest, Reviczky utca 4.
Tel.: +36 1 483 2906
Fax: +36 1 483 2905
E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

Mócza Attila
Tanítóképző Főiskolai Kar
Cím: 2750 Nagykőrös, Hősök tere 5.
Tel.: +36 53 350 885
Fax: +36 53 351 393
E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

Dr. Kocsev Miklós
Hittudományi Kar
Cím: H-1092 Budapest, Ráday utca 28.
Tel.: +36 1 218 0266/227  mellék
Fax: +36 1 217 2403
E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

Általános tájékoztató

Kapcsolat: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

A PROGRAM CIME: Empires, Nations, Churches
                            -történelmi múlt, nemzeti identitás, sztereotípiák, előítéletek -
Jellege: interdiszciplináris (elsősorban történelem)
Oktatás nyelve: angol
Időpontja: 2010. március 8-19.
Struktúra:  9-12 óra között előadások, 12-13.30 ebéd és 13.30-14.30 feldolgozás,14.30-17 óra kulturális programok)
Helyszíne: Budapest, Károli Gáspár Református Egyetem (Közép- és Kelet-Európai Missziói Tanulmányi Intézet, Budapest, IX. ker. Kálvin tér 7.)
A programban részt vevő diákok kreditet kapnak.
Szervező: Dr. Semsey Viktória (Történettudományi Intézet) és Ujlaky Judit (Pszichológiai Intézet)
Résztvevő országok: Magyarország, Portugália, Hollandia, Spanyolország.

A kurzus teljesítési feltétele: a program tematikája alapján a hallgatók anyanyelvükön 25 oldalas esszé jellegű dolgozatot ínak a program befejezése után a programban szerzett új ismeretek alapján. Ennek teljesítése a kredit megadásának feltétele. Határideje április vége. A 12-16 elemes bibliográfia elolvasása a programot megelőzően (!) szükséges, hogy a hallgatók felkészülten érkezzenek. (A bibliográfiára való hivatkozás az esszé megírásakor elkerülhetetlen.) Továbbá négy olyan listát állít össze a hallgató (min. 5-7 elemből álljon), amelyben a résztvevő országokkal kapcsolatos előítéletekre, sztereotípiákra mutat rá felsorolás formájában.  A sztereotípiákat, előítéleteket felsoroló listákat  január 10-ig kérjük leadni.
A kurzus végeztével a hallgatók igazolást kapnak a részvételről.
Az ebédet és a múzeumi belépőket ill. a szombati kirándulást a program tartalmazza.

Psychologia Hungarica Caroliensis

2013/1 (1. szám) 2013/2 (2. szám) 2014/1 (3. szám)
   
2014/2 (4. szám)    
     
     
     
     
     
     

A Magyar Református Egyház
elmúlt száz éve életútinterjúk tükrében

 2010-ben a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Egyházi, Nemzetiségi és Civil Társadalmi Kapcsolatokért Felelős Államtitkárságának projektünkhöz nyújtott támogatása három életútinterjú elkészítését tette lehetővé. 2013-2014-ben a Tiszántúli és a Dunántúli Református Egyházkerület támogatásával újabb három, a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával pedig 18 interjú készült el. 

Az átlagosan 10-12 órás interjúk rövidített, szerkesztett változatával, a beszélgetőtársaink családját, felnövekedését, lelkészi szolgálatuk helyszíneit bemutató fotókkal, valamint a lelkészek 5-6 generációs családfájával ismerkedhetnek meg a weblap látogatói. A szó szerint lejegyzett nyersinterjúk nem publikusak, azonban kutatók által helyben tanulmányozhatók.

A református lelkészek mellett lelkészfeleségeket és özvegyeket éppúgy megszólaltattunk, mint teológiai tanárokat, tudós könyvtárost, református gimnáziumok tanárait, igazgatóját, valamint két interjú erejéig bepillantást nyerhettünk a határon túli magyar református világba is.

 

Dr. Sepsi Enikő
KRE – Bölcsészettudományi Kar
dékán

Hosszú Gyula
projektvezető

A projekt munkatársai:

Interjúkészítés:  Bartha Ákos, Eperjesi Zoltán, Fekete Zsuzsa, Hornyák Máté, Hosszú Gyula, Németh László, Oláh Katalin, Szilágyi Zsolt, Takács Dániel, Tímár Lajos

Interjúszerkesztés:  Bernáth László, B. Nagy Tünde, Kádár Judit, Oláh Katalin, Takács Dániel

Videó: Hosszú Gyula, Kovács Gergely Botond, Kádár Anna, Németh Anna

 

Weblap: Ferencz Zoltán

 

Ez az utolsó konfirmációm a noszvaji templomban 2003-ban; az oktatásnak a felét még én csináltam. Háttérben az új lelkész, Anda Tibor.

Először a gyülekezeti terem tetejét kellett rendbe hozni, ami mellett volt egy kocsiszín is – mert egy istállóból lett a gyülekezeti terem –, úgyhogy azzal megnagyobbítottuk a termet. Utána következett a templomtatarozás.  Először nem nagyon ment, de erre szoktam én azt mondani, hogy pénzből a bolond is tud építkezni, lehet ezt hitből is csinálni. Végül oda jutottunk, hogy amikor elkészült a külső, elkezdték mondani, hogy csináljuk meg a templombelsőt is. Mondtam, jó, de hát ehhez még pénz kéne. Akkor lesz, csak csináljuk meg. Hát megcsináltuk a belsőt is, akkor meg azt mondták, hogy na, de hát csináljuk meg a kerítést is, meg fessük le a padokat, meg a belső részt is tegyük teljesen kompletté… És bármit mondtam, bármit kértem, mindenki mozdult.

Így készült el a templom, azután következett a parókia. Az 1886-ban épült, így hát kívülről is rendbe kellett hozni, meg fürdőszobát is csináltunk és emésztőgödröt is – azt a presbiterek ásták ki, de olyan kemény volt a föld, hogy három-négy óráig tartott, míg tíz centit le tudtak menni a négyszer hat méteres gödörben. De váltották egymást és megcsinálták. Elkészült a parókia, de akkor jöttek a presbiterek, hogy a gyülekezeti termet is építsük újjá… Egyedül a tetőért meg a csatornáért fizettünk, a többit mind megcsinálták a noszvaji kőművesek és burkolók. Csináltunk előteret is, és végül ez egy száznegyven ülőhelyes gyülekezeti terem lett. Karácsonykor, amikor hideg volt, és nem tudtuk fűteni a templomot, az úrvacsoraosztás nem, de a karácsonyi ünnepély bent volt a gyülekezeti teremben.

’71-ben még ravatalozót is kellett építeni, amire az önkormányzat adott ötvenezer forintot. Mondta a tanácselnök, hogy ennyiből mi nem fogjuk megcsinálni – hát megcsináltuk belőle úgy, hogy még a temetőkerítést is megcsináltuk. Egyetlen ember volt csak, akit hívtam munkára, és azt mondta, hogy nem jön, mindenki más jött, úgyhogy a templom, a ravatalozó, illetve a gyülekezeti terem építésében, ha jól emlékszem, 1400 társadalmi munkaóra volt benne.

Aktuális állásajánlat

Oktatói fogadóórák: előzetes e-mailben történő időpont-egyeztetés alapján a hallgató képzési helyén

(Utolsó frissítés: 2022. 02. 03.)

Név Beosztás Szervezeti egység
Ackermanné Kelő Kamilla Viktória  mesteroktató Pedagógusképző Intézet
Dr. Balanyi Zoltán főiskolai docens Pedagógusképző Intézet
Balogh Dávid egyetemi tanársegéd Hittanoktató- és Kántorképző Intézet
Baranyiné Kaszás Ildikó gyakorlati tanár Pedagógusképző Intézet
Dr. Bárdi Árpád János főiskolai docens, tanszékvezető Pedagógusképző Intézet
Berki Viktória egyetemi tanársegéd Hittanoktató- és Kántorképző Intézet
Bíró Anna gyakorlati tanár Gyakorlati és Továbbképzési Intézet
Csendes Zsuzsanna nyelvtanár Pedagógusképző Intézet
Dr. Csontos Tamás főiskolai adjunktus Pedagógusképző Intézet
Dr. Csontosné Dr. Buzás Zsuzsa főiskolai adjunktus Pedagógusképző Intézet
Dr. Csűrös András Jakab egyetemi adjunktus Hittanoktató- és Kántorképző Intézet
Dr. Dávid István ny. főiskolai tanár, címzetes egyetemi tanár Hittanoktató- és Kántorképző Intézet
Dr. Devosa Iván főiskolai adjunktus Pedagógusképző Intézet
Dóró Árpád mesteroktató Pedagógusképző Intézet
Fazekasné Dr. Fenyvesi Margit ny. főiskolai tanár, címzetes egyetemi tanár Pedagógusképző Intézet
Fehér Ágota egyetemi tanársegéd Pedagógusképző Intézet
Fehér Éva főiskolai tanársegéd Pedagógusképző Intézet
Dr. Fülöp Zsolt egyetemi adjunktus Pedagógusképző Intézet
Fülöpné Kántor Judit mesteroktató Gyakorlati és Továbbképzési Intézet
Gál József főiskolai tanársegéd Pedagógusképző Intézet
Galambos Ádám Balázs egyetemi tanársegéd Hittanoktató- és Kántorképző Intézet
Dr. Galuska László Pál főiskolai docens Pedagógusképző Intézet
Dr. Gombos Norbert főiskolai tanár, tanszékvezető Pedagógusképző Intézet
Górnagy Gyula művésztanár Pedagógusképző Intézet
Dr. Gyimóthy Gergely főiskolai docens Pedagógusképző Intézet
Dr. Hardi Judit főiskolai docens Pedagógusképző Intézet
Hargita Péter Árpád főiskolai tanár Hittanoktató- és Kántorképző Intézet
Harkányiné Dr. Trajtler Dóra Ágnes egyetemi adjunktus Hittanoktató- és Kántorképző Intézet
Heverdle Péterné Dr. Köncse Kriszta Réka főiskolai tanár Hittanoktató- és Kántorképző Intézet
Dr. Horváth Alice Mária ny. főiskolai tanár Pedagógusképző Intézet
Dr. Józsa Gabriella egyetemi adjunktus Gyakorlati és Továbbképzési Intézet
Dr. Kemény Gabriella egyetemi adjunktus Pedagógusképző Intézet
Dr. Kinczler Zsuzsanna főiskolai tanár Hittanoktató- és Kántorképző Intézet
Dr. Kiss Margit főiskolai docens Pedagógusképző Intézet
Kovács Tibor Attila egyetemi tanársegéd Pedagógusképző Intézet
Dr. habil. Kozmács István főiskolai tanár Pedagógusképző Intézet
Dr. Kőnig-Görögh Dóra egyetemi adjunktus Pedagógusképző Intézet
Dr. Köves Gabriella főiskolai tanár Pedagógusképző Intézet
Dr. László Emőke főiskolai docens, tanszékvezető Hittanoktató- és Kántorképző Intézet
Dr. Lázárné Balog Edit művésztanár Pedagógusképző Intézet
Lehoczky Mária Magdolna mesteroktató Hittanoktató- és Kántorképző Intézet
Majzik Ferencné gyakorlati tanár, mestertanár Gyakorlati és Továbbképzési Intézet
Dr. Méhes Balázs főiskolai tanár, tanszékvezető, dékánhelyettes Hittanoktató- és Kántorképző Intézet
Dr. Mészáros László egyetemi docens, intézetvezető Pedagógusképző Intézet
Mócza Attila nyelvtanár Pedagógusképző Intézet
Dr. Nagy András főiskolai adjunktus Pedagógusképző Intézet
Dr. Neszt Judit főiskolai docens Pedagógusképző Intézet
Neumayerné dr. Streitman Krisztina főiskolai docens Pedagógusképző Intézet
Dr. Ozsváth Gábor Dániel főiskolai docens Pedagógusképző Intézet
Prof. Dr. Pap Ferenc egyetemi tanár, tanszékvezető, dékán Hittanoktató- és Kántorképző Intézet
Petrikné Zseni Andrea főiskolai tanársegéd Pedagógusképző Intézet
Rácz Ildikó Katalin mesteroktató Pedagógusképző Intézet
Dr. Smuta Attila főiskolai tanár Hittanoktató- és Kántorképző Intézet
Dr. Somodi Ildikó főiskolai tanár, tanszékvezető Pedagógusképző Intézet
Szabó Béláné mesteroktató Pedagógusképző Intézet
Dr. Szabóné Csikai Ágnes Edit mesteroktató Hittanoktató- és Kántorképző Intézet
Dr. Szarka Júlia főiskolai tanár Pedagógusképző Intézet
Dr. Szenczi Árpád főiskolai tanár Pedagógusképző Intézet
Dr. Szetey Szabolcs egyetemi docens, intézetvezető Hittanoktató- és Kántorképző Intézet
Dr. Szinger Veronika főiskolai tanár Pedagógusképző Intézet
Dr. Szontagh Pál Iván főiskolai tanár Gyakorlati és Továbbképzési Intézet
Tamás Margit mesteroktató Hittanoktató- és Kántorképző Intézet
Dr. Tolnai Ágnes főiskolai tanár, dékánhelyettes Gyakorlati és Továbbképzési Intézet
Dr. Tóth Alisa egyetemi adjunktus Pedagógusképző Intézet
Dr. Tóth Etelka főiskolai tanár, tanszékvezető, dékánhelyettes Pedagógusképző Intézet
Dr. Vallent Brigitta egyetemi adjunktus Pedagógusképző Intézet
Dr. Váradi Ferenc főiskolai tanár, intézetvezető Gyakorlati és Továbbképzési Intézet
Dr. Váradi-Kusztos Györgyi egyetemi adjunktus Hittanoktató- és Kántorképző Intézet
Varró-Sasi Ildikó mesteroktató Hittanoktató- és Kántorképző Intézet
Vass Réka Adrienn intézményi lelkipásztor, kollégiumi igazgató  
Veréb Lilla egyetemi tanársegéd Pedagógusképző Intézet
Vigh Norbert mesteroktató Pedagógusképző Intézet
Dr. Zsigmond István főiskolai docens Pedagógusképző Intézet
 
 
 

Következő események


Összes esemény

Napi biztatás

PedKaszt

Közösségi Média

Online tanácsadás 

Diáktanácsadó központ

nyelvvizsgaközpont