|
PÁLYÁZATOK, ÖSZTÖNDÍJAK, FELHÍVÁSOK
Hagyomány, Identitás, Történelem 2. (HIT2019) konferenciafelhívás
A Károli Gáspár Református Egyetem Egyház és Társadalom Kutatóintézetének Reformáció Öröksége Műhelye a KRE Hittudományi Kar Egyháztörténeti Intézetével közösen Hagyomány, Identitás, Történelem 2. (HIT2019) címmel református egyház- és művelődéstörténeti konferenciát szervez 2019. október 21-22-én hétfőn és kedden, Budapesten.
A konferencia célja, hogy minél több történeti megközelítésből (egyház-, művelődés-, társadalom-mentalitás-, kultúrtörténet, néprajz, teológia) vizsgálja a magyar reformátusság közel fél évezredes történetét, lehetőséget adva arra, hogy a különböző tudományágak művelői találkozhassanak és eredményeikről, nézőpontjaikról, kérdésfeltevéseikről eszmét cserélhessenek.
A konferencián 20 perces előadás tartására 2019. július 31-ig az előadás címének elküldésével (lanyi.gabor@kre.hu) lehet jelentkezni.
További információ itt érhető el.
The Reformed Theology and Spirituality of Music - konferenciafelhívás
The Reformed Theology and Spirituality of Music címmel rendeznek konferenciát 2020. május 13-15. között Enschede-ben, Hollandiában a Kampeni Református Teológiai Akadémia támogatásával.
A konferenciára olyan kutatók jelentkezését várják, akik a református egyház, a református egyházi zene, a spiritualitás és további kapcsolódó témákban végeznek kutatást. Jelentkezési határidő: 2019. augusztus 15.
További információ, jelentkezés és a témakörök teljes listája az alábbi linken érhető el.
Fulbright Ösztöndíj egyetemi oktatók számára
A Fulbright Bizottság az Egyesült Államokba kínál oktatási lehetőséget egyetemi oktatók számára a 2020-2021-es tanévben bármely tudományterületen vagy művészeti ágban. Alapfeltétel a pályázott témában 2019. december 1-ig megszerzett PhD/DLA oklevél és az amerikai egyetem meghívólevele. Az ösztöndíj időtartama 1 vagy 2 szemeszter. Pályázat beadási határidő: 2019. október 10.
További részletek ide kattintva érhetők el.
Fulbright Ösztöndíj egyetemi/akadémiai kutatók számára
A Fulbright Bizottság az Egyesült Államokba kínál kutatási ösztöndíjat a 2020-2021-es tanévben bármely tudományterületen vagy művészeti ágban. Alapfeltétel a pályázott témában 2019. december 1-ig megszerzett PhD/DLA oklevél és az amerikai akkreditált intézmény meghívólevele. Az ösztöndíj időtartama 3-5 hónap. Pályázat beadási határidő: 2019. október 10.
További részletek ide kattintva érhetők el.
Szakirányú továbbképzések az ÁJK-n
A KRE ÁJK Továbbképzési Központja 2019 őszén több szakirányú továbbképzést indít, amelyeknek célja, hogy mind a jogász, mind a gazdasági, külügyi, illetve pedagógiai ágazatban tevékenykedő szakemberek számára a folyamatos szakmai fejlődés lehetőségét és naprakész szakismeretek megszerzését biztosítsa, amelyek birtokában képesek feladataik szakszerűbb és ennek következtében eredményesebb ellátására. Bővebb információk a képzésekről itt érhetők el.
Kölcsönözhető oktatási eszközök az Ökogyülekezeti Műhelynél
A KRE Ökogyülekezeti Műhelyének kölcsönözhető teremtésvédelmi játékainak sora egy szabadulóládával bővült. A népszerű szabadulószobák mobil változatát oktatási célokra használja majd műhelyünk rendezvényeken, programokon, képzéseken. A játék bibliai történeten alapul és végigvezet bennünket a teremtésvédelemben betöltött szerepünk személyes aspektusain. A játékprogrammal szívesen mennek rendezvényekre, de ki is kölcsönözhető az Ökogyülekezeti Műhelytől.
A szabadulóláda mellett tovább bővül az Ökogyülekezeti Műhely szemléletformáló kiállítása is. A korábbi témák (hulladék, tisztaság, önmérséklet, környezettudatos közösség, klímaváltozás, húsevés környezetterhelése) mellett júniusban elkészülnek az SDG célokról, biodiverzitásról, erdőkről, épületlakó fajok védelméről szóló anyagaink is. A kiállítási anyag standard méretű roll-upokon szerepel, az info@okogyulekezet.hu email címen kölcsönözhető.
|
|
|
BESZÁMOLÓK ESEMÉNYEKRŐL, KONFERENCIÁKRÓL
Rektori látogatás Japánban
Prof. Dr. Balla Péter rektor Sümeghy Gyula nemzetközi igazgató kíséretében 2019. május 24-31. között Japánba látogatott. Rektor úr tárgyalt a Josai Nemzetközi Egyetem, a Tokiói Keresztyén Egyetem, a Kaichi Nemzetközi Egyetem, majd az Oszakai Egyetem Idegen Nyelvi Kara, végül a Kiotói Nemzetközi Tanulmányok Egyeteme vezetőivel és oktatóival. A Károli mind az öt egyetem esetében rendelkezik érvényes együttműködési megállapodással, azonban a kapcsolatok intenzitása eltérő az egyes partnerintézmények vonatkozásában. Ezért is fontos, hogy az egyetemi megbeszéléseken - a japán kapcsolatok melletti elkötelezettségünk megerősítésén túl – a hangsúly a konkrét együttműködési keretek kialakítására helyeződött. Egyetemünk széleskörű japán kapcsolatainak alapja, hogy a Károli azon két magyarországi egyetem egyike, ahol alap- és mesterképzésen is lehet japánul tanulni.
Református Egység Napja - a rendezvényen Egyetemünk is képviseltette magát
Tíz évvel ezelőtt, 2009. május 22-én gyűlt össze a debreceni Nagytemplomban a Református Alkotmányozó Zsinat, amely kimondta, hogy a Kárpát-medencében működő református egyházak mindnyájan a Magyar Református Egyházhoz tartoznak. Ez az egység történelmi jelentőségű, amely elmélyítette, kibővítette a református közösségek kapcsolatát. Ennek az eseménynek a tizedik évfordulóját, vagyis a Magyar Református Egység Napját ünnepeltük 2019. május 18-án Debrecen főterén és a belváros további, több mint tíz helyszínén. Lelki, kulturális és közösségi programok gazdag kínálata várta egész nap a város központjába látogatókat. Számos egyházi szervezet mellett a Lehetőségek Piacán Egyetemünk standjával is találkozhattak az érdeklődők, ahol megismerhették a Károli képzéskínálatát és az ünnep alkalmából egy „útravaló igét” is húzhattak maguknak.
Az ünnepségsorozatról készült részletes összefoglaló itt olvasható el.
Új korszak a szociális vezetőképzésben – Lezárult az első képzés, a végzettek átvették tanúsítványaikat
2018. július 1-jétől megszűnt a korábbi szociális szakvizsga rendszere, amit a szociális szolgáltatást nyújtó intézmények felső- és középvezetőinek új képzése váltott fel.
A Károli Gáspár Református Egyetem képzésre kijelölt egyetemként 2018 novemberétől elindította az első csoportokat Nagykőrösön, Debrecenben és Budapesten. A három csoportban 87 intézményvezető tett sikeres vizsgát, akik tanúsítványukat 2019. május 20-án Prof. Dr. Balla Péter rektortól, Prof. Dr. Zsengellér József rektorhelyettestől, Dr. Mogyorósi András dékántól és Czibere Károly szakmai vezetőtől vehették át az MRE Zsinati Székházában.
Az eseményt Nagytiszteletű Szloboda József esperes úr nyitotta meg, a megjelenteket Prof. Dr. Balla Péter rektor és Dr. Nemesi Attila László, a PPKE BTK dékánhelyettese köszöntötte. A képzés szakmai vezetője, Czibere Károly, előadásában kiemelte, hogy az új típusú képzés célja a vezetői tevékenységhez szükséges alkalmasság és kompetenciák gyakorlatorientált fejlesztése. Beszterczey András, az MRE Szeretetszolgálati Iroda irodavezetője a református diakónia szerepéről és kihívásairól tartott nagyívű előadást. Győri-Dani Lajos, a Máltai Szeretetszolgálat alelnöke a szociális szolgáltatásokkal kapcsolatosan osztotta meg gondolatait a közönséggel. Dr. Lóth László, a KRE ÁJK intézetvezetője oktatói tapasztalatairól szólt a hallgatóságnak, a pilot csoport végzettjeként pedig Dr. Svébisné Juhász Márta számolt be hallgatói tapasztalatairól.
Az eseményről készült képek itt megtekinthetők.
Zöld Civil Szervezetek Országos Találkozója
Huszonkilencedik alkalommal rendezték meg a Zöld Civil Szervezetek Országos Találkozóját. A 2019-es budapesti gyűlésnek a KRE Ökogyülekezeti Műhely is társszervezője volt, egyebek között a WWF, MTVSZ, Tanácsadók a Fenntartható Fejlődésért, Greenpeace és más szakmai szervezetek mellett. Jelentős érdeklődésre tartott számot a Teremtésvédelmi Szekció, amelynek a Károli Gáspár református Egyetem adott otthont. A szokásos módon megválasztották a szakmai delegáltakat, a zöld civil együttműködés Koordinációs Tanácsának ismét tagja az Ökogyülekezet referense, amely a további együttműködéseket segíti elő.
A 2020-as találkozó Pannonhalmán kerül megrendezésre, ahol az Ökogyülekezeti Műhely ismét társszervező lesz, a teremtésvédelem témája pedig várhatóan még hangsúlyosabban jelenik majd meg.
Informális egyeztetés vette kezdetét az ÁJK és egy tajvani egyetem között
A Providence University Nemzetközi Gazdálkodási Program igazgatóját fogadta az ÁJK vezetése 2019. május 14-én. Az eseményen Ms. Vivian Chang Wen-Ching a jövőbeni együttműködés reményében megismerkedett az Állam- és Jogtudományi Karral, továbbá informális egyeztetést folytatott Prof. Dr. Miskolczi-Bodnár Péter dékánnal, Dr. Szuchy Róbert és Dr. Homicskó Árpád Olivér dékánhelyettesekkel.
„Művészetek és a város”: kétnapos nemzetközi konferencia a KRE-n és az MTA-n
Május 23-án és 24-én nemzetközi konferenciának adott otthont a KRE BTK és a Magyar Tudományos Akadémia Bölcsészettudományi Kutatóközpontja. A kétnapos tanácskozáson két plenáris előadás mellett 63 előadás hangzott el négy párhuzamos szekcióban, ezek közül hatot a KRE oktatói tartottak. A meghívott előadó Andrew Gibson (professzor, Royal Holloway, University of London) és Bernardine Evaristo (író, London) volt. A konferenciára számos magyar egyetem mellett (ELTE, SZTE, DE, ME, Corvinus, PTE stb.) neves külföldi egyetemekről (University of California, Berkeley, University of Oxford, Erasmus University Rotterdam, stb.) és határon túli egyetemekről (Babes-Bolyai Egyetem, Partiumi Keresztény Egyetem) is érkeztek előadók. Az előadásokra épülő válogatott tanulmánykötet előreláthatóan a Leuven University Press gondozásában fog megjelenni. A KRE részéről a konferenciát Györke Ágnes, Ruttkay Veronika és Juhász Tamás szervezték (Anglisztika Intézet).
Konferencia az új büntetőeljárási törvény első tapasztalatairól
2019. május 10-én került megrendezésre a KRE Állam- és Jogtudományi Kar, Bűnügyi Tudományok Intézete és Dr. Újhelyi Bence ügyvéd közös szervezésében Az új büntetőeljárási törvény első tapasztalatai a gazdasági bűncselekmények felderítése és bizonyítása kapcsán c. konferencia. A nagysikerű rendezvénysorozat ötödik állomásának célja annak vizsgálata volt, hogy a még egy éve sem hatályos új büntetőeljárási törvény milyen hatásokat gyakorol a gazdasági bűnözésre, illetve a gazdasági bűncselekmények felderítésére és bizonyítására.
Bővebb beszámoló, fotók itt érhetők el.
Gazdaság és jog – avagy 20 év jogalkotási fejleményei a civilisztika területén
2019. május 3-án Gazdaság és jog címmel rendezett konferenciát az Állam- és Jogtudományi Kar a Budapesti Ügyvédi Kamara Dísztermében. Prof. Dr. Miskolczi-Bodnár Péter dékán megnyitójában elmondta, hogy a konferencia „központi helyet foglal el az Állam- és Jogtudományi Kar új kutatóprogramjában, amely kifejezetten célul tűzte ki egyrészt a gazdaság és a jog kapcsolatának, másrészt a jogi határterületeknek a kutatását”.
Bővebb beszámoló, fotók itt érhetők el.
A Jogakadémia kötetének bemutatója a Bocskai Szakkollégiumban
A Bocskai István Szakkollégium szervezésében került sor A Kecskeméti Református Jogakadémia története című kötet újabb bemutatójára május 23-án, a Bocskai István Szakkollégiumban. Ez alkalommal is kerekasztal-beszélgetésen adtak számot a kutatásról a jelen lévő szerzők Prof. Dr. Stipta István és Dr. habil. Homicskó Árpád. Az eseményről bővebb beszámoló, fotók itt érhetők el.
Thai-magyar nemzetközi kutatói workshop
2019. június 4-én nemzetközi kutatói workshopot rendeztek a KRE Pszichológiai Intézetében, a Chiang Mai Egyetem (Thaiföld) két vendégprofesszorával, Tinakon és Nahathai Wongpakaran pszichiáterekkel. A workshop témája a személyiségtípusok kultúrközi vizsgálata volt. A workshopot Dr. Kövi Zsuzsanna, a Pszichológiai Intézet munkatársa szervezte.
Koncertek a TFK szervezésében
Május 13-án Nagykőrösön a református templomban Pünkösdváró egyházzenei hangversenyt tartottak. Közreműködött a Laus Viventi Deo Énekkar, a Szabolcska Mihály Református Énekkar, valamint a Tanítóképző Főiskolai Kar hallgatói és tanárai.
Május 16-án a Tanítóképző Főiskolai Kar budapesti képzéseinek kórusai a Dunamelléki Református Egyházkerület Dísztermében tartották tanévvégi zárókoncertjüket.
Május 29-én Nagykőrösön a Tanítóképző Főiskolai Kar dísztermében a Kőris Kamarakórus pünkösdváró koncertjére került sor.
Az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke az ÁJK-n tartott előadást
2019. május 13-án vendégelőadóként Dr. Becsey Zsolt (KRE ÁJK, tudományos főmunkatárs) meghívására órát tartott az ÁJK nemzetközi tanulmányok szak hallgatói számára Németh Zsolt, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke, korábbi többszörös külügyi államtitkár.
A másod- és harmadéves hallgatók előtt Németh Zsolt kifejtette, hogy manapság Magyarország számára mennyire felértékelődött a külfölddel való kapcsolattartás, az egyes szakdiplomáciák szerepe. Külön kitért arra, hogy Magyarország egyoldalú energiafüggését aktív energiadiplomáciával is szeretnénk megszüntetni, remélhetőleg mind román forrásból, mind a horvát LNG terminálon keresztül ellátásunk diverzifikálódni fog. Kitért a visegrádi együttműködés fontosságára, valamint arra is, hogy mennyire fontos a határon átnyúló együttműködés, a lehető legszélesebb átkelési lehetőségek megteremtése. Kiemelte annak fontosságát, hogy a magyar kormány hatalmas gazdasági fejlesztési programot indított a Vajdaságban az ottani magyarok számára, és hamarosan ugyanezt tervezi Erdélyben is. Kérdésre válaszolva elmondta, hogy a Nyugat-Balkánra történő EU-terjeszkedést az illető államok részéről felkészülten várhatjuk, de bizonytalan az EU igazi bővítési hajlandósága. Külön kitért a világkereskedelem kérdésére, valamint a britek várható önálló kereskedelmi szerződésire a BREXIT után.
Felhívta a fiatalok figyelmét a nyári, kifejezetten diákok számára is szervezett táborokra, így a tusványosi vagy a felvidéki − elsősorban gombaszögi - szabadegyetemre, ahol kitűnő hangulatban lehet közéleti tematikájú előadások mellett szórakozni is.
Továbbképzés Szabadkán
Május 11-én Szabadkán a konfliktuskezelésről tartott továbbképzést óvodapedagógusoknak dr. Grezsa Ferenc, a Pszichológiai Továbbképző Központ vezetője. Az egynapos program arra is lehetőséget nyújtott, hogy a résztvevők (egyben lehetséges érdeklődők) információkat kapjanak Egyetemünk hamarosan Szabadkán is meginduló mentálhigiéné szakirányú továbbképzéséről.
Partiumi Tudományos Diákköri Konferencia részvétel
A nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem minden évben megszervezi a Partiumi Tudományos Diákköri Konferenciát. Idén erre május 10-én került sor, immár 22. alkalommal. Ezen a külföldi megmérettetésen a KRE Állam- és Jogtudományi Kara már harmadszor vett részt, ebben a tanévben négy hallgató versenyzett. A versenyen Forján Rebeka másodéves joghallgatónk szekciójában a II. helyezést nyerte el Az emberkereskedelem fiatalkorú áldozatai című dolgozatával.
A részt vevő hallgatók és felkészítő tanáraik, valamint a dolgozatok témái itt tekinthető meg.
Károlis Kazinczy-érem az országos döntőben
Az Esztergomban 2019. május 17-én megrendezett, Kazinczyról elnevezett Szép magyar beszéd verseny országos döntőjén a felsőoktatási intézmények hallgatói között három versenyzőnk is képviselte Egyetemünket: Bozó Virág (TFK, tanító szak, 2. évfolyam), Geiling Borbála (BTK, pszichológia szak, 1. évfolyam, felkészítő: Dr. N. Császi Ildikó) és Kovács Barbara (BTK, kommunikáció és médiatudomány szak, 1. évfolyam, felkészítő: Dr. Sólyom Réka).
A döntő napján délelőtt a helyi fordulókon legjobbnak bizonyult versenyzők a szabadon választott szövegüket adták elő, a délutáni fordulóban pedig egységesen Nemes Nagy Ágnes: A névtelenek című írását. Feladatuk nem egyszerűen a szöveg felolvasásából, hanem annak értelmezéséből, a benne rejlő gondolatok közvetítéséből állt.
Az országos megmérettetésen Kovács Barbara versenyzőnk Kazinczy-érmet szerzett.
Nemzetközi választottbírósági perbeszédverseny
A KRE Állam- és Jogtudományi Karának csapata a 2018/19-es akadémiai évben is részt vett a nemzetközi választottbírósági perbeszédversenyen. Az immáron 26. alkalommal megrendezésre került Willem C. Vis International Arbitration Moot nemzetközi választottbírósági perbeszédversenyen, az írásbeli beadványok leadását követően – a választottbírósági tárgyalást szimuláló – szóbeli fordulóra 2019 áprilisában, Bécsben került sor. A csapat felkészítő tanára Dr. habil. Boóc Ádám PhD tanszékvezető egyetemi docens (Polgári Jogi és Római Jogi Tanszék) volt. A versenyről bővebb beszámoló itt olvasható.
Károli Bölcsész Tehetségnap a BTK-n
A tudományos diákköri munkát – a kari hagyományt folytatva – idén is közös rendezvénnyel fogta össze a BTK. A kari Tehetségnap 27 hallgató részvételével 2019. május 3-án valósult meg. Az esemény célja volt, hogy a hallgatók és oktatók egyaránt segítséget kapjanak a tudományos műhelyekben való munkához, valamint, hogy a különböző szakterületek képviselői is bemutathassák eredményeiket. A program délelőtti szekciójában a XXXIV. OTDK-n minősített helyezést elért hallgatók prezentálták pályamunkáikat, a délután folyamán a szakkollégiumi műhelyek előadásait hallhatták az érdeklődők. A kari tehetségnap helyszínéül a Benda Kálmán Bölcsészet- és Társadalomtudományi Szakkollégium szolgált.
Szakmai Nap a BTK-n – Új Nemzeti Kiválósági Program
Egyetemünk a 2018/19-es tanév során csatlakozott az Új Nemzeti Kiválósági Programhoz, melynek célja a tehetséges hallgatók kutatási tevékenységének és szakmai fejlődésének támogatása. Összegyetemi szinten 22 hallgató nyert támogatást a pályázaton, s kezdhette el (vagy folytathatta már korábban megkezdett) kutatói munkáját témavezető irányításával.
2019. május 17-én, pénteken a Benda Kálmán Bölcsészet- és Társadalomtudományi Szakkollégiumban prezentálták az ÚNKP ösztöndíjas hallgatók a különböző tudományterületeken eddig elért eredményeiket.
|
|