|
EGYETEMI HÍREK
Kerek évfordulót ünnepelt az ÁJK
A Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Kara húszéves fennállása alkalmából ünnepi konferenciát rendezett december 4-én az Országgyűlés felsőházi termében.
Dr. Törő Csaba, a KRE-ÁJK dékánjának köszöntő szavai után Prof. Dr. Balla Péter, Egyetemünk rektora megnyitó beszédében az emlékezés, az Isten színe előtt hálaadással megállás alkalmának minősített bibliai igéjét idézte: „Mindeddig megsegített minket az Úr” (1Sám 7,12) – Köszönjük az Úristennek, hogy emberi eszközökön keresztül segített meg bennünket: az egyetemet immár huszonöt éve, állam- és jogtudományi karát húsz esztendeje. Köszönjük az alapító atyákat, az egyházi fenntartót, aki a jelen pillanatig is mindig teljes szívvel, a lehetősége szerinti eszközökkel támogatja az egyházi egyetemet és annak állam- és jogtudományi karát – mondta Rektor úr.
Az eseményről készült videós összefoglaló ide kattintva tekinthető meg.
A konferenciáról szóló bővebb beszámoló itt olvasható.
Fabiny Tibor Károli Gáspár-díjat kapott
2018. december 4-én, a Miniszterelnökség budapesti épületében adta át Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára és Fürjes Zoltán helyettes államtitkár az idei Károli Gáspár-díjakat. A protestáns örökség ápolásáért idén Prof. Dr. Fabiny Tibort, a Károli Gáspár Református Egyetem Bölcsészettudományi Kar intézetvezető egyetemi tanárát is kitüntették.
Bővebb beszámoló az eseményről itt olvasható.
Átadták a református egyház zsinatának kitüntetéseit
Átadták a Magyarországi Református Egyház (MRE) Zsinatának idei teológiai, lelkészi, szeretetszolgálati és pedagógiai díjait a testület november 22-i budapesti ülésén.
Az „Aranygyűrűs teológiai doktor" díjat Karasszon István, a Károli Gáspár Református Egyetem Hittudományi Karának tanszékvezető tanára, a Doktorok Kollégiuma Ószövetségi Szekciójának elnöke vehette át. A református diakóniai intézményekben végzett hűséges, szakmailag, emberileg és a református lelkiség szempontjából kiváló szolgálatot elismerő Juhász Zsófia-díjat Fruttus István Levente, a Károli Gáspár Református Egyetem Tanítóképző Főiskolai Kar Szociális Munka és Diakóniai Intézetének főiskolai docense kapta.
Az eseményről és a díjazottakról szóló részletes beszámoló itt érhető el.
A 12. legjobb felsőoktatási intézmény
Megjelent a HVG Diploma 2019-es rangsora, mely szerint a Károli Gáspár Református Egyetem a 12. legjobb felsőoktatási intézmény Magyarországon a 44 hazai intézmény rangsorában.
(Forrás: HVG Diploma 2019, Összesített képzési rangsor)
Bemutatkozik a Károli
Megjelent a Károli Gáspár Református Egyetem első 360 fokos bemutatkozó videója, melyet belvárosi oktatási helyszínünkön, a Reviczky utcai épületünkben forgattunk.
A videó ide kattintva érhető el.
|
|
|
BESZÁMOLÓK ESEMÉNYEKRŐL, KONFERENCIÁKRÓL
„Ha kiderül az alkony” – beszámoló a konferenciáról

„Ha kiderül az alkony” – Egy, az ünnepelt Spannraft Marcellina által is elemzett – Juhász Gyula versre utaló címmel rendezte meg 2018. november 30-án a Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszék egyik tanszékalapító kollégájuk hatvanadik születésnapi köszöntőkonferenciáját. A különböző tudományterületekről érkező pályatársak és kollégák által tartott előadások témái nagyon jól jelzik Spannraft Marcellina szerteágazó és mégis egy irányba mutató kutatói és tudományos teljesítményét. Az ünnepeltről talán kevesen tudják, hogy nemcsak tudós elemzője a költészetnek, hanem Szennay Ilona néven – költőként és műfordítóként – alkotóművész is egyúttal.
Az egész napos konferencián az érdeklődő kollégák és hallgatók a nyelvészet, a poétika, a vizualitás és szakralitás különböző területeit érintő előadásokat hallhattak. A Korpics Márta által szervezett konferencia különlegességét adta, hogy minden előadó vagy személyes érintettsége, vagy közös munkák kapcsán szoros baráti-munkatársi-pályatársi kapcsolatban van az ünnepelttel, így a tudományos színvonalú konferencia egyben barátok közös találkozása is volt.
A konferenciát köszöntők – Komlósi Piroska és volt hallgatók köszöntői – követték. A rendezvényt Spannraft Marcellina 2016-ban megjelent Költészet és szakralitás c. könyvének bemutatója zárta. A könyvbemutatón Bertha Zoltán és Lázár Imre méltatta az ünnepelt kötetét.
Nyíltnapok a KRE-TFK-n
Nagy érdeklődés övezte a TFK 2019. évi általános felvételi eljáráshoz kapcsolódó nyílt napjait. Budapesten december 4-én, Nagykőrösön december 5-én tartottak nyílt napot, mindkét esemény sikeresen zárult.
Átadták a demonstrátori megbízásokat
2018. november 14-én, szerdán a KRE ÁJK vezetése ünnepélyes keretek között átadta a 2018/2019. tanévre szóló demonstrátori megbízásokat. Dr. habil. Homicskó Árpád Olivér nemzetközi és tudományos dékánhelyettes köszöntőjében gratulált a 27 demonstrátor hallgatónak, majd átadta a megbízásokat az Állam- és Jogtudományi Kar vezetésének nevében. Bővebben
Lelki Egészség Nap Beregszászon
November 28-án mentálhigiéné szakunk három tanára: dr. Grezsa Ferenc, dr. Simon Gabriella és Victor István részvételével zajlott a Lelki Egészség Napja rendezvénysorozat a beregszászi II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán.
A főiskola Pedagógia és Pszichológia Tanszéke és a (mentálhigiéné szakunk hallgatói által alapított) Kárpátaljai Magyar Mentálhigiénés Társaság által szervezett rendezvényen előadásokon, fotókiállításon, műhelyfoglalkozásokon, segítő beszélgetéseken és tréningeken vehettek részt az érdeklődők. Az esemény este a Lelki Feltöltődés Éjszakája programmal folytatódott, melyen a főiskola hallgatóin kívül a városból érkező külsős érdeklődők is részt vehettek.
Egyetemünk tanárai a gazdag program keretében előadást tartottak („Kapcsolatain” - dr. Grezsa Ferenc), illetve műhelycsoportokat vezettek. („Szelid” – filmbemutató – Victor István, „Szakmai önismeret, önfejlesztés, mentálhigiéné” – dr. Simon Gabriella, „Nagy Háború és lelki egészség” – dr. Grezsa Ferenc)
További információ az eseményről itt érhető el.
Alkalmazott Névkutatás 2018: Tulajdonnevek megítélése, kezelése, használata
A Károli Gáspár Református Egyetem Magyar Nyelvtudományi Tanszéke, az ELTE Magyar Nyelvtudományi és Finnugor Intézete és a Magyar Nyelvtudományi Társaság 2012-ben indított, az alkalmazott névkutatás témaköreit tárgyaló konferenciasorozatának hetedik rendezvényére 2018. november 29-én került sor a KRE Bölcsészettudományi Karán. Az idei szimpóziumon a személynevekkel, illetve helynevekkel kapcsolatos jellemző vélekedésekről, valamint a névtudományi ismeretek anyanyelv-pedagógiai és könyvtártudományi felhasználásáról szóló előadásokat hallgathattak meg a résztvevők, valamint több, a közelmúltban megjelent névtudományi kiadvány bemutatására is sor került.
Kari TDK a TFK-n
A tudományos diákköri tevékenység a tudományos utánpótlás és tudományos nevelés, valamint a tehetséggondozás egy formája, melynek célja hogy a felsőoktatásban részt vevő hallgatók megismerjék a tudományos kutatómunka alapjait és módszereit, továbbá célja, hogy a hallgatók bekapcsolódjanak egy-egy szakterület kutatásaiba, emellett a tudományos életbe is.
Ezen munka gyümölcseként 2018. november 22-én délután megrendezésre került a Károli Gáspár Református Egyetem Tanítóképző Főiskolai Kar Kari TDK rendezvénye, melyet Dr. Szenczi Árpád dékán nyitott meg köszöntő szavaival.
A Tudományos Diákköri Konferencia keretein belül a hallgatók a tudományos igénynek és a formai követelményeknek megfelelően, dolgozatban foglalták össze új ismereteiket. A megrendezésre került konferencia arra adott lehetőséget, hogy a hallgató–oktató közös munkájának számot adó dolgozatok, kutatási eredmények bemutatásra kerülhessenek. A konferencián előadó 10 hallgató szakmai zsűri jelenlétében előadta, meghallgatta egymás előadásait, prezentációit, így szerezve tapasztalatot és gyakorlatot a tudományos előadások terén, majd az egyes előadásokat 5 perces vita követett, ahol a zsűri és a jelenlévő oktatók és hallgatók is kérdéseket tehettek fel, véleményt és javaslatot formálhattak.
A szakmai zsűri tagjai voltak: Dr. Gyimóthy Gergely, a Debreceni Református Hittudományi Egyetem egyetemi adjunktusa, Dr. Szarka Júlia a TFK dékánhelyettese, valamint Kovács Tibor Attila a TFK TDT-titkára. A szakmai zsűri az előadások után a hallgatók munkáit szóban értékelte, s az eredményhirdetéskor 7 pályamunkát javasolt a XXXIV. Országos Tudományos Diákköri Konferenciára a Tanulás- és Tanításmódszertani - Tudástechnológiai Szekcióba.
Retorikatréningek az ÁJK-n
 Az ÁJK kari TDT november 16-án és 23-án tartotta a Szónok Születik Retorikaiskolával közösen az NTP-FKT-18-0012. sz. pályázati programban vállalt retorikatréningek első modulját 16 joghallgató számára. A résztvevők szakképzett trénerek segítségével ismerkedhettek meg a jogászok számára alapvető verbális és nonverbális kommunikáció alapjaival és követelményeivel.
Negyedszázad a főiskolai kántorképzésben
November 9-10-én a Debreceni Református Hittudományi Egyetem és a Károli Gáspár Református Egyetem Tanítóképző Főiskolai Kara Negyedszázad a főiskolai kántorképzésben címmel vándorkonferenciát rendezett a főiskolai kántor szak alapításának 25. évfordulója alkalmából. Nagykőrösön november 10-én folytak a szakmai előadások.
Észt Köztársaság – 100 év innováció konferencia
2018. november 23-án a Károli Gáspár Református Egyetem Bölcsészettudományi Kara Észt Köztársaság – 100 év innováció címmel konferenciát rendezett. A konferencia ötletét és aktualitását az idén századik születésnapját ünneplő független Észt Köztársaság adta.
A centenáriumi évfordulóhoz kapcsolódva, valamint Észtországhoz fűződő baráti kapcsolatot és szimpátiát kifejezve, Magyarországon is számos különféle színvonalas esemény került megrendezésre 2018-ban. Ennek az eseménysorozatnak volt a része a Károli Gáspár Református Egyetem Néderlandisztika Tanszéke és a tanszék MOND-ÉSZT című tudományos projektje által szervezett konferencia is. A rendezvényt az egyetemünkön kívül az Észt Tudományos Akadémia és a Magyar Tudományos Akadémia kétoldalú nemzetközi egyezményen alapuló, Finnugor nyelvek – kontaktushatások című tudományos projektje is támogatta. Bővebb beszámoló itt olvasható.
Továbbképzés Szabadkán
November 24-én „Konfliktuskezelés, kommunikáció az oktatásban” címmel tartott pedagógusoknak továbbképző programot Szabadkán, a Vajdasági Magyar Képző-, Kutató- és Kulturális Központban dr. Grezsa Ferenc, Pszichológiai Továbbképző Központunk vezetője.
Az igen kedvezően fogadott programon Zentáról, Szabadkáról, Bácsfeketehegyről, Székelykevéről és Hajdújárásrók érkezett általános iskolai tanítók és tanárok vettek részt.
Ünnepélyes könyvbemutató Prof. Dr. Szalma József tiszteletére
2018. november 20-án mutatták be a Prof. Dr. Szalma József 70. születésnapja alkalmából megjelent ünnepi kötetet az Állam- és Jogtudományi Karon az ünnepelt jelenlétében. Dr. Törő Csaba dékán úr köszöntőjében elmondta, hogy a jeles alkalomra összeállított ünnepi kötet számos szerzője között kollégákat, barátokat, pályatársakat, valamint egykori tanítványokat is találunk. Hosszú névsoruk kiválóan szemlélteti, hogy milyen sokan is tartoznak azok közé, akik így kívánnak tisztelegni a Professzor úr személye, tanári munkássága és szakmai teljesítménye előtt. Bővebben
TFK-s oktatók és hallgatók a „Hazám, szülőföldem” konferencián
November 14-én a Gál Ferenc Főiskola Pedagógiai Kara által „Hazám, szülőföldem” címmel Szarvason megrendezett konferencián hallgatóink szépen helytálltak, a barátságos versengésben kiemelkedő eredményt értek el, előadásuk is elismerést kapott. A konferencián Dr. Szenczi Árpád dékán tartott ismertetőt Egyetemünkről. A következő napon Lehoczky Mária Magdolna felkészítésével Apostol Mária Kata, Firtermaiszter Diána, Szalkay Tamás, Tokaji Balázs és Vladár Éva hallgatók műsora hangzott el, majd a versenyre került sor. A kőrősi delegáció a helyi és a meghívott társintézmények (Beregszász, Komárom, Nagyvárad, Szabadka) oktatóival és hallgatóival erősítették a baráti és szakmai kapcsolatokat.
OTDK válogató verseny az ÁJK-n
2018. november 12-én az Állam- és Jogtudományi Kar OTDK válogató versenyt szervezett. A kari TDT válogató verseny a XXXIV. OTDK-n indulni szándékozó joghallgatók számára a pályamunkák bemutatása és kiválasztása céljából került megrendezésre. Az előadók 10 percben bemutatták a kutatásukat, a Kar oktatóiból álló zsűri pedig ezeket értékelve döntött arról, mely 25 dolgozat képviselheti a Kart a jövő évi OTDK-n. A programra az NTP-HHTDK-18-0039. sz., „Károlis joghallgatók TDK felkészülésének támogatása” című pályázati program finanszírozásában került sor.
Szakmai együttműködés
November 28-án a Kari Tanács keretein belül került sor a Pécsi Református Kollégium, a Baranyai Református Egyházmegye és a KRE-TFK szakmai együttműködési megállapodás ünnepélyes aláírására.
Dr. Garamvölgyi László előadása az ÁJK-n
2018. november 15-én a KRE ÁJK Bűnügyi Tudományok Intézete mellett működő TDK meghívására előadást tartott dr. Garamvölgyi László, a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács kommunikációs igazgatója. A XXI. század kriminális kihívásai című előadásban felhívta a figyelmet a globalizációs technológiák által támasztott, újszerű, eddig alig ismert kockázatokra, amelyek radikálisan átalakítják létszervezésünket, szubjektív biztonságérzetünket. Többek között hivatkozott Szent-Györgyi Albert Nobel-díjas tudósunkra, aki megállapította, hogy evolúciónk az emberiség nagy bűnügyi története. Napjainkban veszélyt jelenthet a biotechnológia, robotika, nanotechnológia, kvantummechanika összekapcsolódása, az, hogy a kutatások kikerülhetnek az állami, törvényességi, hatósági és médiakontroll alól. Ulrick Beck német kriminológus leírta, hogy a XXI. század kockázattársadalom. Stephen Hawking fizikus úgy vélte, hogy az átgondolatlan technológiai fejlesztések visszájára fordulhatnak, s nem javunkra válnak, hanem létünket fogják veszélyeztetni. Könnyen belátható tehát, hogy a sokasodó társadalmi-gazdasági-politikai konfliktusok kriminalitást gerjesztő hatása növekszik, tehát ezeket a cselekményeket jobb lenne megelőzni. Ennek érdekében meg kell tanulnunk globálisan gondolkodni és lokálisan cselekedni.
Regionális Pályaorientációs Nap Kiskunhalason
Egyetemünk képzéseit a Tanítóképző Főiskolai Kar hallgatói népszerűsítették a november 14-én, Kiskunhalason megrendezésre került Regionális Pályaorientációs Napon.
Károli Est a KRE-SZHÉK Közösségszervező Csapatának szervezésében
November 20-án került megrendezésre a harmadik Károli Est a KRE-SZHÉK Közösségszervező Csapatának szervezésében. A rendezvényen Mayer Ildikó, a győri Családi Kör Centrum intézményvezetője tartott előadást az Erőszakmentes kommunikációról címmel. Mayer Ildikó energikus előadása értékes tapasztalatokkal gazdagította a prezentáción részt vetteket.
Könyvbemutatóval egybekötött műhelybeszélgetés
2018. november 19-én könyvbemutatóval egybekötött műhelybeszélgetésre került sor a Hittudományi Kar Tóth Kálmán termében az ÁJK és a HTK közös szervezésében. A legfontosabb tanulság: mindig emberségesek maradjunk, mindenkivel szemben, minden körülmények között című műhelybeszélgetés során bemutatásra került Robert Fisch Sárga csillag fénye című kötete, majd ezt követően a Jog-Erkölcs-Vallás normarendjeinek kapcsolatáról szóló előadásokat hallgathattak meg az egybegyűltek.
Könyvbemutató a Pedagógusképző Intézet szervezésében
November 29-én könyvbemutatót tartott a Pedagógusképző Intézet Budapesten.
A rendezvényen bemutatásra került Bárdi Árpád-Gombos Norbert-Tóth Etelka: Kisgyermeknevelés a 21. században című könyve, Debreczeni Tibor: Forró székben című könyve, valamint Dr. Szenczi Árpád: Professzionális nevelés – értékközvetítés társas-lelkületi alapon című könyve.
Hagyományos adventi koncertek
Hagyományainknak megfelelően idén is megrendezésre kerültek a Tanítóképző Főiskolai Kar adventi összejövetelei. Nagykőrösön 2018. december 10-én a református templomban, Budapesten pedig december 11-én, a Dunamelléki Egyházkerület Székházának Dísztermében tartott koncertet a TFK.
Brüsszeli tanulmányút
2018. november 7–9. között dr. Prieger Adrienn, a KRE ÁJK EU Jogi és Nemzetközi Magánjogi Tanszék tudományos segédmunkatársa részt vett az Európai Bizottság magyarországi képviseletének felajánlásával egy 3 napos brüsszeli tanulmányúton. A tanulmányút során az Európai Bizottság működésébe nyerhetett közeli betekintést a többi résztvevővel, és találkozhatott a Jogi Szolgálat munkatársaival is.
Beszámoló a TFK októberi programjairól
Október 10-én Az Arany János Református Gimnázium, Szakgimnázium és Kollégium szervezésében pályaorientációs nap zajlott Főiskolai Karunk Gulyás Lajos termében. Dr. Szenczi Árpád dékán Egyetemünkön való továbbtanulási lehetőségeiről tartott előadást.
Október 24-én a Károli Gáspár Református Egyetem és a Driestar Christian University a magyar-holland projekthét rendezvényének előadásnapja zajlott a Főiskolai Karon. A holland hallgatók a következő napokon az Arany János Református Általános Iskola és Óvodába tettek látogatásokat.
Október 24-én nyitották meg a Gulyás Lajos Teremben Koczogh András festő, grafikusmester kiállítását. Köszöntőt mondott Dr. Szenczi Árpád dékán, majd Dr. Novák László Ferenc néprajzkutató, történész, muzeológus tartott szakmai megnyitót.
Október 25-én a közösségi napok keretében az „Elődeink nyomában” elnevezésű programon Dr. Török Éva tanárnő vezetésével hallgatók és munkatársak együtt látogatták sorra és rótták le tiszteletüket a tanítóképző volt tanárainak nyughelyeinél a nagykőrösi református temetőben.
Október 26-án, pénteken Öregdiák találkozót és Gólyabált rendezett a Kar Hallgatói Önkormányzata. A programon köszöntőt mondott Fábry Szabolcs, volt hallgató, Nagyvázsony városának polgármestere. A gólyaavató, a második évfolyam vidám műsora és a Nyitótánc után hajnalig tartó mulatság vette kezdetét.
|
|