|
BESZÁMOLÓK ESEMÉNYEKRŐL, KONFERENCIÁKRÓL
Szíriai református egyházi vezetők a Károlin

Harout Selimian, a szíriai örmény reformátusok elnöke és Joseph Kassab, a Szíriai és Libanoni Nemzeti Református Zsinat (NESSL) főtitkára a Magyarországi Református Egyház meghívására október 8. és 12. között Magyarországra látogatott. A magas rangú egyházi vezetők október 11-én Prof. Dr. Kocsev Miklós, a Hittudományi Kar dékánjával és Sümeghy Gyula nemzetközi igazgatóval tárgyaltak a lehetséges együttműködésről, különös tekintettel a szíriai állampolgárok számára elérhető magyar állami ösztöndíj lehetőségekre.
A szír vendégek a nap során nyilvános előadást tartottak az egyetemen „Protestáns egyházi körkép a közel-keleti régióban” címmel, amiben személyes hangú beszámolót adtak közösségük életéről és küzdelmeiről a háború sújtotta Szíriában. Az előadás az Üldözött Keresztények Megsegítéséért és Humanitárius Segítségnyújtásért Felelős Államtitkárság közreműködésével és támogatásával valósult meg.
Károli Bölcsész Alumni Találkozó
2018. október 26-án ünnepélyes keretek között tartotta meg Egyetemünk 25 éves fennállását is ünneplő Alumni Találkozóját a KRE Bölcsészettudományi Kar. A rendezvény egyúttal az őszi tréninghét lezárása is volt, amin öregdiákjaink is részt vettek: előadásokat, workshopokat tartottak, kerekasztal-beszélgetések vendégei voltak, amik során megosztották a hallgatókkal a karrierépítésükkel kapcsolatos tapasztalataikat, szakmai eredményeiket. Nagy örömünkre több mint 200 egykori hallgatónk vállalta a felkérést.
A találkozó iránt hatalmas volt az érdeklődés, közel 250 öregdiákunk és oktatónk vett rajta részt. A rendezvény Prof. Dr. Balla Péter rektor igei köszöntőjével vette kezdetét, majd a BTK dékánja, Dr. habil. Sepsi Enikő vette át a szót, aki beszélt az Egyetem és a Bölcsészettudományi Kar fejlődésének legfontosabb állomásairól és az alumni programról. Három inspiráló alumni beszéd következett ezek után: Zsigmond Gábor, a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum főigazgató-helyettese, Burján Krisztina, az Ybl Miklós Építőipari Szakgimnázium angoltanára és Bakonyi Péter, Melbourne egykori vezető konzulja tartott beszédet. Az előadók reflektáltak a bölcsész identitás számos izgalmas kérdésére, az egyetemi évek és tanáraik hatására, valamint az alapítást követő kezdeti évekkel kapcsolatos személyes emlékeiket is elmesélték.
Az est különleges eseménye volt az Anna & the Barbies, azaz Pásztor Anna, Bubnó Márk volt anglisztikás hallgatóink és Pásztor Sámuel koncertje. A produkciót Anna személyes emlékeinek, egyetemi élményeinek felidézésével tette még színesebbé.
Köszönet mindenkinek, aki előadóként és vendégként eljött a rendezvényre, és a remek önkéntes hallgatóinknak, akik lefotózták, filmre vették és moderálták az eseményt, valamint segítették a regisztrációnál a vendégeket.
A találkozón készült fotók az alumni oldalon itt, tekinthetők meg, valamint hamarosan felkerül róla egy rövid videó-összeállítás is az egyetemi YouTube csatornára.
„No Square Inch – Abraham Kuyper, Politics and Religion in Modern Society”
A KRE Néderlandisztika Tanszék szervezésében november 9-én került sor a No Square Inch – Abraham Kuyper, Politics and Religion in Modern Society című nemzetközi konferenciára, amely az egykori holland teológus és miniszterelnök mai megközelítését, illetve a magyarországi kapcsolatai körüli kutatásokat mutatta be. A konferencián, amelyet Prof. Dr. Balla Péter rektor, Dr. habil. Sepsi Enikő dékán és Őexcellenciája René van Hell, Hollandia magyarországi nagykövete nyitott meg, többek között Prof. Dr. Corwin Smidt (Calvin College, USA), Dr. Jacqueline Bel, Prof. Dr. George Harinck (Vrije Universiteit, Amsterdam), illetve a Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Karának, Hittudományi Karának és Bölcsészettudományi Karának kutatói-oktatói vettek részt előadóként.
Vallási üldözés
A Magyar Vallástudományi Társaság a KRE Bölcsészettudományi Karával közös konferenciát tartott a Kar Reviczky utcai épületében október 26-án. A konferenciát Dr. habil. Sepsi Enikő, a KRE BTK dékánja, Dr. Tristan Azbej miniszterelnökségi államtitkár, valamint Prof. Dr. Mezei Balázs, az MVT elnöke nyitották meg. A 19 előadó 5 szekcióban szólalt fel, melyek a következő témákkal foglalkoztak: valláselmélet, vallás és politika, ókor és Kelet, vallás és filozófia, vallási üldözés és legitimáció. Az előadók az ország különböző egyetemeiről, főiskoláiról érkeztek, de az Országos Széchenyi Könyvtár, két akadémiai kutatóintézet és egy győri gimnázium is képviseltette magát előadói révén. Meghallgathattunk továbbá tanulmányaikban előrehaladott doktoranduszokat is. Minden előadásban közös volt a vallási, egyházi konfliktusok és különösen a vallási indíttatású üldözés történeti, illetve elméleti aspektusainak bemutatása.
A konferencia ebédszünetében Dr. habil. Kovács Ábrahám, az MVT főtitkára tartott érdekes könyvbemutatót, a konferencia után pedig az MVT közgyűlésére került sor. A rendezvényen elhangzott előadások szerkesztett változatát terv szerint a Vallástudományi Szemle adja ki.
Nemzetközi Szupervíziós Találkozó és ANSE Közgyűlés
Október 26-28. között Budapesten tartotta a Nemzetközi Szupervíziós Találkozót és tisztújító közgyűlését az ANSE (Association of National Organizations for Supervision in Europe). A szervezésben és programtervezésben aktívan részt vettek a szupervizor szakirányú továbbképzés oktatói és a Magyar Szupervizorok és Szupervizor-Coachok Társasága. A rendezvény helyszíne részben a Kossuth Klub, részben a Párbeszédek Háza díszterme volt.
Az eseményre 18 országból érkeztek szupervizorok, így a Nemzetközi Szupervíziós Találkozót össze tudtuk kötni az egyetemünkön 17 éve működő szupervizor képzés hallgatóinak alumni találkozójával. A magyar szupervizoroknak lehetőségük volt szakmai és informális találkozásokra, beszélgetésekre is a külföldi résztvevőkkel. Az október 28-án megrendezett Gálaest & Farewell Party fő műsorszámát a Kiss György Ádám vezette Üveggyöngyjáték Playback Színház biztosította.
Az ANSE tisztújító közgyűlésén Dr. Nemes Éva, a KRE szupervizor szakirányú továbbképzés szakfelelőse befejezte 8 éves ANSE vezetőségi tagsági munkáját. Helyére a héttagú nemzetközi vezetőségbe Lévai Mártát választották, aki a KRE szupervizor képzés óraadó oktatója.
Tréninghét beszámoló az ÁJK-ról
A 2018/2019-es tanév őszi félévében megrendezett Károli Közösségi Napokon az ÁJK hallgatói 34 különféle kari program közül választhattak. A Károli Közösségi Napok keretében az Egyetem fennállásának 25., a Kar fennállásának 20. évfordulóját ünnepelték. A Tréninghét egyik kiemelt programja az Alumni-találkozó és vacsora volt, amelyen egykori hallgatóink meséltek életútjukról, valamint ismét találkoztak tanáraikkal. A meghirdetett előadásokat a Kar oktatói és a szakmájukban elismert, meghívott külsős előadók tartották. Az őszi tréninghéten kari szinten két programot biztosítottunk az oktató munkavállalóknak, a nem oktató munkavállalók pedig a Neptun-oktatáson kívül csapatépítő programon vehettek részt. Október 24-én sikeresen lezajlott a kari 'Eszme-csere' program. A konferenciaszerű rendezvényen 20 ÁJK-s oktató beszélt jelenlegi kutatásairól, illetve esetleges tudományos együttműködési lehetőségekről.
A Kar egykori hallgatói közül többen tartottak előadást: Dr. Visontai Katalin: Pszichológiai nehézségek a család felbomlása során; Dr. Gér András: Magyar reformátusok a nagyvilágban; Dr. Mező István Mózes: Állam és egyház kapcsolata a hatályos jogszabályok alapján címmel.
Kiemelt vendég volt Dr. Nánási László Bács-Kiskun megyei főügyész, aki Az Erdélyi Fejedelemség pénzverése – jog és szimbolika címmel tartott előadást.
Az őszi Tréninghéten a szakmában jártas, elismert külsős előadók is részt vettek, hivatásrendjükről, azok kihívásairól és ehhez kapcsolódó érdekes témákról meséltek: Dr. Ibolya Tibor Az ügyészi hivatás; Dr. Kolyvek Antónia Békéltetés a gyakorlatban, avagy hogyan egyeznek meg egymással a fogyasztók és a vállalkozások a vitás ügyekben; Dr. Gór Zoltán A bírói hivatás fény- és árnyoldalai; Vakhal Péter Magyarország nemzetközi versenyképessége – van remény?; Dr. Nemessányi Zoltán Nemzetközi igazságügyi kapcsolatok hálójában; Dr. Duró Zsuzsa Tehetséges? Lehetséges! címmel tartott előadást.
Közép-Európa a komparatisztikában
2018. október 18-19-én a Magyar Irodalomtörténeti Társaság Összehasonlító Irodalomtudományi Tagozata, az International Comparative Literature Association magyarországi tagszervezete és a Károli Gáspár Református Egyetem Magyar Nyelv-, Irodalom- és Kultúratudományi Intézete Kortárs Közép-Európai Regény Kutatócsoportjával közösen konferenciát tartott az egyetem Benda Kálmán Szakkollégiumában. Az esemény a MIT Összehasonlító Irodalomtudományi Tagozata konferencia-sorozat hatodik, a Károli Gáspár Református Egyetem Kortárs Közép-Európai Regény Kutatócsoportjának az ötödik konferenciája volt.
A témát ezúttal Közép-Európa irodalma köré szervezték. A plenáris előadásokat Susan Suleiman, a Harvard University professzor emeritája, Emmanuel Bouju, a Paris III. – Nouvelle Sorbonne és a Institut Interuniversitaire de France professzora, a Harvard University vendégoktatója és Ivana Taranenkova, a Szlovák Tudományos Akadémia kutatója tartotta. A témához illeszkedve csütörtök este Konrád György olvasott fel közép-európai esszéiből.
A konferencia nyelve magyar és angol volt, a két nap alatt közel ötven előadás hangzott el.
Hálózatépítő konferencia a Felvidéken
Egyetemünk Buda Béla Mentálhigiénés Forrásközpontjának szervezésében október közepén a felvidéki Gyűgyön zajlott a Kárpát-medencei Magyar Mentálhigiénés Szolgálat IV. Hálózatépítő Konferenciája, melynek központi témája idén a család volt. Az eseményen „mentálhigiénés segítő” szakunk magyarországi, erdélyi, felvidéki és kárpátaljai évfolyamainak mintegy másfélszáz jelenlegi, illetve végzett hallgatója és tanáraik vettek részt.
A plenáris előadásokat (Mirnics Zsuzsanna, Duray Miklós, Grezsa Ferenc) másnap követő 24 műhelycsoportból húszat a már végzett hallgatók moderáltak, - különböző, családokra irányuló mentálhigiénés szakmai programokat ismertetve, illetve megvitatva. Ez is jól mutatja, hogy a szakon megszerzett ismeretek és készségek szerte a Kárpát-medencében „élővé” válnak!
A nemzet érdekében végzett magas színvonalú mentálhigiénés szakmai tevékenység elismeréseként a konferencia keretében adták át a Buda Béla-díjat, melyet idén Nt. Szathmáry Zsuzsanna és Nt. Tóth Zoltán felvidéki lelkész házaspár kapott.
A záró napon a szakmai programot közösségépítő kirándulás követte. A hír melletti kép a dévényi vár tövében készült.
A Kommunikáció és szakralitás kutatócsoport workshopja
A Társadalom- és Kommunikációtudományi Intézet és a Művészettudományi és Szabadbölcsészeti Intézet Kommunikáció és szakralitás kutatócsoportja workshopot tartott október 26-án. A workshopon a kutatócsoport tagjai beszámoltak kutatási projektjeikről, kutatási területeikről, eredményeikről. Elsőként Korpics Márta beszélt a közösségkutatás kommunikációs megközelítéseiről, jelezve azt, hogy milyen problémák és kihívások vannak ezen a területen a szakrális és vallási közösségek vonatkozásában. Béres István egy szakrális közösség médiajelenlétéről és ennek sajátosságairól beszélt, Lovász Irén pedig bemutatta, hogy hang és szakralitás kutatásában eddig milyen eredményekre jutott, illetve milyen további kutatási kérdések vannak még ebben a témában. Spannraft Marcellina a színek és fények szimbolikájáról, a magyar és japán összetett színnevek szerkezeti és jelentéstani eltéréseiről beszélt, Lázár Imre a Test és lélek konferencia tervezett programjáról, annak hangsúlyairól és arról, hogy a konferencia témája hogy kapcsolódhat a kutatócsoport munkájához. Komáromi Tünde – a Társadalom- és Kommunikációtudományi Intézet új kollégája – áttekintést adott a kutatócsoportnak terepmunkájáról, amelynek során oroszországi településeken vizsgálta a kis helyi közösségek vallási tevékenységeit, ezek sajátosságait.
A workshop végén a kutatócsoport tagjai megállapodtak abban, hogy a témában a tavaszi félév során konferenciát rendeznek, ezt nemcsak a kutatócsoport tagjai számára, de külső kutatók és érdeklődők számára is nyitottá teszik.
„Tertium Datur” – Tanulmánykötet a 60 éves Lázár Imre tiszteletére
A Károli Közösségi Napok-Tréninghét zárónapjának egyik kiemelkedő programja volt a Lázár Imre 60. születésnapját ünneplő konferencia előadásait megjelentető tanulmánykötet bemutatója. A kötet szerkesztője – a tavalyi köszöntőkonferencia szervezője – Spannraft Marcellina, aki a könyvbemutató szervezője is volt. A könyvet Komáromi Tünde mutatta be a szép számban összegyűlt hallgatóság számára. A könyvbemutatón a tanulmányok szerzői, az Intézetben tanító kollégák és a köszöntött barátai vettek részt. A kötet szerzői között az egyetem három karának munkatársai mellett a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének, a Budapesti Corvinus Egyetemnek, a Miskolci Egyetemnek, valamint az MTA-nak és az MMA-nak jeles oktatói és kutatói is megtalálhatók. A kötetben megjelenő széles tudományterületi merítés és sokszínű szerzői jelenlét jól mutatja a köszöntött munkásságán keresztül megjelenő inter-, sőt multidiszciplinaritást, és egyben dicséri a szerkesztői munkát is. A kötet érdekessége, hogy helyet kapott benne a Lázár Imre által írt „Önéletrajzszőttes”, amely plasztikusan – a legautentikusabb forrásból – tárja elénk ennek a nagy ívű életműnek az állomásait.
„Hármas és hetes: Tertium datur, „A hetedik te magad légy”…. A három és a hét együttes titka az egy. A körkörös tájékozódás ösztöne és hajtó ereje, mely belül kijelöli a központot. A három a szintézis igénye, az állítások és ellenállítások terében kimunkálódó szintézis személyessége. A harmadik út valójában mindig saját út.” Így kezdődik az önéletrajzszőttes, amely zárja a kötetet, és magyarázza a kötet címét is, annak nagyon is találó címadásában és személyességében.
A kötet borítóján Balogh Edit kárpitos művész Metamorfózis című szőttes munkájának egy részlete látható. A kép szimbolikája az ünnepelt egy fontos tulajdonságára is rámutat, az átváltozásra való képességre, amely mögött az állandóság, az értékek és a hagyományok tisztelete áll, de amelynek révén egy kutató, tanár, egy pedagógus mindig képes a megújulásra. Erre a tiszteletet érdemlő életútra tekint rá a kötet, méltó módon ünnepelve Lázár Imrét.
A Bocskai István Szakkollégium hírei
A Bocskai István Állam- és Jogtudományi Szakkollégium szeptemberben tartott Közgyűlésén Gaszt Csaba (V. éves jogász hallgató) lemondott elnöki tisztségéről. A Szakkollégium új elnökének Farkas Szabolcs Lászlót (IV. éves jogász hallgató) jelölte, akit a Közgyűlés a Szakkollégium elnökének megválasztott.
A Szakkollégium az Arsboni szakmai szervezettel együttműködési megállapodást kötött, melynek révén a Szakkollégium és annak tagjai számára lehetőség nyílik szakmai kompetenciáik fejlesztésére, karrierlehetőségeik és piacismeretük bővítésére. Külön kiemelendő az Arsboni Ösztöndíj, melyre 2019 őszétől a Szakkollégium tagjai pályázhatnak tanulmányi, szakmai eredmények alapján. A Szakkollégium részt vett az Arsboni által a Karrier Fesztivál keretében megrendezésre került Jogász Szakmai Kvízen, melyen az ország diákszervezetei mérték össze jogi tudásukat szórakoztató feladványok alapján.
Mesteri fokozatú oklevél
Dr. Hidán Csaba, a BTK egyetemi adjunktusa október 7-én, Szabadkán szerzett shotokan karate összesített fegyverzet, mesteri fokozatú oklevelet. A shotokan karate egy pusztakezes harcművészet, küzdősport, önvédelemi rendszer. A minősítő oklevelet Takemasa Okuyama japán nagymester bocsátotta ki, aki e sport nemzetközi szakágvezetője. Hidán Csaba két nemzetközi diplomát is szerzett egyidejűleg, melyek közül az egyik Japánban, míg a másik Európában és Amerikában érvényes.
TDK előadás az ÁJK-n
Október 17-én a Kereskedelmi Jogi és Pénzügyi Jogi Tanszék TDK-esemény vendége volt és előadást tartott Cserpes István, a Cserpes Sajtműhely Kft. alapítója és tulajdonosa.
Ausztriai tanulmányút a tréninghéten
A Német Nyelv és Irodalom Tanszék hallgatói és munkatársai a tréninghét programjaként ausztriai tanulmányúton vettek részt Bakainé Rottländer Heide lektor és Szilágyi-Kósa Anikó oktató vezetésével.
A tanulmányúton a csoport meglátogatta a melki apátságot, a schallaburgi várat, annak a keleti és nyugati kereszténység történetéről és kapcsolatáról szóló nagyszabású kiállítását és az európai történelemben nagy szereppel bíró dürnsteini vár maradványait. A csoport végezetül felkereste a linzi Adalbert-Stifter-Haus irodalomtörténeti kiállításait és irodalmi adattárát. Minden helyszínen a résztvevők és szakmai idegenvezetők által tartott német nyelvű előadások hangzottak el.
|
|