|
EGYETEMI HÍREK
Apáczai Csere János-díjjal tüntették ki Szabó Andrást
A Pedagógusnap alkalmából tartott díjátadón Kásler Miklós emberi erőforrások minisztere és Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős helyettes államtitkár az oktatási-nevelési területen végzett kiemelkedő munkáért járó Apáczai Csere János-díjakat adott át a Pesti Vigadóban.
A díjazottak között volt Prof. Dr. Szabó András, a KRE-BTK Magyar Nyelv-, Irodalom-és Kultúratudományi Intézetének oktatója is.
Szakmai együttműködési megállapodást kötött a TFK
A KRE TFK-n május 16-án ünnepélyes keretek között került aláírásra az Egyetem, a Ceglédi Tankerületi Központ és a Ceglédi Szakképzési Centrum közötti szakmai együttműködési megállapodás.
Az ünnepélyes alkalmon jelen volt Czibere Károly, Szociális ügyekért és Társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár, az Egyetem címzetes egyetemi tanára, Prof. Dr. Balla Péter rektor, Dr. Szenczi Árpád dékán, Fodor Gábor, a Ceglédi Tankerületi Központ igazgatója, valamint Buncsák Gábor, a Ceglédi Szakképzési Centrum főigazgatója.
A megállapodás célja, hogy az együttműködő intézmények kialakíthassanak egy hosszú távon sikeres kapcsolati hálót a köznevelés különböző szintjei, a szakképzés, a felnőttképzés, valamint a felsőoktatás között, a munkaerőpiac térségi igényeihez igazodva. A cikk további része kattintás után elérhető el.
Díjazták a Transzlingváló Műhely nyelvpedagógiai projektjét
A Magyar Nyelvtudományi Tanszéken Heltai János Imre vezetésével működő, szociolingvisztikai kutatásokat végző Transzlingváló Műhely a Tiszavasvári Magiszter Általános Iskolával közös nyelvpedagógiai projektjére szociális innovációért járó díjat kapott. A projekt (https://translangedu.hu/) központi gondolata, hogy az iskola tanulói által otthon beszélt romani nyelvet az iskolai hétköznapok és a tanulmányi folyamat részévé teszi. A díjat a műhely tagjai 2018. május 1-jén Bécsben vették át.
Szakmai folyóiratot indított a KRE Doktorandusz Önkormányzata
A KRE Doktorandusz Önkormányzata 2018. május 17-én útjára indította a KRE-DIt online, lektorált, tudományos, szakmai folyóiratot, amelynek elsődleges célja, hogy az egyetem valamennyi doktorandusz hallgatójának szakmai fórumot, publikációs felületet és ezen keresztül kredit szerzési lehetőséget nyújtson.
A folyóirat weboldala megtekinthető a www.kre-dit.hu oldalon.
A folyóirat első száma pedig az alábbi linken érhető el.
Hermann Róbert a Hegyvidék új díszpolgára
Budapest Főváros XII. kerület Hegyvidéki Önkormányzat Hegyvidék Díszpolgára kitüntetésben részesítette Prof. Dr. Hermann Róbertet, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnokának tudományos helyettesét, történészt, a KRE-BTK professzorát.
A Hegyvidék Díszpolgára kitüntető cím átadásának ünnepi rendezvényére 2018. május 31-én került sor a MOMkult Kupolatermében.
Szakály Sándor a TIT Országos Szövetségének új alelnöke
A Tudományos Ismeretterjesztő Társulat 2018. május 29-i közgyűlésén a közelmúltban elhunyt Tőkéczki László alelnök utódjául Szakály Sándor történészt, a VERITAS Intézet főigazgatóját, a Károli Gáspár Református Egyetem tanszékvezető egyetemi tanárát választották.
BTK-s oktató a DiPVaC4 vezetőségi tanácsában
A DiPVaC kutatói hálózat 25 ország több száz diskurzusjelölő-kutató szakemberét tömörítő szervezet, a kutatási terület egyik legjelentősebb szakmai fóruma. A DiPVaC4 közgyűlése során Dr. Furkó Péter oktatónkat a vezetőségi tanács tagjának választották a következő, 2020-ban kezdődő ciklusra.
|
|
|
BESZÁMOLÓK ESEMÉNYEKRŐL, KONFERENCIÁKRÓL
Károlis részvétel a jubileumi Szeretethídon

2018. május utolsó hétvégéjén szervezte meg a Magyar Református Szeretetszolgálat a tizedik Szeretethidat, melyhez idén több programmal is csatlakozott a Károli Gáspár Református Egyetem közössége a PR és Marketing csoport szervezésében. A Szeretethíd, azaz a Kárpát-medencei Református Önkéntes Napok megszervezésével a szervezők célja a figyelemfelhívás, hogy a mindennapokban is találjuk meg a segítségnyújtás lehetőségét környezetünkben, legyen az akár szociális, fejlesztési és ökológiai terület.
Valljuk, hogy minden gyerek életében, fejlődésében fontos szerepet töltenek be a mesék, azonban kórházi körülmények között ritkábban hallhatnak kedvenc hőseikről. Így május 25-én, pénteken a Szeretethíd keretein belül önkéntes hallgatóink és munkavállalóink ellátogattak a Bethesda Gyermekkórház sebészeti, égéssebészeti és belgyógyászati osztályaira, ahol kedvenc meséjük felolvasásával csaltak mosolyt a kórházban fekvő kis betegek arcára.
A látogatást megelőző hetekben pedig a Pr és Marketing csoport egyetemi csokoládégyűjtést szervezett – szintén a Bethesda Gyermekkórház számára, amely során az oktatási épületeinkben kihelyezett gyűjtődobozokba lehetett elhelyezni a felajánlásokat. A gyűjtés során 16 kg csokoládét és más édességet sikerült összegyűjteni, mely a meseolvasás után került átadásra a kórház élelmezésvezetőjének. Az édességet a Nemzetközi Gyermeknap alkalmából adták át a kórház dolgozói a gyerekeknek. A meseolvasásról és a csokoládé átadásról készült képgaléria itt érhető el.
A csokoládégyűjtésben külön köszönet illeti a többi Karhoz képest kis létszámú Hittudományi Kart, akik az összmennyiség 41%-át, vagyis 6,7 kg-ot adakoztak A képzeletbeli dobogó második fokára pedig a Bölcsészettudományi Kar, Pszichológia Intézete állhatott fel, mivel ők 4,1 kg édességet gyűjtöttek össze a gyerekek javára.
A Tanítóképző Főiskolai Kar idén két csoporttal is csatlakozott a Szeretethíd programhoz. A Szociális Munka és Diakónia Intézet hallgatói koordinátorok irányításával egy óvoda udvarát tették rendbe, illetve több kerületben teát, szendvicset osztottak hajléktalan embereknek. A programsorozat közös ebéddel zárult. Reméljük, jövőre is lesz alkalmuk részt venni a találkozón.
A hallgatók évek óta járnak a budapesti Empátia Gondozóházba, ahol zenével, közös énekléssel szolgálnak az ott élő embereknek. A gondozottak 70-75%-át közvetlenül az egészségügyi ellátásból, kórházakból kerülnek ide, akik aktív segítséget, egészségügyi ellátást igényelnek. Életvitelük megőrzéséhez biztosítani kell számukra a folyamatos nővéri, orvosi ellátást, mozgásterápiás és mentális hátteret. Fizikálisan lehetetlenné vált számukra a szokásos közösségi alkalmakon való részvétel, ezekhez a programokhoz járultak hozzá hallgatóink, amikor május 17-én Lázár Enikő tanárnő vezetésével énekkel, hangszerekkel és szóval bátorították a ház lakóit.
Országos Büntetőjogi Perbeszédverseny
Az ÁJK hallgatói kiemelkedően szerepeltek a Szegedi Tudományegyetem által szervezett, a Szegedi Ítélőtábla épületében tartott Országos Büntetőjogi Perbeszédmondó Versenyen 2018. május 17-én. Vécsey Richárd Ádám védő kategóriában 2. helyezést ért el, míg Hegedűs Petra szereplését a zsűri emléklappal jutalmazta. Felkészítő oktatók: Prof. Dr. Domokos Andrea, Dr. Czine Ágnes és Dr. Dobrocsi Szilvia
A TFK előkelő helyezést ért el a 23. Országos Anyanyelvi Tanítási Versenyen
Az ország legjobb kis tanítóját keresték az immáron 23. alkalommal megrendezett Anyanyelvi Tanítási Versenyen 2018. április 23-25. között. A nagy hagyományokra visszanyúló megmérettetést a Debreceni Református Hittudományi Egyetem rendezte meg azzal a céllal, hogy a kommunikációs készség fejlesztése mellett, az anyanyelvi nevelés jövőjét támogassák. A független szakmai zsűri idén kilenc leendő pedagógus bemutató tanóráját értékelte.
Ebben az évben a mesefeldolgozás volt a verseny témája. Egy népmesét kellett élményszerűen megismertetni a kisdiákokkal. Mindössze egy napjuk volt a résztvevőknek arra, hogy a bemutató órára felkészüljenek. A KRE TFK-ról Szabó Aliz, tanító szakos hallgató indult (másodévesként!), és negyedik helyezést ért el. A három kívánság című magyar népmesét dolgozta fel a 3. osztályban.
Köszönjük hallgatótársa, Gosztola-Rendek Fanni tanító szakos hallgató, valamint oktatóink, Tóth Etelka és Kovács Tibor felkészítő tanárok segítségét!
Sikeres Károlis részvétel a Partiumi Diákköri Konferencián
A nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem minden évben megszervezi a Partiumi Tudományos Diákköri Konferenciát, amelyre idén május 4-én került sor. A PTDK célja a Kárpát-medencében élő egyetemi hallgatók tudományos kutatási tevékenységének támogatása és fellendítése, a tantervi képzésnél magasabb szintű, tudományos igényű tevékenység ösztönzése.
Ezen a külföldi megmérettetésen a KRE-ÁJK második alkalommal vett részt, ebben a tanévben kilenc hallgató mérettette meg magát. Hallgatóink egy első helyezés és három különdíj birtokában utazhattak haza, ezúton is gratulálunk szép teljesítményükhöz.
Képek a konferenciáról itt érhetők el.
Kazinczy-érem a szép magyar beszédért
A Kazinczy nevével fémjelzett, országos szép magyar beszéd verseny felsőoktatási intézmények hallgatóinak idén 46. alkalommal rendezték országos döntőt, melynek házigazdája az esztergomi Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karának Vitéz János Tanárképző Központja volt. A versenyen a hazai és a határon túli pedagógusképző, hittudományi és jogtudományi főiskolák és egyetemek azon negyven hallgatója vett részt, akik a helyi fordulókon a legjobbaknak bizonyultak.
A KRE Tanítóképző Főiskolai Karát Bana Viktória és Vesztli Diána tanító szakos hallgatók képviselték. Felkészítő oktatók: Dr. Tóth Etelka és Kovács Tibor Attila.
Nagy örömünkre szolgált hallgatóink szép teljesítménye. Bana Viktória Kazinczy-éremmel, Veszti Diána dicsérő oklevéllel zárta a versenyt.
A KRE Bölcsészettudományi Karának angol-német osztatlan tanárképzésben résztvevő hallgatója, Loboda Lilla szintén Kazinczy-érmet szerzett, felkészítő tanára Dr. Sólyom Réka volt (Magyar Nyelvtudományi Tanszék).
Beszámoló a DiscourseNet konferenciáról
Május 17- 19. között került megrendezésre a DiscourseNet huszadik konferenciája Exploring Fuzzy Boundaries in Discourse Studies (Bolyhos kategóriák a diskurzus-kutatásokban) címmel. Az eseményen, amelynek helyszíne a BTK Dózsa György úti épülete volt, több mint 60 külföldi és hazai szakember vett részt, akik 20 európai és két tengerentúli országból érkeztek. A megnyitón a BTK részéről Dr. Pődör Dóra dékánhelyettes és Dr. Furkó Péter, az Angol Nyelvészeti Tanszék vezetője, a konferencia fő szervezője mondott beszédet.
Az esemény plenáris előadói között üdvözölhettük Heike Pichler-t (Newcastle University) és Christopher Hart-ot (Lancaster University), rajtuk kívül pedig olyan szaktekintélyek is részt vettek a konferencián, mint Johannes Angermuller (University of Warwick), Dorte Madsen (Copenhagen Business School) és Jan Zienkowski (Université Saint-Louis - Bruxelles).
A DiscourseNet (ERC Disconex) projekt az Európai Kutatási Tanács által finanszírozott program, amely a diskurzuselemzés tágabb értelemben vett transzdiszciplináris kutatására irányul. A projekt alapító tagjai a Warwicki Egyetem, a párizsi EHESS és a svájci FHNW kutatóiból kerültek ki, a kutatói hálózat jelenleg 4172 kutatóból áll. Dr. Furkó Péter oktatónk 2018. március óta a szervezet vezetőségi tagja.
A konferencia további szervezői az Angol Nyelvészeti Tanszék részéről Dr. Nagy Judit dékánhelyettes, a Magyar Nyelvtudományi Tanszék részéről pedig Dr. habil. Dér Csilla voltak.
Beszámoló a III. Magyar Energetikai Jogi Konferenciáról
A KRE-ÁJK és a Wolters Kluwer Kft. 2018. május végén harmadik alkalommal rendezte meg az Energetikai jogi konferenciát a gárdonyi Vital Hotel Nautis**** épületében.
Az idei konferencia mottója: „Jogi kihívások az energetikai projektek terén – beruházások lokális, regionális és határon átnyúló jogi vonatkozásai” volt. A résztvevők első kézből hallhattak hasznos információkat és tapasztalatokat különböző hazai és nemzetközi, infrastrukturális vagy működésbeli, a különböző energiaágazatokhoz tartozó beruházások és fejlesztések jogi vonatkozásairól.
Református pedagógus-találkozó Makón
A Csongrádi Református Egyházmegyei Pedagógus-találkozóra meghívást kapott az egyetem Tanítóképző Főiskolai Kara is. A 2018. május 26-án, Makón az Újvárosi Református Templomban tartott találkozón Fekete Károly, a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke tartott áhítatott, majd a meghívott református intézmények mutatták be pedagógiai programjukat. Ezután a tudományos előadásokra került sor: Lázár János országgyűlési képviselő a köznevelés stratégiai tervéről, Dr. Szenczi Árpád dékán a családorientált nevelés témakörben tartott előadást.
Az ÁJK Nemzeti Tehetségprogram pályázatainak eseményei
Az NTP-FKT-17-0013. sz. pályázat keretei között megvalósított kari „Tehetségprogram” résztvevői - az egyéves program zárásaként - 2018. május 25-én meglátogatták az ENSZ bécsi központját. A 90 perces általános idegenvezetés keretei között bejárták és megismerték az ENSZ épületét, majd angol nyelvű szakmai előadást hallgattak a világszervezet előtt álló, jövőjét meghatározó aktuális kihívásokról. Kísérő oktatók: dr. Dobrocsi Szilvia egyetemi docens és dr. Konta Éva Mercédesz egyetemi tanársegéd.
A KRE ÁJK háromfős hallgatói csapata 2018. május 28-június 1. között részt vesz a Nemzetközi Büntetőbíróság szimulációs versenyén (ICC Moot Court) Hágában. A csapat a megnyitót követően találkozott és röviden beszélgetett Ben Ferencz úrral, aki a XX. század egyik legjelentősebb nemzetközi büntetőjogásza, és ma is aktívan népszerűsíti a nemzetközi büntetőjog eszméjét. A csapat tagjai: Pécsi Bence, Horváth Erik, Meláth Richárd. Felkészítő oktató: dr. Dobrocsi Szilvia egyetemi docens. A csapat részvételét az NTP-NTMV-0017-A-0059. sz. pályázati program finanszírozza.
A Kari TDT egész napos kari TDK konferenciát rendezett 2018. május 18-án. Az oktatókból álló zsűri és a hallgatóság előtt 19 hallgató mutatta be folyamatban lévő vagy nemrég lezárt kutatását. A változatos témákat felvonultató program során aktuális kérdésekkel, újszerű megközelítésekkel és mindeddig feltáratlan jogtörténeti érdekességekkel is találkozhattunk. A konferencián elhangzottakat a Kar a nyár folyamán tanulmánykötetben publikálja.
A kari TDK konferencia megtartását és a résztvevők ellátását a Kar az NTP-HHTDK-17-0067. sz. pályázatból finanszírozta.
„Tanítván őket…” katechetikai konferencia
Pünkösd előtti szombaton, 2018. május 19-én rendezte meg a KRE TFK Hittanoktató és Kántorképző Intézete a Rózsakerti Demjén István Református Általános Iskolával közös szervezésben – mely egyúttal a helyszínt is adta – „Tanítván őket…” címmel katechetikai konferenciáját.
A konferenciára korábban végzett és jelenlegi hallgatóink, gyakorlati mentorok, hittanoktatók, vallástanárok és más szakos pedagógusok érkeztek. Intézményeink eddig a hittanoktató- és tanítóképzés gyakorlatai kapcsán már eddig is együttműködtek, e konferenciával elmélyültebb szakmai kapcsolat megteremtésére vállalkoztunk.
Bővebb beszámoló itt olvasható a konferenciáról.
Pedagógus-Lét-Kérdések konferencia a Károli Bécsi úti épületében
2018. május 25-én, Simon Gabriella, a BTK oktatójának szervezésében tartották meg Egyetemünk Bécsi úti épületében a Pedagógus-Lét-Kérdések című konferenciát. A konferencia olyan, a pedagógus-léttel kapcsolatos témák megjelenését tartotta szem előtt, amelyek a neveléstudomány, a pszichológia és a mentálhigiénés területeinek határait érintik. Az előadások így a pedagógusképzésbe jelentkezők kompetenciáit, a hallgató-jelöltek pszichológiai immunrendszerének állapotát, a pályakezdő pedagógusok tanításról vallott nézeteit és a gyakornok pedagógusok mentori támogatásának egy lehetséges fókuszát ölelték fel.
Foglalkoztak továbbá a kezdők és újrakezdők professzionalizálódási folyamataival, a magánember és a hivatásszemélyiség szakmai megjelenésével, valamint az oktatói szerepkörrel, a „legjobb” oktatók körében végzett vizsgálat eredményei alapján. Az előadók a Pécsi Tudományegyetem, a Budapesti Gazdasági Egyetem, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, valamint a KRE oktatói, illetve gyakorló pedagógusok voltak. Témáikat a XVII. Országos Neveléstudományi Konferencián, 2017 novemberében mutatták be, kutatásaiknak ez eltelt időszakban elmélyített változatait ismerhette meg a hallgatóság. A konferencia alkotó hangulatban, a fent említett kutatások tematikus rendben megjelent beszámolóival zajlott.
„Az új büntetőeljárási törvény és a gazdasági bűnözés kapcsolata” című konferencia
2018. május 11-én az Állam-és Jogtudományi Kar, Bűnügyi Tudományok Intézete és Dr. Újhelyi Bence ügyvéd közös szervezésében megrendezésre került Az új büntetőeljárási törvény és a gazdasági bűnözés kapcsolata c. konferencia, mely a méltán népszerű konferenciasorozat negyedik állomása. A májusi konferencián is neves előadók, a szakterület elismert szakemberei tartottak előadást. Részletes beszámoló, valamint az előadássorozatról készült galéria itt tekinthető meg.
Látogatás a Bochum-i testvérintézménybe
2018. május 7-10-i között a KRE TFK négy oktatója (Dr. Bányai Emőke, Fazekasné Dr. Fenyvesi Margit, Dr. Fehér Boróka és Dr. Török Péter) meglátogatta testvérintézményüket, a Bochum-i Evangelische Hochschule-t.
Különböző találkozók keretében megismerkedtek a fogadó intézmény rektorával, Professzor Sigrid Graumann-nal, illetve a szociális munka, valamint a vallási oktatás/diakónia szakok több oktatójával. Részt vettek több angol és német nyelvű órán, illetve megtekintették a gyógypedagógiai képzés termeit. Bemutatkozott a BODYS, ami a főiskolán belüli fogyatékosügyi kutatóközpont - Németországban csupán három ilyen központ létezik. Meglátogatták az evangélikus egyházhoz tartozó Ruhr-vidéki Diakonisches Werk hajléktalanellátó intézményeit (egy női tanácsadó irodát és egy éjjeli menedékhelyet), valamint a szintén az evangélikus egyházhoz kötődő Johanneswerk diakóniai szervezet fogyatékkal élőket támogató ellátásait, és egészségügyi diakóniai felnőttképzési programját.
Több formális és informális lehetőség adódott a két főiskola közötti együttműködés lehetőségeinek megvitatására. Bíznak benn, hogy a német kollégák és hallgatók a következő tanév során hozzánk is ellátogatnak.
Dr. Bánáti János előadása az ÁJK-n
Május 8-án, kedden a Bűnügyi Tudományok Intézetének szervezésében Dr. Bánáti János, a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke Tudományos Diákköri előadást tartott Karunkon Az újszerű védői feladatok az új büntetőeljárási törvény alapján címmel.
Előadásából a Kar hallgatói megtudhatták, hogyan és miért választotta Elnök Úr az ügyvédi hivatást, ezt követően pedig kitért olyan, az új büntetőeljárási törvényben megreformált intézményekre, mint például az előkészítés, iratismertetés, előzetes letartóztatás, egyezség a bűnösség beismeréséről, bizonyítás. Az előadás címének megfelelően védői szemszögből, gyakorlati oldalról mutatta be hallgatóság számára, hogy milyen új feladatok várnak a védőkre az új büntetőeljárási törvény hatálybalépését követően.
Az előadásról készült képek itt érhetők el.
Dr. Claude Le Fustec látogatása az Anglisztika Intézetbe
Április végén a franciaországi Rennes 2 Egyetem oktatója, Dr. Claude Le Fustec látogatott el a KRE-BTK Anglisztika Intézetbe.
Dr. Le Fustec a 2012-ben egyetemünkön megrendezett nemzetközi Northrop Frye-konferencián járt először Magyarországon, meghívása az akkor kialakult szakmai kapcsolat eredménye. Április 26-án Thinking Spiritually, Acting Globally: Why & How ’Spiritual Studies’ Might Save the Humanities (Spirituális gondolkodás, globális cselekvés: a spiritualitáskutatás szerepe a humán tudományok megújulásában) címmel dr. Mary Fenton Fullbright-oktató kurzusának meghívottjaként tartott előadást. Április 27-én, pénteken a Kari Tehetségnap keretein belül Why Frye címmel Northrop Frye-műhelykonferenciát szervezett az Anglisztika Intézet, amelyen elsőként Fabiny Tibor beszélt a magyarországi Frye-kutatás történetéről, ezt dr. Claude Le Fustec és dr. Tóth Sára közös előadása követte: hogyan járulhat hozzá Northrop Frye olvasása a bölcsészet, a humán kultúra megújulásához. A dialogizáló előadást élénk és jó hangulatú eszmecsere követte.
Vendégelőadás Chilében
Dr. habil. Kun Attila, a Munkajogi és Szociális Jogi Tanszék tanszékvezetője májusban Dél- Amerikában, Chile-ben tett eleget vendégelőadói meghívásnak a „University of Talca” (Santiago) felkérésére (mely egyetem munkajogi mesterképzéséhez kapcsolódó tudományos tanácsadó testületnek Kun Attila évek óta tagja). A meghívás keretében többek között sor került egyetemi vendégelőadások tartására az említett munkajogi mesterképzésben (téma: A magyar kollektív munkajog és munkaügyi kapcsolatok jellegzetességei összehasonlító, európai kontextusban). Emellett egy kutatási projekt keretében, a santiagói kereskedelmi kamara nemzetközi konferenciáján plenáris előadás tartására is sor került (téma: Az alternatív vitarendezés perspektívái a transznacionális munkajogban). Továbbá a nemzetközi munka- és szociális jogi társaság (ISLSSL) chilei tagozatának interaktív workshop-ján is előadást tartott a meghívott (téma: munkaügyi kapcsolatok és sztrájkok a köztulajdonú, stratégiai vállaltoknál).
A Bocskai István Szakkollégium májusi programjai:
A Bocskai István Szakkollégium májusi programjait javarészt a Magyar Nemzeti Bank és a KRE között létrejött támogatási szerződés alatt megvalósuló szakmai programok fedték le. A projekt zárásaként, a programban résztvevő előadók tartották meg előadásaikat, az alábbiak szerint:
– Május 2-án Dr. habil. Boóc Ádám tanszékvezető, a Szakkollégium nevelőtanára tartott előadást, az április 25-én megkezdett Az új választottbíráskodási törvény kihívásai című előadása folytatásaként látogatott el a Szakkollégiumba. Az esemény központi témája a Vbt. megalkotása kapcsán felmerülő legfőbb problémák voltak.
– Május 8-án Dr. Csáki-Hatalovics Gyula Balázs főtitkár látogatott el a Szakkollégiumba és a technológiailag fejlett világban felmerülő fokozott veszéllyel járó tevékenységekkel kapcsolatos kártérítési kérdésekről tartott előadást. Ezen előadásával összefüggésben, részint pedig attól elrugaszkodva május 14-én a vadászat, halászat erdőgazdálkodás jogi aspektusait vizsgálva beszélt a természetvédelemről, mint új gazdasági tényezőről a XXI. században.
– Május 14-én az energiajog legújabb kihívásait vizsgálhatták meg résztvevő hallgatók Dr. habil. Szuchy Róbert dékánhelyettes eszmefuttatásán keresztül, egy 3 órás nagy volumenű, sok témát érintő előadás keretében. Olyan témákat érintve, mint földgázszállítás, tárolás és kereskedelem, villamosenergia-hálózat, intelligens energetikai rendszerek (okosotthonok, okoshűtők, stb.)
– Május 16-án Dr. Birher Nándor, a Kar oktatója, ügyvéd volt a Szakkollégium vendége, aki elsőként a Jog-erkölcs-vallás (a normarendek együttállása) címmel tartott gyakorlatias, interaktív előadást, a résztvevő hallgatók számára, majd folytatta a mesterséges intelligenciák kérdéseivel. Az előadás keretében említésre kerültek a mesterséges intelligenciák legsürgetőbb kihívásai, hatásuk a jogászi szakmára, illetve az elemző szoftverek és hatékonyságuk.
– A program zárásaként, május 16-án Dr. habil. Homicskó Árpád Olivér dékánhelyettes folytatta az áprilisban megkezdett nyugdíjrendszerről szóló előadását, melynek keretében interaktív jelleggel, a hallgatók kérdéseire reflektálva egy hosszabb beszélgetés alakult ki a nyugdíjrendszer jövőjéről, várható változásairól.
A TFK Hallgatói az Ostravai Egyetemen
Kalla Lilla Eszter, Kőrösi Nikoletta, Gál Szabolcs és Oross Benjámin nappali tagozatos, szociális munka szakos hallgató április 19-én sikeres prezentációt tartottak angol nyelven saját közösségfejlesztő munkájukról az Ostravai Egyetem Tavaszi Nemzetközi Hetén.
Részvételüket a Budapesti Szociális Módszertani Központ támogatta. Oktatóik dr. Fehér Boróka, dr. Török Péter és dr. Bányai Emőke az Erasmus-program keretében látogatott el az egyetemre és vett részt a szakmai programon. A Rengeteg hasznos kapcsolattal és meghívással tértek haza. A hallgatókat dr. Fehér Boróka tanárnő készítette fel.
Sikeresen lezárult az Igazságügyi Minisztérium 2017. évi támogatási időszaka
KRE-ÁJK 2017. évben az Igazságügyi Minisztérium által a „Jogászképzés színvonalának emelését célzó Programok” keretében az „Egyes modern technológiák etikai, jogi és szabályozási kihívásai” kutatási programban vett részt. A támogatási időszak 2017. július 1-jétől 2018. március 31-ig tartott.
A kutatómunka a KRE-ÁJK Szemere Bertalan Kutatóközpontjának keretében, Dr. habil. Homicskó Árpád Olivér kutatásvezető koordinálásával valósult meg. A tanulmánykötetben megjelenő értekezések tekintetében fontos szempont volt, hogy minél több jogterületre kiterjedően történjen meg a kitűzött kutatási program keretében a vizsgálódás.
A célkitűzésnek megfelelően Dr. habil. Birher Nándor a Jogtörténeti, Jogelméleti és Egyházjogi Tanszékről „A modern technológiák kérdései etikai, keresztény szempontból” című tanulmányával, Dr. Boóc Ádám a Polgári Jogi és Római Jogi Tanszékről „Az online szerződéskötés magánjogi problémái” című tanulmányával, Dr. Dobrocsi Szilvia és Prof. Dr. Domokos Andrea a Bűnügyi Tudományok Intézetéből a „Kiberbűnözés” című tanulmányukkal, Dr. habil. Homicskó Árpád Olivér a Munkajogi és Szociális Jogi Tanszék részéről „Az új technológiák megjelenése az egészségügyben, különösen a géntechnológia és az elektronikus egészségügy” című tanulmányával, Dr Klein Tamás és Dr. Tóth András az Infokommunikációs Jogi Tanszékről „A robotika egyes szabályozási kérdései” című tanulmányukkal, Dr. habil. Kun Attila a Munkajogi és Szociális Jogi Tanszékről „A digitalizáció kihívásai a munkajogban” című tanulmányával, Prof. Dr. Miskolczi Bodnár Péter a Kereskedelmi Jogi és Pénzügyi Jogi Tanszékről „A drónokhoz kötődő aktuális jogalkotási, jogalkalmazási és etikai teendők” című tanulmányával, Dr. Tóth András az Infokommunikációs Jogi Tanszékről a „Fogyasztóvédelem a digitális korban” című tanulmányával és Dr. habil. Szuchy Róbert a Kereskedelmi Jogi és Pénzügyi Jogi Tanszékről „Az intelligens energetikai rendszerek szabályozási kérdései” című tanulmányával vett részt. Az egyes kutatási területekhez kapcsolódó eredmények tanulmánykötet formájában kerültek bemutatásra.
Pünkösdváró koncertek
TFK kórusai és énekes csoportjai nagysikerű pünkösdváró koncerteket adtak Budapesten és Nagykőrösön is egyaránt. 2018. május 16-án és 17-én a félév során tanult művekből adtak ízelítőt az érdeklődőknek. A Dunamelléki Egyházkerület Székházában közel 400 hallgató különböző formációkban mutatkozott be, hol a hangversenykórust, hol a népdalkört, vagy éppen a kamarakórust erősítve hangjukkal. Nagykőrösön a református templom adott otthont az évek óta hagyományosan megrendezésre kerülő év végi zenés áhítatnak, ahol a képző Laus Viventi Deo Énekkara, a város Kőris Kamarakórusa és a kántor szak oktatói és hallgatói énekeltek vagy orgonáltak.
|
|