|
PÁLYÁZATOK, ÖSZTÖNDÍJAK, FELHÍVÁSOK
Az OMAA 2018. évi pályázatai
Az Osztrák–Magyar Akció Alapítvány (OMAA) Kuratóriuma pályázatot hirdet ausztriai és magyarországi tudományos kutatási és felsőoktatási területen folytatott együttműködések támogatására és ausztriai ösztöndíjas tartózkodásra.
Az ösztöndíjas program keretében, kutatói, egyetemi oktatói, PhD-hallgatói ausztriai ösztöndíjak pályázhatók meg német nyelven.
Pályázati lehetőségek és határidők:
1. Rövid (3 napos) felsőoktatásban oktató, kutatói ösztöndíjakra: 2018-ban folyamatosan
2. Felsőoktatás oktatói, kutatói 1 hónapos ösztöndíjaira: jelentkezési határidők: 2018. március 15., május 15., október 30., december 15.
3. Szemeszter-Ösztöndíjak PhD-hallgatók részére: jelentkezési határidők: 2018. március 15., október 30.
4. Nyári német nyelvtanfolyam Salzburgban PhD-hallgatóknak (bölcsész szakirány kivételével): 2018. március 15.
5. Osztrák-magyar együttműködési projektpályázatokra: 2018. március 15., május 15., október 30.
A pályázati kiírás teljes szövege a www.omaa.hu weboldalon található. Információ az alapítvány titkárságán kérhető: omaa@omaa.hu
Kezdeményezés a határon túli magyarok jogaiért
Minden hetedik európai polgár valamely történelmi kisebbség vagy etnikum tagja. A kisebbségek gazdagítják Európát, azonban a nemzeti és nyelvi kisebbségek jogait nem mindig tartják tiszteletben: nyelvük és kultúrájuk számos esetben veszélyeztetve van. Ezek a közösségek esélyt szeretnének kapni arra, hogy hagyományaiknak megfelelően élhessék életüket.
Európa-szerte 1 millió aláírást kell összegyűjteni annak érdekében, hogy az Európai Unió kötelező jelleggel foglalkozzon a nemzeti kisebbségek, így a határon túli magyarok jogaival is. Amennyiben aláírásával támogatja a Minority SafePack kezdeményezést, segít jobb és biztosabb jövőt teremteni az európai nemzeti kisebbségek és kisebbségi nyelvi közösségek – köztük a határon túli magyarok – számára.
A Minority SafePack kezdeményezés egy olyan törvényjavaslat-csomag, amely a nemzeti kisebbségek biztonságát szeretné szavatolni. Egy olyan EU-s jogszabály-gyűjtemény, amely lehetővé teszi a kisebbségi, nyelvi jogok és a kultúrák védelmének szorgalmazását. Azt szeretné elérni, hogy az Európai Unió az európai kulturális és nyelvi sokféleség valódi támogatója legyen. Azt is szeretné elérni, hogy a kisebbségi jogok védelmére vonatkozó koppenhágai kritériumokat az EU tagállamai tartsák szem előtt.
Aláírni papíron (pl. a Kálvin téri aluljáróban) és online is lehetséges ide kattintva. Csak egyszer lehet aláírni – vagy papíron, vagy online.
Önkénteseket keres az MRE
A Magyarországi Református Egyház nagyszabású táboroztatási programot indít 2018 és 2021 között, jellemzően református oktatási intézményekben, tanodákban, gyermekvédelmi gondoskodásban és nevelőszülői hálózatban élő, nevelkedő és tanuló gyermekek számára. A táborban évente több mint 1500 gyerek tölti majd a szünidejét, sokan az ország legelmaradottabb térségeiből és a legkülönbözőbb társadalmi rétegekből érkezve, akiknek nagy gonddal és odafigyeléssel szerveznek tartalmas, élményt nyújtó programokat.
Ennek a lebonyolítására keresnek 60 fő, olyan 17 és 35 év közötti vállalkozó kedvű fiatalt, akik szívesen segítenek animátorként a táborozóknak a napi alapvető feladatok ellátásában. Jelentkezési határidő: február 18. Bővebb információ és jelentkezés itt lehetséges.
|
|
|
EGYETEMI HÍREK
Pro Urbe Ferencváros díjat kapott Egyetemünk
2017. december 4-én, Ferencváros alapításának 225. évfordulója alkalmából tartottak díszünnepséget a Nemzeti Színházban, Budapesten. Ferencváros Önkormányzatának képviselő-testülete „Pro Urbe Ferencváros” díjat adományozott a Károli Gáspár Református Egyetem részére a felsőoktatási területen végzett kimagasló tevékenységéért, mellyel hozzájárult a kerület hírnevének öregbítéséhez.
Az elismeréseket dr. Bácskai János, a 9. kerület polgármestere adta át Egyetemünk rektorának, Prof. Dr. Balla Péternek.
Bene Sándor Toldy Ferenc-díjat kapott
A Magyar Irodalomtörténeti Társaság idei Toldy Ferenc díját irodalomtörténészi munkássága elismeréseként kollégánk, Bene Sándor kapta, a Magyar Nyelv-, Irodalom- és Kultúratudományi Intézet oktatója.
A díjat a Magyar Irodalomtörténeti Társaság alapította az egyetemi, főiskolai oktatók, kutatók, muzeológusok, általános és középiskolai tanárok irodalomtörténeti munkásságának elismerése céljából.
Regionális Prima Díjat kapott Hermann Róbert
A Vállalkozók Országos Szövetségének Budapesti és Pest megyei Regionális Szervezete a magyar tudomány kategóriában Prof. Dr. Hermann Róbertnek, a BTK oktatójának ítélte oda a Regionális Prima Díjat az 1848/49-es forradalom és szabadságharc történetének kutatása, feltárása érdekében végzett tevékenysége méltánylásaként.
A jelöléshez készült kisfilm Hermann Róbertről itt tekinthető meg.
A díjátadó gálát 11. alkalommal rendezték meg 2017. november 24-én Gödöllőn, a Királyi Kastélyban.
Wallenberg-díjat kapott Landauer Attila
2018-ban is átadták a Raoul Wallenberg-díjat. Az egyik díjazott Landauer Attila kisebbségkutató, lexikonszerkesztő, Egyetemünk Egyház és Társadalom Kutatóintézetének munkatársa.
Landauer Attila kutatásai a legnagyobb lélekszámú hazai nemzetiséghez, a cigánysághoz kötődnek, ezen belül pedig más témák mellett a roma holokauszthoz, vagyis az európai cigány népesség történetének legnagyobb tragédiájához.
Pro Scientia Aranyérem kitüntetést kapott a BTK hallgatója
Hornos Dániel, a KRE BTK japanológia mesterszakos hallgatója Pro Scientia Aranyérem kitüntetésben részesült a humán tudományi területen nyújtott kimagasló teljesítményéért. Témavezető tanára: Dr. Farkas Mária Ildikó.
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által adományozott Pro Scientia Aranyérem kitüntetésben részesülhet az a fiatal, aki tanulmányai során és az általa választott szakmai területen kiemelkedő teljesítményt nyújtott és arról pályamunkák, előadások vagy irodalmi, művészeti és tudományos alkotások formájában számot adott. Az Aranyérem tehát hallgatói összteljesítményt ismer el.
A választottbírósági ítéletek érvénytelenítése
2018 januárjában jelent meg a Patrocínium Kiadó gondozásában dr. Boóc Ádám, PhD. tanszékvezető egyetemi docens (Polgári Jogi és Római Jogi Tanszék) monográfiája A választottbírósági ítéletek érvénytelenítése címmel.
A könyv a választottbírósági eljárások egyik kulcsfontosságú kérdésével, a választottbírósági ítéletek érvénytelenítésével foglalkozik. A mű jogösszehasonlító módszert alkalmaz, így bemutatásra kerülnek Ausztria, Svájc, Anglia és az USA jogának legfontosabb szabályai, számos jogeset részletes leírásával.
Érettségi felkészítőt indít az ÁJK
Hagyományaihoz híven 2018 februárjában is elindítja az ÁJK emelt szintű történelem érettségi felkészítő tanfolyamát középiskolás diákok számára. A tanfolyamon sor kerül az emelt szintű történelem érettségi vizsgakövetelményeinek megfelelően a magyar- és az egyetemes történelem legfontosabb csomópontjainak átismétlésére, értelmezésére.
|
|
|
BESZÁMOLÓK ESEMÉNYEKRŐL, KONFERENCIÁKRÓL
Sikeres Károlis részvétel az Educatio Kiállításon
Sikerrel zajlott le a hazai oktatási piac legnagyobb seregszemléje, az Educatio Nemzetközi Oktatási Szakkiállítás 2018. január 18-20. között a Hungexpo G csarnokában. A rendezvény sikerét jól mutatja, hogy közel 53.000-en látogattak ki a kiállításra, ami közel 22 százalékos növekedést jelent a tavalyihoz képest.
A Károli Gáspár Református Egyetem standja – ahol természetesen intézményünk mind a négy Kara képviseltette magát – rögtön a látogatói bejáratnál helyezkedett el.
A három napos rendezvény alatt standunkon képzéseinkről, ösztöndíjainkról, kollégiumi elhelyezési lehetőségekről és a hallgatói életről nyújtottunk az érdeklődőknek felvilágosítást.
Idén is kiemelkedően népszerűnek bizonyultak pszichológia, illetve keleti nyelvek és kultúrák szakjaink, osztatlan tanár- , valamint további pedagógus képzéseink, gazdasági alapképzési szakjaink, valamint jogász osztatlan képzésünk. Örömünkre szolgál, hogy évről évre egyre nagyobb érdeklődés mutatkozik Hittudományi Karunk iránt is.
Standunkat színesítették a BTK japán szakos, kimonót viselő hallgatói, illetve Dr. Hidán Csaba, a BTK egyetemi adjunktusa, aki történelmi viseletben hívta fel az érdeklődők figyelmét Bölcsészettudományi Karunk képzéseire. Az esemény harmadik napján standunk vendége volt Szabó Gabriella, háromszoros olimpiai-, világ- és Európa-bajnok kajakozó, a KRE ÁJK hallgatója.
A standunkon regisztrált, Egyetemünk képzései iránt érdeklődést mutató fiatalok száma jóval meghaladta az előző évek adatait, ami talán bizakodásra ad okot az Egyetemünkre jelentkezők várható létszámát illetően.

Átadták Egyetemünk új szakkollégiumának épületét
December 15-én adták át a Benda Kálmán Bölcsészet- és Társadalomtudományi Szakkollégiumot Budapest VIII. kerületében. A Károli Gáspár Református Egyetem új szakkollégiumában jelenleg hetvenhat hallgató tanul. A szakkollégium a BTK képzési kínálatával összhangban nyolc szakmai műhelyben – történelemtudományi, nyelvtudományi, irodalom- és kultúratudományi, művészettudományi, média- és művészetpedagógiai, filozófiai és vallástudományi, társadalomtudományi, pszichológiai és tanárképző – kezdte meg a diákok képzését.
Az ünnepélyes díjátadón Bogárdi Szabó István dunamelléki református püspök, a Magyarországi Református Egyház Zsinatának lelkészi elnöke elmondta: „A szakkollégium speciális képzési forma, ahol a legtehetségesebb diákok megkaphatják azt a többletet, amire az egyetem oktatópadjaiban és a felsőoktatás »darálójában« nincs lehetőség” – fogalmazott az egyházvezető, hozzátéve, hogy „a hallgatók itt szellemi emberré válhatnak”.
Az eseményről készült videó és képanyagot itt tekinthetik meg.
A IAPCHE európai szekcióülése Egyetemünkön
2018. január 18-án és 19-én Egyetemünk adott otthont az International Association for the Promotion of Christian Higher Education (IAPCHE) európai szekciója ülésének. A megbeszélésen az európai vezetőség két tagja, Prof. Dr. Balla Péter KRE rektor és Rens Rottier, a Driestar Christian University elnöke mellett jelen volt Dr. Shirley J. Roels, az IAPCHE ügyvezető igazgatója is. Az európai keresztény felsőoktatási intézményeket képviselő meghívott vendégek a kétnapos tanácskozás során a szervezet európai jövőjéről, a közös célokról és az együttműködési lehetőségekről tárgyaltak.
Együttműködés a Passaui Egyetemmel
2017. december 3-5. között Dr. habil Homicskó Árpád Olivér nemzetközi és tudományos dékánhelyettes, valamint Dr. habil. Szuchy Róbert oktatási és tanulmányi dékánhelyettes a Passaui Egyetemen folytatott kétoldalú tárgyalásokat staff erasmus mobilitás keretében. Találkoztak a jogi kar dékánjával Prof. Dr. Hans-Georg Dedererrel, és a további együttműködés lehetőségeit tekintették át. Megállapodtak, hogy a jövőben a Károli Gáspár Református Egyetem hallgatói nagyobb számban vehetnek részt Erasmus mobilitás keretében tanulmányok folytatása céljából a Passaui Egyetemen.
Sikeres habilitációk a Magyar Nyelvtudományi Tanszéken
Az elmúlt időszakban a BTK Magyar Nyelvtudományi Tanszékének két oktatója tartotta meg sikeres habilitációs és idegen nyelvű tudományos előadását az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán. Dr. Dér Csilla egyetemi docens A grammatikalizáció státusával kapcsolatos viták című tantermi és Discourse marker combinations in spontaneous speech [Diskurzusjelölők kombinációja a spontán beszédben] című tudományos előadására 2017. december 7-én; Dr. Bölcskei Andrea tanszékvezető egyetemi docens A helynév-standardizáció című tantermi és Lexical, Structural and Semantic Features of Toponyms Reflecting Ecclesiastical Possession in Hungary [Az egyház birtokosi szerepkörét tükröző magyarországi helynevek lexikális, szerkezeti és szemantikai jellemzői] című tudományos előadására pedig 2018. január 22-én került sor.
Állam- és Jogtudományi Kar doktoravató és oklevélátadó ünnepsége
2018. január 27-én került megrendezésre az Állam-és Jogtudományi Kar doktoravató és oklevélátadó ünnepsége a Fasori református templomban. Az ünnepélyen 73 hallgató vette át diplomáját jogász, emberi erőforrások alap és felsőoktatási képzés illetve bűnügyi szakjogász szakon.
Mentálhigiénés záróvizsga
2018. január 12-én a Pszichológiai Intézetben „mentálhigiénés segítő” szakirányú továbbképzési szakunk 82 hallgatója tett záróvizsgát, közöttük – a budapestié mellett – szép számmal a szak beregszászi, lévai és erdélyi évfolyamainak hallgatói is.
A záróvizsga másnapján a kárpátaljai kollégák Hódmezővásárhelyre látogattak, ahol megismerkedtek a város nevezetességeivel, valamint dr. Kószó Péter alpolgármestertől átvették a Hódmezővásárhely Tiszteletbeli Polgára címet tanúsító oklevelet.
Nyílt nap beszámolók
Élénk érdeklődés kísérte a Tanítóképző Főiskolai Kar decemberi nyílt napjait mind Nagykőrösön, mind Újpesten, valamint a januári alkalmassági vizsgákat is, ahol csaknem 150 hallgató jelent meg a két helyszínen.
A Hittudományi Kar december 7-én tartotta a félév első nyílt napját a Karon, ahol a nyitó áhítatot követően a HTK, valamint kollégium bemutatkozása után az érdeklődők óralátogatásokon vehettek részt. A családias hangulatú nyílt napra 25 érdeklődő látogatott el. Az esemény közös ebéddel zárult.
2018. január 10-én ismét nyílt napot tartott az Állam- és Jogtudományi Kar. Az érdeklődők a kari vezetés tájékoztatója után a felvételi eljárásra vonatkozó információkat is megismerhették valamint a Szakkollégium életébe is betekintést nyerhettek. A nyílt nap második részében pedig a szakos tájékoztatókra került sor, az Állam- és Jogtudományi Kar képzéseit a szakfelelősök mutatták be.
A megnövekedett érdeklődés miatt a Bölcsészettudományi Kar 2017. december és 2018. január hónapban mind három képzési helyszínén tartott nyílt napokat, külön a BA és külön az MA képzéseknek. A Kar Nyílt napjain tájékoztatást adtak képzéseikről, nemzetközi kapcsolatokról, ösztöndíj lehetőségekről, kollégiumi elhelyezésről és a hallgatói életről. Az érdeklődő diákok szakspecifikus kérdéseiket a központi tájékoztatót követő szakos megbeszéléseken tehették fel oktatóinknak. Összesen 1041 érdeklődő diák jelent meg a nyílt napjainkon, ami a múlt évhez képest jelentős emelkedést mutat, ismét rekordot döntött a Kar. Továbbra is népszerűek a pszichológia, kommunikáció és médiatudomány, keleti nyelvek és kultúrák- japán szakirány és az anglisztika alapszakok. Jelentősen emelkedett a mesterképzéses nyílt napokon megjelenő érdeklődők száma. A 2018. január 29-i nyílt napunk bekerült az MTV1 esti híradójába is, ahol Dr. habil Sepsi Enikő dékán nyilatkozott az eseménnyel kapcsolatban. (a videóban 16 perc 26 másodperctől tekinthető meg az anyag)
Nagy Istvánra emlékeztek a TFK-n
Január 13-án immár hagyományos rendezvénynek adott otthont Egyetemünk Tanítóképző Főiskolai Kara, ahol a néhai dékán, Dr. Nagy István egykori tanítványai emlékezésre gyűltek össze. Felelevenítették élményeiket, melyek az intézmény korábbi vezetőjéhez és munkásságához kapcsolták őket.
Megjelent A vállalkozói felelősség büntetőjogi vonatkozásai c. konferencia utókiadványa
2018 januárjában megjelent A vállalkozói felelősség büntetőjogi vonatkozásai című konferencia utókiadványa, mely az Állam- és Jogtudományi Kar honlapján is elérhető ide kattintva.
A rendezvény apropója a Magyarországon is ismertté vált gazdasági bűnözés volt, mely évente 100 milliárdos vagyoni hátrányt okoz az egyes személyeknek, illetve a költségvetésnek.
Adventi koncertek a TFK szervezésében
December 12-én 17 órai kezdettel Adventi Koncertet tartott a TFK Nagykőrösön, a református templomban. A Laus Viventi Deo énekkart Dr. Méhes Balázs és Varró-Sasi Ildikó vezényelték, orgonajátékkal közreműködtek a Kar kántor szakos hallgatói. Áhítattal Prof. Dr. Balla Péter rektor szolgált. A program a Tanítóképző Főiskolai Kar épületében közös vacsorával zárult.
December 14-én 18 órai kezdettel Adventi Jótékonysági Koncertet szervezett Budapesten a TFK, a Pozsonyi úti református templomban. A Kar éneklő csoportjai, a Ráckevei Református Egyházközség Szegedi Kis István Énekkara, a Tanítóképző Nőikara és a KREdo Kamarakórus az elmúlt időszakban tanult művekből adott elő több csokorra valót.
Az est bevételét a Józsefváros Magdolna negyedében működő Tanoda kapta, melyben Claro Vanessa szociális munka szakos hallgatónk tanoda-programot vezet.
A Közigazgatási Jogi Tanszék tudományos diákköri ülése
Az Állam- és Jogtudományi Kar Közigazgatási Jogi Tanszéke mellett működő tudományos diákkör 2017. december 4-én tartotta soron következő ülését. Vendégünk Dr. Gulyás Gergely, a FIDESZ országgyűlési képviselőcsoportjának vezetője volt. A jogalkotás aktuális kérdései jogászi szemmel című előadásán keresztül a hallgatók betekintést nyerhettek az Országgyűlés Törvényalkotási Bizottságának munkájába, a jogalkotás folyamatába és a tágabb közpolitikai környezet lényeges kérdéseibe. Hallgatóink választ kaptak kérdéseikre is, így a politikai és szakmai jellegű felvetések mellett a személyes meggyőződések – így például az előadó kereszténységhez fűződő viszonya – is megjelenhettek.
A Babes-Bolyai Tudományegyetem egyházszociológusának előadása Egyetemünkön
2017. december 6-án és 7-én dr. Péter István, a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetem egyházszociológusa látogatott el Egyetemünkre és előadást tartott a Hittudományi Karon. Az előadásainak címe: Vallási és kulturális identitás a posztmodern társadalomban, Státus és szerepváltozások – új kihívások a lelkészi hivatásban.
Az Infokommunikációs Jogi Tanszék V. konferenciája: A Cyberjog egyes kérdései
Az Infokommunikációs Jogi Tanszék 2017. november 30-án megtartotta az V. Infokommunikációs Jogi Konferenciát. A Tanszék minden évben arra törekszik, hogy a jogi szabályozás és a jogalkalmazás előtt álló egyes aktuális kihívásokat tematikusan bemutassa és de lege ferenda javaslatokat is megfogalmazva segítse elő a tudományos diskurzust.
A Cyberjog egyes kérdései című tanácskozás az internettel összefüggő jogilag releváns kérdésekről nyújtott színes tematikájú áttekintést. Két blokkban összesen tíz előadás hangzott el, amelyek közül az első öt infokommunikációs jogi tematikájú volt, míg a kávészünet után előadóink egyes szakjogági aspektusokból vizsgálták az internet technológiájából adódó jogi összefüggéseket.
A hallgatóság soraiban a jogászi hivatásrendek képviselői mellett egyetemi kollégáink és hallgatóink is szép számmal megjelentek. A konferencia beszámolója itt olvasható el.
Luther und die Reformation im Spiegel der deutschsprachigen Literatur des 18., 19. und 20. Jahrhunderts című nemzetközi konferencia
2017. november 23-25. között a KRE BTK Német és Holland Nyelvű Kultúrák Intézete Német Nyelv és Irodalom Tanszéke rendezésében került sor a reformáció 500 éves jubileuma alkalmából a Luther und die Reformation im Spiegel der deutschsprachigen Literatur des 18., 19. und 20. Jahrhunderts című nemzetközi konferenciára a Kar Buda Béla termében.
A konferenciát Balla Péter rektor úr és Prőhle Gergely, a Magyarországi Evangélikus Egyház országos felügyelője köszöntötte, és Sepsi Enikő dékán asszony nyitotta meg. A plenáris nyitó előadások után (Jan Rohls, München és Sebastian Seyferth, Zittau-Görlitz) az Una Corda Cello Quartet adott koncertet, majd ezt követően Maria Altmann asszony, a Németországi Szövetségi Köztársaság Budapesti Nagykövetsége I. titkára, a Kulturális osztály vezetője a Kar aulájában megnyitotta a „Luther és a reformáció” című plakátkiállítást. A konferencián nyolc német és öt magyar szakember – többek között egyetemünk oktatói – tartottak irodalom- és kultúrtörténeti illetve nyelvészeti előadásokat a témában. A konferencia keretében a résztvevők megtekintették és megvitatták a „Luther” című animációs film (rendező: Richly Zsolt, forgatókönyv: Lackfi János) német nyelvű változatának néhány epizódját.
A konferenciát támogatták: KRE BTK, Reformáció 500 Emlékbizottság, Dunamelléki Református Egyházkerület, Botschaft der Bundesrepublik Deutschland Budapest, Magyarországi Evangélikus Egyház, Petőfi Irodalmi Múzeum.
Canadian Values at 150: Reflections on a Diverse Nation beszámoló
A Károli Gáspár Református Egyetem Bölcsészettudományi Kara és az ELTE Bölcsészettudományi Kara Canadian Values at 150: Reflections on a Diverse Nation címmel konferenciát rendezett 2017. november 23-24-én.
Az eseményen, amelyre a kanadai államiság létrejöttének 150. évfordulója alkalmából került sor, Jason Blake (Ljubljanai Egyetem) „Diversity and Leisure in Canada” és Albert Rau (Kölni Egyetem) „«CanLit» in the EFL-Classroom – a Voyage of Discovery” címmel tartott plenáris előadást. A konferencián szó volt Kanada angol és francia nyelvű irodalmáról és kultúrájáról, az őslakosok világáról, a migrációról, és az identitáskeresés problémáiról.
A hagyományos események mellett hallgatóink is bemutatták Kanadával kapcsolatos kutatásaikat. A diákszekciók munkáját szakmailag dr. Vassányi Miklós irányította. A konferencia keretében sor került tanárképző műhelymunkára is, ahol a „Kanadai őslakosok történelme és kultúrája” című kurzus résztvevői bemutatták az általuk elkészített feladatlapokat, majd a „Canada in the English Classroom” kutatócsoport „East-Asian Canadians in the English Classroom” címmel tartott tanártovábbképző foglalkozást. Bemutatásra került Molnár István János „History of Canada from the Beginnings to the Confederation (1000–1867)” c. könyve is, a konferenciát pedig a hagyományos filmklub zárta moderált beszélgetéssel. A megnyitón beszédet mondott Michael Horler politikai tanácsos a Kanadai Nagykövetségről, Dr. habil. Sepsi Enikő, a KRE-BTK dékánja és Borhy László, az ELTE rektora. A konferencián részt vett Isabelle Poupart, Kanada magyarországi nagykövete, valamint a Partiumi Keresztény Egyetem 20 fős diákcsoportja és tanáruk, Szabó Roland is.
Kanada története a kezdetektől a konföderációig
2 017. november 23-án került sor a Fekete Arany Klubban Dr. Molnár István János, egyetemi docens Kanada története a kezdetektől a konföderációig (1000–1867) című könyvének bemutatójára, amely a Patrocínium Kiadó gondozásában jelent meg. A bemutatót Isabelle Poupart asszony, Kanada magyarországi nagykövete nyitotta meg.
Elérte kitűzött célját a KRE frakciója a Mint-a-Parlamentben
A KRE-ÁJK csapata dr. Szabó Zsolt és dr. Farkas György Tamás felkészítésével 2017. november 17-én részt vett az Országgyűlés törvényhozó munkáját modellező rendezvényen, a Mint-a-Parlamenten, amelyre kész törvényjavaslattal lehet hallgatói csoportoknak jelentkezni. A jelentkezők közül a szervezők hat „frakciót" választottak ki, a hat törvényjavaslat közül pedig nyílt Facebook-szavazással dőlt el, hogy melyik kerül a fiktív ülés napirendjére, melyik benyújtója léphet elő kormánypártként.
A károlis csapat a 930 szavazat alapján második helyezést ért el, így végül ellenzéki szerepet töltött be a verseny során.
Folytatásként az Országgyűlésben került sor a plenáris ülésre, amelynek célja a kormánypárt részéről a háziorvosi rendelők felszereltségének és a háziorvosok szakmai felkészültségének javításáról szóló törvényjavaslatnak benyújtott formában való elfogadtatása, míg az ellenzékieké a tervezet módosítása, más tartalommal való elfogadtatása volt. A Károli „Equilibrium" frakciója három módosító javaslatot nyújtott be és támogatását fejezte ki a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és Széchenyi István Egyetem hallgatóiból összeálló ellenzéki pártok irányában.
A bizottsági üléseken sikerült mindegyik KRE-módosító javaslatot elfogadtatni, így végül a frakciónk elképzelései szerint szavazta meg a törvényjavaslatot 57-53 arányban a hallgatói országgyűlés. A frakció által választott stratégia és kodifikáció egyaránt sikeresnek bizonyult.
A verseny során a résztvevők közelebbről is megismerhették a törvényalkotás folyamatát, a törvényhozók munkájának nehézségét, az Országgyűlés működését, továbbá a „pártok” értékes kapcsolati rendszereket alakíthattak ki egymás között, mint ahogy azt tette a KRE ÁJK és a PPKE JÁK csapata is. Az Equilibrium párt, vagyis a károlis csapat felét a Bocskai István Szakkollégium tagjai tették ki.
Károlis díjazott a Nagy J. Béla Kárpát-medencei helyesírási versenyen
Hagyományosan, immár 20. alkalommal az egri Eszterházy Károly Egyetem Magyar Nyelvészeti Tanszéke adott otthont a felsőoktatási intézmények Nagy J. Béla Kárpát-medencei helyesírási versenyének és a hozzá kapcsolódó szakmai találkozónak. A 2017. november 17-18-én megrendezett versenyen 18 magyarországi és külhoni egyetem egy-egy delegáltja, a helyi versenyek legjobb eredményt elért hallgatója vehetett részt. Egyetemünket ebben az évben Tóth Zsuzsanna, a BTK Terminológia MA szakos hallgatója képviselte, igen sikeresen: a rendkívül szoros élmezőnyben a döntő 2. helyezettje lett. Felkészítő tanára Heltainé dr. Nagy Erzsébet, a Nyelvtudományi Tanszék egyetemi docense.
Művészettörténeti konferencia
2017. november 17-én a három magyarországi művészettörténet tanszék közös konferenciát rendezett, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Károli Gáspár Református Egyetem Művészettörténet Tanszékén oktató tanárok részvételével.
A konferenciát a tanszékek azzal a céllal szervezték, hogy bemutassák az oktatási intézményekben folyó kutatói munkát a szakmai közönség és az egyetemi hallgatók számára. A konferencián ezért fontos szempont volt, hogy az előadók új kutatási eredményeiket prezentálják. A Károli Egyetemet a Művészettudományi és Szabadbölcsészeti Intézethez tartozó Művészettörténet Tanszék két oktatója, dr. Jékely Zsombor tanszékvezető és dr. Mészáros Flóra képviselte.
Jékely Zsombor Kolozsvári Tamás garamszentbenedeki oltára kapcsán beszélt Zsigmond király portréábrázolásairól, Mészáros Flóra pedig a párizsi Abstraction-Création magyar tagjainak munkásságát mutatta be. A konferenciának az ELTE BTK Művészettörténeti Intézet Fülep Lajos terme adott otthont.
Károlis díjazott a 18. Országos Kossuth-szónokversenyen
Egyetemünk hallgatója, Szökrön Ágnes (3. évfolyam, történelem–hittanár szak) két különdíjat, köztük a zsűri különdíját is elnyerte az ELTE TÓK-on 2017. november 10–11-én rendezett 18. Országos Kossuth Lajos Szónokversenyen. A győztes versenyző felkészítője: Dr. Sólyom Réka egyetemi adjunktus (Magyar Nyelvtudományi Tanszék).
Mediáció a magyar igazságszolgáltatásban konferencia beszámoló
2017. november 9-én sikerrel lezajlott a Mediáció a magyar igazságszolgáltatásban konferencia, ahol mind az elmélet, mind a gyakorlat területéről kimagasló szakemberek tartottak előadásokat és workshopokat az érdeklődőknek.
Napjaink igazságszolgáltatásában, polgári és büntetőügyekben egyre nagyobb igény mutatkozik a mediáció módszerére. Ezt az igényt követi a törvényalkotás is, a konferencia célja volt bemutatni, hogy a jogalkotó akarata miként érvényesül a szakmai gyakorlatban. A minisztérium képviselője, ügyész, mediátor, egyetemi oktató mutatta be előadások és workshop révén a helyreállító igazságszolgáltatás, a büntetőügyi és szabálysértési mediáció, a polgári mediáció, illetve a büntetésvégrehajtási intézeteken belüli mediációs lehetőségek területét.
A konferencia előadásairól itt olvashatnak.
„Interdiszciplinaritás és történelem" konferencia
A KRE BTK Történettudományi Doktori Iskolája 2017. november 15-én Interdiszciplinaritás és történelem címmel nagy sikerű konferenciát tartott, amelyen saját hallgatóink mellett az ELTE BTK és az NKE doktori hallgatói adtak elő.
A délelőtti ülésszakot Dr. F. Romhányi Beatrix egyetemi docens, a délutánit Dr. Hermann Róbert professzor elnökölte.
Vajdasági Magyar Képző-, Kutató- és Kulturális Központ átadója
November 18-án ünnepélyes keretek között adták át Szabadkán a Vajdasági Magyar Képző-, Kutató- és Kulturális Központot (röviden VM4K). Az eseményen meghívottként dr. Grezsa Ferenc, a Pszichológiai Továbbképző Központ vezetője is részt vett, mivel a jövő tanévtől egyetemünk – a Kárpát-medencei Magyar Lelki Segítő Szolgálat c. hálózatépítő program keretében – Szabadkán is elindítja a mentálhigiénés segítő szakirányú továbbképzési szakot.
Ünnepi beszédében Balog Zoltán, az Emberi Erőforrások minisztere az egységes magyar felsőoktatási stratégia már elért eredményeinek áttekintésekor – néhány más intézményé mellett – a KRE határon túli képzési programjaira is elismeréssel utalt. Hajnal Jenő, a Nemzeti Tanács elnöke köszöntőjében ugyancsak megemlítette egyetemünket, mint a VM4K egyik reménybeli képző intézményét.
Az eseményt a Pannon Rádió és Televízió élő adásban közvetítette. Az adás felvétele itt tekinthető meg.
|
|