Pilinszky 100/40 – Pilinszky János színházi és filmes víziója ma

Pilinszky János születésének 100., halálának 40. évfordulója alkalmából 2021. november 26-27-én
Pilinszky 100/40 – Pilinszky János színházi és filmes víziója ma címmel szervezett tudományos konferenciát és alkalmazott művészeti eseményeket a Károli Gáspár Református Egyetem, a Petőfi Irodalmi Múzeum, az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet, a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem, a Csokonai Színház és a Nemzeti Színház a Károlyi-Csekonics Palotában.
A november 26-án megrendezésre került tudományos konferenciát Dr. habil. Horváth Géza dékán nyitotta meg, a társszervező intézmények képviselőin kívül az egybegyűlteket Pilinszky János unokahúga, Mátyás Jakabné Kovács Erika és a költő unokaöccse, Kovács Péter is köszöntötték. A nap folyamán a téma neves szakértői tartottak előadásokat, illetve vettek részt a kerekasztal-beszélgetésen, az ezek alapján készült tanulmányokból 2022-ben kötetet terveznek megjelentetni a szervezők.
A konferenciáról és a művészeti eseményekről készült képes beszámoló
itt olvasható.
Megtartották a VIII. Ökogyülekezeti Konferenciát
Isten oikoszának megújítása címmel rendezte meg az MRE Ökogyülekezeti Mozgalom (KRE Teremtésvédelmi Műhely) éves konferenciáját 2021. november 26.-án online módon. A konferencia áhítattal indult, majd a témával megegyező című előadást Victor András, az ELTE nyugalmazott tanára, a környezeti nevelés szakértője tartotta. Sor került továbbá a Mozgalom éves beszámolójára és tisztújító közgyűlésére is. A délutáni szekcióban a 2021-ben ökogyülekezeti címet elnyert gyülekezetek, tanodák és gyerekházak bemutatkozása inspiráló, friss és hasznos bepillantást engedett a közösségi felelősségvállalásba. Részletes beszámolót
ide kattintva olvashatnak.
Kisgyermeknevelés a 21. században II. konferencia
2021. november 4-én rendezett tudományos és módszertani konferenciát a Pedagógiai Kar az Óvó- és Tanítóképzők Egyesületével közös szervezésben a Tudomány Ünnepe eseménysorozat és a Károli Közösség Napok keretében. A rendezvény annak a kezdeményezésnek volt a folytatása, amely a karon 2018-ban indított csecsemő- és kisgyermeknevelő alapképzési szakhoz kapcsolódott. Az idei évben online formában megrendezett tanácskozás célja volt többek között teret adni a szakterületet érintő legújabb eredményeknek, valamint bemutatni a hasznosítható módszereket, jó gyakorlatokat.
A konferencia jelentőségét hangsúlyozva nyitotta meg és köszöntötte a résztvevőket Prof. Dr. Pap Ferenc, a PK dékánja, Dr. Lipcsei Imre, az ÓTE elnöke, valamint Dr. Szarka Júlia, az ÓTE titkára, a kar korábbi dékánhelyettese. A szervezők szándéka, hogy a szakmai beszélgetés évről évre folytatódjon, így hozzájárulva a magyar kisgyermeknevelés hagyományainak gazdagításához.
Felfedező nap az Arany János Református Általános Iskola és Óvodában
A Károli Közösségi Napok 2021. őszi rendezvénysorozatához kapcsolódóan a Kar hallgatói különleges foglalkozás keretében osztották meg a teremtett világ felfedezésének örömét általános iskolásokkal.
Dr. Kemény Gabriella egyetemi adjunktus szakmai felkészítésével a kar pedagógus szakos hallgatói fogadták a nagykőrösi Arany János Református Általános Iskola és Óvoda egyik másodikos osztályának tanulóit, akik számára izgalmas kísérleteket mutattak be a levegő különleges tulajdonságaihoz kapcsolódóan.
A hallgatók értékes pedagógiai tapasztalatokkal gazdagodhattak a gyermekekkel megosztott információk és közvetlen kísérletek levezetése során, az általános iskolások pedig lelkesen vettek részt a természettudományi felfedezésekben. Rácsodálkozásuk a teremtett világ működésére reményeink szerint nemcsak további ismeretek gyűjtésében ad motivációt számukra, hanem a természetvédelem fontosságára is felhívja figyelmüket.
A rendezvény a Nemzeti Tehetség Program támogatásával, az NTP-INNOV-21-0218 azonosítószámú, A teremtett világ felfedezése című pályázathoz kapcsolódóan valósult meg.
„A mesék világa, melyet én bejártam, színekben pompázó világ”

Hangzott el a nagy mesemondó gondolata a Pedagógiai Karon 2021. november 5-én, a Károli Közösségi Napok keretében szervezett és a Tudomány Ünnepének tisztelgő Benedek Elek kerekasztal-beszélgetés megnyitóján. Az online tér lehetőségeinek köszönhetően nemzetközi rendezvényen a Benedek-családot egyenes ági leszármazottként Bardócz Orsolya bábszínész és mesemondó, oldalági leszármazottként Benedek-Huszár Botond színész és drámapedagógus képviselte. A családtagokkal a Pedagógiai Kar képviseletében Fehér Éva drámapedagógus vezetésével dr. Galuska László Pál irodalomtörténész, dr. Ozsváth Gábor etnográfus és Kovács Tibor tehetségfejlesztő pedagógus beszélgetett.
Az érdekes családtörténetekkel átszőtt szakmai beszélgetés során a kerekasztal résztvevői érintették többek között a nagy mesemondó saját írásairól, gyűjtéseiről, sajtó-kulturális jelenlétéről, valamint a magyar nyelv és műveltség teremtésének ügyéért harcoló személyiséget, amely szimbolikus alakká tette őt a magyar gyermekirodalomban.
Környezeti fenntarthatóság online workshop konferencia
2021. november 19-én
Környezeti fenntarthatóság címmel online workshop konferenciát tartottak az Állam- és Jogtudományi Kar, Gazdaság- és Vezetéstudományi Intézet, Dr. habil. Kovács Róbert intézetvezető és Dr. Csillik Péter tudományos intézetvezető-helyettes szervezésében, Dr. Csillik Péter vitavezetésével.
A megnyitó beszédet Prof. Dr. Miskolczi-Bodnár Péter, a kar dékánja tartotta, aki kiemelte, hogy a konferenciája témája mindannyiunk életét alapvetően meghatározó kérdés.
Dr. habil. Homicskó Árpád Olivér nemzetközi és tudományos dékánhelyettese kiemelte, hogy a kar hármas összetétele (állam- és jogtudomány, nemzetközi tanulmányok, gazdaság- és vezetéstudomány) lehetővé tette, hogy a fenntarthatóság – környezeti fenntarthatóság kérdését több tudomány szemszögéből is mélyrehatóan megvizsgálják, és ez a szinergia gazdagítja a vizsgálati eredményeket.
A konferencia résztvevőiről és az előadásokról bővebb információ
itt olvasható.
I. Országos Közigazgatástudományi Találkozó
A Közép- és Kelet-Európai Közigazgatástudományi Egyesület 2021. november 18-19-én Sárváron tartotta I. Országos Közigazgatástudományi Találkozóját, amelyen a kilenc hazai közigazgatási jogi tanszék vezetői, oktatói és doktoranduszai oszthatták meg egymással oktatási és kutatási tapasztalataikat, illetve terveiket. A rendezvényen Prof. Dr. Rixer Ádám tanszékvezető egyetemi tanár és Dr. Csáki-Hatalovics Gyula Balázs egyetemi docens, a Közigazgatási Jogi Tanszék oktatói egy-egy előadást is tartottak.
A digitális államtól az adatvédelemig konferencia
2021. november 3-án került sor az Állam- és Jogtudományi Karon a Közigazgatási Jogi Tanszék és a Lőrincz Lajos Közjogi Kutatóműhely szervezésében tartott online workshopra. A digitális államtól az adatvédelemig című rendezvényen tíz előadás hangzott el, s izgalmas vita bontakozott ki több kérdésben is.
Ökoest előadás: Gyerekekkel földközelben

A KRE Teremtésvédelmi Műhely és a Magyar Környezeti Nevelési Egyesület november 3-i előadója Mátyás Izolda volt, a téma pedig a talaj és a gyerekekkel való közös kerti munkálkodás fontossága. Mátyás Izolda talajtani szakmérnök, iskolakertész, az Iskolakertekért Alapítvány munkatársa meggyőzően érvelt arról: miért is érdemes a gyerekeket hamar – nem csak ismeret, de élmény útján is – a talajhoz kapcsolni. Az előadásról készült beszámoló és felvétel
ide kattintva érhető el.
A Terminológiai Kutatócsoport projektzáró műhelykonferenciája
A BTK Terminológiai Kutatócsoportja 2018 és 2021 között
A magyar nyelv és a szakmai kultúra. Magyar nyelvészeti kutatások a tartalomfejlesztés és a dokumentáció területén címmel kari tudományos pályázat keretében folytatott kutatómunkát. A projektet 2021. november 10-én műhelykonferenciával zárták a kutatás résztvevői, melyen az elért eredményeket mutatták be: a három év során a témakörben két magyar és egy angol nyelvű tanulmánykötet, négy monográfia, számos tanulmány és recenzió jelent meg, magyar és idegen nyelvű konferencia-előadások hangzottak el, elkészült egy terminológiai adatbázis, valamint két konferencia megrendezésére is sor került. További részletek a Terminológiai Kutatócsoport
honlapján találhatók.
A sí'ita politikai képi reprezentáció és a globális vizualitás

A Közel- és Közép-Kelet Kutatócsoport és a Szabadbölcsészet Tanszék szervezésében 2021. november 24-én 16 órai kezdettel került sor a BTK Reviczky u. 4. szám alatti Buda Béla termében Kovács Attila egyetemi docens (Comenius Egyetem - Összehasonlító Vallástudományi Tanszék, Pozsony)
A sí'ita politikai képi reprezentáció és a globális vizualitás című előadására. Az előadót Sárközy Miklós mutatta be. Az iszlám forradalom utáni Irán politikai reprezentációiban meglehetősen fontos szerep jutott a képi ábrázolásnak. Ez lett aztán az alapja annak az új, komplex és szerteágazó sí'ita képi kultúrának, amely különböző formákban megjelent más, Iránon kívüli politikai mozgalmak és pártok „fegyvertárában” is. S bár Irán a libanoni Hizballáh stb. úgy jelennek meg a nyugati médiában és meg inkább a köztudatban, mint „a másik” vagy a nyugati kultúrkör egyfajta ellenpontja az általuk kialakított képi reprezentációk számtalan ponton és széles spektrumban – a marxista plakátoktól a keresztény ikonográfiáig - kapcsolódnak a globális és nyugati vizuális kultúrához.
Finn Alkalmazott Nyelvészek Társaságának 50. tudományos konferenciája

2021. november 11-13. között került megrendezésre Jyväskyläben az AFinLA 50, a Finn Alkalmazott Nyelvészek Társaságának 50. tudományos konferenciája.
Az eseményen a KRE által koordinált Translanguaging for equal opportunities: Speaking Romani at School elnevezésű Erasmus+ intézményi együttműködési projekt közreműködői 2x90 perces workshopon mutatták be eredményeiket: egy 35 filmből álló videógyűjteményt, illetve az ehhez kapcsolódó, készülő kötetet.
A szekció első felében Heltai János Imre (Magyar Nyelvtudományi Tanszék) Boros Petra Rékával (KRE BTK MA hallgató) tartott közös előadást
Translanguaging practices in a monolingual environment címmel. A szekció délutáni programját Tarsoly Eszter (University College London) és Falb Georgina Lilla (KRE BTK osztatlan tanárszakos hallgató)
Translation and translanguaging: mediation, innovation, enabling című előadásukkal nyitották meg.
Alice Munro at 90- Central European Interpretations konferencia
Alice Munro at 90- Central European Interpretations címmel rendezett közös online nemzetközi konferenciát az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kara és a Károli Gáspár Református Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara a kanadai írónő születésének 90. évfordulója alkalmából. A plenáris előadó David Staines (Ottawai Egyetem) irodalomtörténész professzora volt, aki 2016-ban a Cambridge University Press-nél jelentetett meg könyvet Alice Munro munkásságáról. A konferencián 7 országból adtak elő Munro-val foglalkozó kanadai és régióbeli szakemberek. A szekciók mellett panelbeszélgetést, vetélkedőt és filmklubbot is kínált a program. A konferencián elhangzott előadások a Maribori Egyetemmel meglévő együttműködés keretében az ELOPE c. szakfolyóiratban fognak megjelenni.
Megrendezésre került a 2021/2022-es tanév első LELKIMORZSÁJA

A KAPSZLI 2021. november 18-án megrendezésre került előadásában a résztvevők azt járták körül, hogyan hat a járványhelyzet a fiatalok identitásformálására, mentális egészségére A kibontakozó felnőttkor, amely Arnett (2000) nyomán ma már önálló életkori szakasznak tekinthető, sajátos átmenet a serdülőkor és felnőttkor között, nem írható le a serdülőkor és fiatal felnőttkor hagyományos fogalmaival. Ez a szakasz a lehetőségek, a tapasztalatszerzés, a „szabad évek” időszaka, ugyanakkor velejárója a döntéshelyzet, a változás, ami fokozott bizonytalanságérzést, szorongást hozhat magával, és akár kapunyitási pánikhoz is vezethet. Sok fiatalt ebben az érzékeny életszakaszban érte a COVID-19, mely alapjául szolgált az eseménynek.
Két hetes kutatáson vett részt Vassányi Miklós

2021. október 19 és november 2. között A KRE BTK Kanada-Kutatócsoportjának keretei között Vassányi Miklós, a Szabadbölcsészet Tanszék oktatója két hétig Nunavut szövetségi territórium Iqaluit nevű székhelyén kutatta az őslakos-európai kapcsolat- és konfliktustörténet korai forrásait a Nunavut Arctic College inuit szakkönyvtárára támaszkodva. Oktatónk ezenkívül az intézményközi tudományos együttműködés lehetőségeiről is tárgyalt Lizzie Aliqatuqtuq-kal, az Inuit Language and Culture vezetőjével, és találkozott a történeti kutatásokat is folytató Arctic Research Institute vezetőjével, Jamal Shirley-vel.
Újabb sikeres, támogatott pályázatok a KRE PK-n
A Pedagógiai Kar a 2021/2022. tanévre vonatkozóan (támogatási időszak: 2021. július 1. – 2022. június 30.) a Nemzeti Tehetség Program - 1823 pályázati felhívására benyújtott két szakmai anyaga nyert támogatást.
NTP-INNOV-21-0218 A teremtett világ felfedezése, támogatási összeg:
6.395.000 Ft.
A pályázati forrást a kari tehetséggondozási koncepciónak megfelelően kiemelten természettudományi, természetismereti, szakmódszertani elméleti és tárgyi fejlesztésekre, a lelki egészségkultúra erősítésére és a teremtésvédelem képzési portfólióban történő hangsúlyozására fordítják. A pályázati célok megvalósításában a kar kiemelt partnere a nagykőrösi Arany János Református Általános Iskola és Óvoda.
NTP-TMV-21-0091 Simonyi Zsigmond Kárpát-medencei helyesírási verseny, támogatási összeg:
1.000.000 Ft. A pályázati forrást a Magyar Nyelvtudományi Társasággal együttműködve a nagymúltú, általános iskolás tanulók számára megrendezett verseny lebonyolítására fordítják. A versenyről részletesebben
itt olvashatnak.
A pályázatokról bővebben
itt tájékozódhatnak.
Kiváló eredmények születtek a XXIX. Szendrei János Matematikaversenyen
Az Óvó- és Tanítóképzők Egyesületének (ÓTE) matematika szakmai tagozata a 2021/2022-es tanévben 29. alkalommal rendezte meg országos matematika feladatmegoldó versenyét, amely 2010 óta Szendrei János nevét viseli. A XXIX. Szendrei János Matematikaverseny helyszínét idén a váci Apor Vilmos Katolikus Főiskola biztosította.
A 2021. november 12-14. között rendezett versenyen 9 tanító- és óvodapedagógusképző intézmény 35 hallgatóval képviseltette magát.
Intézményünk Pedagógiai Karának hallgatói a hagyományoknak megfelelően mind az egyéni, mind a csapatversenyre neveztek.
A matematika műveltségterületes hallgatók egyéni versenyében I. helyezést ért el Novák Franciska harmadéves tanító szakos hallgató, a II. helyezést pedig Konrád Eszter negyedéves tanító szakos hallgató hozta el. Felkészítő oktatójuk: Dr. Horváth Alice főiskolai tanár.