Károli Közösségi Napok

2021. november 2-5. között került megrendezésre egyetemünkön a Károli Közösségi Napok (őszi tréninghét). A közösségi napok témája: „A keresztyén ember társadalmi felelőssége".
Az összegyetemi nyitóáhítatra 2021. november 2-án, kedden 9 órakor került sor a Budapest-Pozsonyi Úti Református Egyházközség templomában. Igét hirdetett Főtiszteletű Balog Zoltán püspök úr, a Magyarországi Református Egyház lelkészi elnöke. Az áhítatot Prof. Dr. Czine Ágnes rektori feladatokkal megbízott rektorhelyettes asszony rektori tájékoztatója követte.
Az eseményről készült részletes, fényképes beszámolónkat
itt olvashatják.
Líra és újrafordítás - A Károli Gáspár Református Egyetem műfordítói szakmai napja

2021. november 4-én harmadik alkalommal rendezték meg a műfordítói szakmai napot
Líra és újrafordítás címmel a Benda Kálmán Szakkollégiumban. Az esemény szervezői: Gulyás Adrienn, Horváth Géza, Mudriczki Judit és Sepsi Enikő voltak.
Az eseménysorozat célja, hogy a szakma jeles képviselői, költők, írók, műfordítók és szerkesztők közös fórumon vitassanak meg szakmai kérdéseket fordítást oktató egyetemi tanárokkal és egyetemünk hallgatóival. A délelőtti program előadói Halmosi Sándor, Pál Dániel Levente, Péti Miklós, Rácz Péter, Sepsi Enikő és Szabó T. Anna voltak. Délután Kőrizs Imre egyetemi oktató, költő, műfordító tartott versfordító műhelyt az antik időmértékes verselésről. A szakmai napot könyvbemutató zárta Bánki Éva moderálásában. A rendezvényt élénk vita és jó hangulat jellemezte. Köszönjük az egyetem munkatársainak és önkénteseinek a segítséget az esemény megszervezésében.
Kárpát-medencei egyháztörténészek seregszemléje – lezajlott a HIT-konferencia
Nagy sikerrel rendezték meg a Hagyomány-Identitás-Történelem (HIT) egyháztörténeti konferenciasorozat 2021-es összejövetelét november 2-3-án a Hittudományi Kar Csopaki utcai épületében. A Hittudományi Kar Egyháztörténeti Tanszéke, illetve az Egyház és Társadalom Kutatóintézeten belül működő Reformáció Öröksége Műhely által közösen szervezett rendezvényen magyarországi, erdélyi, kárpátaljai és felvidéki szakemberek osztották meg egymással az elmúlt közel félezer év református egyház-, társadalom- és művelődéstörténetével kapcsolatos kutatási eredményeiket. Összesen 32 előadás hangzott el, az eseményt Gér András zsinati tanácsos nyitotta meg igei köszöntőjével. Az egyik nyitóelőadást Földváryné Dr. habil. Kiss Réka, az Egyháztörténeti Tanszék vezetője, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága elnöke tartotta
1956 – Mítosz és valóság: református nézőpontok címmel. A másik bevezető Buzogány Dezső kolozsvári egyháztörténész, a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem professzoráé volt, aki
1568 – Mítosz vagy valóság? címmel mondta el gondolatait.
A hagyományoknak megfelelően a szervezők a tanácskozás előadásait megjelentetik a Reformáció Öröksége-könyvsorozat keretein belül. A koronavírus miatt ugyan elmaradt a tavalyi tanácskozás, de HIT2020 címmel a napokban megjelent egy kötet, amely az alábbi
linkről szabadon letölthető.
Közös rendezvényt tartott a Munkástanácsok Országos Szövetsége és a Munkajogi és Szociális Jogi Tanszék

A 2022. évi minimálbérekről szóló tárgyalásokon a magyar kormány az utóbbi 10 év legmagasabb mértékű emelésére tett javaslatot. Hogyan érinti ez a fejlemény a gazdasági élet szereplőit? Milyen előnyei és milyen kockázatai lehetnek az átlagbérek emelkedésétől 2021-ben jelentősen elmaradó, majd azt nagymértékben meghaladó minimálbér-emelésnek? Milyen kritériumokhoz kötve lehetne a legkedvezőbb társadalmi és gazdasági hatást kihozni a minimálbérek növekedéséből? Ezekre a kérdésekre keresték a választ a Munkástanácsok Országos Szövetsége által kezdeményezett konferenciára (amelynek tudományos partnere volt az ÁJK Munkajogi és Szociális Jogi Tanszéke) meghívott közgazdász szakértők, a munkáltatók és a munkavállalók, valamint a kormány képviselői.
Az esemény főszervezője és egyben moderátora dr. Szabó Imre Szilárd a tanszék adjunktusa volt, a közgazdasági panelben pedig előadóként szerepelt Prof. Dr. Lentner Csaba a Gazdaság- és Vezetéstudományi Intézet professzora. A konferenciáról további beszámolók
itt olvashatók.
25 éves jubileumát ünnepelte a Német Nyelv és Irodalom Tanszék

A KRE Német Nyelv és Irodalom Tanszéke 2021. október 20-22. között több eseményből álló rendezvénysorozattal ünnepelte a tanszék alapításának 25. évfordulóját. A jubileumi események nyitóünnepsége a Károlyi-Csekonics-palota Aulájában zajlott. Az esemény nyitóbeszédében Prof. Dr. Czine Ágnes rektori feladatokkal megbízott rektorhelyettes asszony a tanszék elmúlt 25 évének eredményeit és küldetését méltatta.
Dr. habil. Horváth Géza dékán köszöntőjében a tanszék negyedszázados történetének mérföldköveiről, jelenlegi tudományos és oktatási tevékenységének alapjairól értekezett. Az ünnepségen részt vett Katja Dorrmann, a Német Nagykövetség kulturális referense és Robert Sereinig kulturális tanácsos, az Osztrák Nagykövetség képviseletében. Prof. Dr. Ernest Hess-Lüttich, az egyetem díszdoktora a nemzetközi germanisztika kihívásairól és a tudományterület jövőbeni lehetőségeiről és feladatairól tartott rövid előadást.
A rendezvény keretében Dr. habil. Czeglédy Anita tanszékvezető, egyetemi docens bemutatta a tanszék jubileumi ünnepségére összeállított tanulmánykötetet és köszönetképpen átnyújtotta azt a díszvendégeknek, a tanszék egykori alapító tagjainak és jelenlegi oktatóinak. Prof. Dr. Ódor László egykori tanszékalapító bíztató beszédét követően a kiváló tanulmányi eredményt elért hallgatók vehették át okleveleiket és jutalmukat.
A rendezvény tudományos eseménye a
Deutsch im interlingualen und interkulturellen Vergleich és az
Inspirationen V. Gesten nemzetközi konferenciák plenáris előadása volt.
Az ünneplést a Bihari Táncegyüttes látványos fellépése és állófogadás zárta.
Az eseményről készült képgaléria
ide kattintva tekinthető meg.
DiscourseNet - International Association for Discorse Studies nemzetközi szervezet negyedik kongresszusa

2021. október 20-22. között a Károli Gáspár Református Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karán online platform keretén belül került megrendezésre a DiscourseNet - International Association for Discorse Studies nemzetközi szervezet negyedik kongresszusa „A diskurzus stúdiumok hatása a kortárs világra” témakörben.
A konferencián 16 országból összesen 41 előadó prezentálta kutatási eredményeit. A kongresszus plenáris előadói Elizabeth Peterson (University of Helsinki) és Lauren Hall-Lew (University of Edinburgh) voltak. Prof. Peterson az angol nyelv használatáról beszélt az északi országokban, míg Dr. Hall-Lew „Edinburgh-i helyek és közösségek diskurzusai a pandémia miatti lezárások alatt” témában számolt be kutatásairól.
A kongresszus fő szervezője Prof. Dr. Furkó Péter, a KRE-BTK tudományos dékánhelyettese volt.
Konferencia a gazdasági bűnözésről

2021. október 14-én a Budapesti Ügyvédi Kamara Dísztermében került sor a
Gazdasági bűnözés 2021 című konferenciára, melynek szervezői Prof. Dr. Domokos Andrea, a Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar, Bűnügyi Tudományok Intézetének vezetője, illetve Dr. Fodor Balázs Gábor és Dr. Újhelyi Bence ügyvédek voltak.
A konferenciáról szóló beszámoló
itt olvasható.
Lezajlott a II. Ipar 4.0 konferencia
Ember és technológia a vírus árnyékában címmel a KRE ÁJK GVI II. Ipar 4.0 -konferenciát rendezett 2021. október 12-én, ezúttal online.
Plenáris előadást tartott Dr. habil. Szuchy Róbert (KRE ÁJK)
A villamosenergia-tárolás szerepe a negyedik ipari forradalomban, Dr. habil. Homicskó Árpád (KRE ÁJK) A szociális ellátórendszer előtti kihívások a XXI. században, Csepeli György (ELTE TÁTK)
Ipar 4.0 - Ember 2.0, Poór József (Selye János Egyetem)
Az emberi erőforrások menedzselése a koronavírus árnyékában, Prof. Dr. Lentner Csaba (KRE ÁJK GVI)
A magyar ipar modernizációjának állampénzügyi lehetőségei - különösen a Covid–19 járványválság okán.
A plenáris előadások után szekciókban folyt a munka. A konferencia záróülésén a szekcióvezetők összefoglalták azokat a legfontosabb gondolatokat, amelyek az általuk vezetett szekcióban hangoztak el. A konferencián 36 előadó szólalt fel és több mint 100 fő kísérte figyelemmel az előadásokat. Különlegessége volt a konferenciának az a megkülönböztetett figyelem, amit az alapképzésben részt vevő hallgatók kaptak a plenáris ülésen való megszólalás lehetőségével, és az önálló hallgatói szekcióval. A konferencia résztvevőinek előadásai 2022-ben konferenciakötetben kerülnek publikálásra.
Állami jog és erkölcsi rend című könyv bemutatója

2021. október 5-én a Károlyi-Csekonics-palotában került sor Ft. Balog Zoltán püspök részvételével Ernst-Wolfgang Böckenförde válogatott tanulmányainak magyar nyelvű könyvbemutatójára. A német nyelvű tanulmányokat a kar docense, Dr. Arató Balázs ültette át magyarra, aki ezzel hiánypótló művet adott az érdeklődők kezébe. A magyar nyelvű tanulmánykötet előszavát Ft. Balog Zoltán püspök írta, és a könyv megjelenéséhez is jelentős támogatást nyújtott. Az
Állami jog és erkölcsi rend című kötet könyvbemutatóját Prof. Dr. Miskolczi-Bodnár Péter dékán nyitotta meg, aki Böckenförde rendhagyó jogi gondolkodását emelte ki. Beszédében dékán úr párhuzamot vont saját jelenlegi kutatásai és a kötetben található tanulmányok központi témája, a jog és erkölcs kapcsolata között. Dékán úr méltatta a fordítás magas színvonalát, a magyar szöveg közérthetőségét annak ellenére, hogy Böckenförde német nyelven megfogalmazott gondolatait rendkívül bonyolultan vetette papírra.
A könyvbemutatóról bővebben
itt olvashatnak.
Zongorahangverseny a Zenei Világnapon
2021. szeptember 30-án, a Zenei Világnap alkalmából a Pedagógiai Kar kecskeméti képzési helyén zongorahangversenyt rendeztek Dr. Csontosné dr. Buzás Zsuzsa oktatónk szervezésében. Az eseményt Vass Réka Adrienn intézményi lelkész nyitotta meg.
Felléptek az SZTE Bartók Béla Művészeti Kar zongorista hallgatói, Fernando Lopez Pacheco és Varga Panna.
Elkészült az Egyesített Bibliaolvasó (EBO)

Örömmel tudatjuk, hogy elkészült a 2018-2021 között folyó kutatás látható eredménye: az
Egyesített Bibliaolvasó (EBO).
A honlap újdonsága, hogy a különféle bibliafordításokat lehet párhuzamosan olvasni, s azt is meg lehet tudni, hogy egymástól eltérő felekezethez tartozó embertársaink/felebarátaink (ez a πλησίον két fordítása) egy adott napon éppen melyik bibliai szakaszt olvassák a közösségükben. A készítők még az IMIT (héber Biblia), illetve Simon T. László OSB Újszövetség-, és Zsoltár-fordításának a szövegfelvételét is tervezik.
Az alábbi linken olvasható a honlap használati útmutatója, mely a komparatív bibliaolvasáshoz nyújt hasznos tanácsokat:
https://ebo.kre.hu/
A honlap bemutatóját 2021. november 2-án tartották a KRE BTK Reviczky u 4. I. emelet Buda Béla teremben a Károli Közösségi Napok keretében. Az Egyesített Bibliaolvasó Kutatócsoportról bővebben
itt olvashatnak.
Hasonló elven működik a
Magyar Shakespeare Olvasó is (MASO), mely az alábbi linken érhető el:
https://shakespeare.kre.hu/
A honlapon a Shakespeare-szövegek eredetiben és az 1949 előtti magyar fordításokban is olvashatók. Továbbá a keresőbe beírt angol vagy magyar szó (konkordanciaként) azonnal megjeleníti, hogy az hol fordul elő az angol és a magyar szövegkorpuszban. Az egyes művekhez számos színházi és filmadaptáció linkje is csatlakozik.
Hallgatói fotókból nyílt kiállítás Újpesten

A Pedagógiai Kar Művészeti, Testnevelési és Életviteli Tanszéke által meghirdetett
Képek-be-zárva fotópályázat legsikeresebbnek ítélt alkotásaiból kiállítást szervezett, mely 2021. október 20-tól tekinthető meg újpesti épületükben (4. kerület, Árpád út 161-163.). A Képek-be-zárva pályázat díjátadójára november 2-án került sor Nagykőrösön.
A díjazott alkotások
ide kattintva tekinthetők meg.
A Károli Közösségi Napok keretében Szolnokra látogattak az érdeklődők

Az őszi Tréninghét/Károli Közösségi Napok keretében vettek részt a Művészettudományi és Szabadbölcsészeti Intézet oktatói és hallgatói azon a kiránduláson, ahol Szolnok város kulturális nevezetességeit ismerték meg. Az eseményről a Magyar Múzeumok oldalán olvasható egy rövid, képes beszámoló,
ide kattintva.
A tizenhárom aradi vértanúra emlékeztek a PK-n

Az aradi vértanúk emléknapján Dr. Ozsváth Gábor Dániel főiskolai docens (PK, Pedagógusképző Intézet) egy korábbi megemlékező írása volt olvasható
Szavak és virágok az aradi emlékoszlopnál címmel a
kari honlapon.
Újpesten Hargita Péter és Dr. Havas Judit PK-s oktatók vezetésével a kar hallgatói zenés-verses műsort készítettek méltó megemlékezésként.

Nagykőrösön a szerda déli könyörgés keretében Dr. Csűrös András Jakab egyetemi adjunktus adott hálát a szabadító Isten kegyelméért és állította elénk példaként a szabadságharc mártírjait, kecskeméti képzési helyünk aulájában pedig Fehér Éva főiskolai tanársegéd rendezett be emlékhelyszínt.
Október 23-i megemlékezések a PK-n

Október 20-án a déli könyörgés keretében idézték fel 1956 forradalmának tanulságait. Dr. Méhes Balázs dékánhelyettes beszédét követően megkoszorúzták a Pedagógiai Kar mártírjának, egykori hallgatónknak, Tihanyi Árpádnak az emléktábláját.

Kecskeméti képzési helyünkön egy installációval idézték fel az 1956. október 23-hoz kapcsolódó „szörnyű szépség”-ként emlegetett forradalom és szabadságharc eseményeire. A Kaszap utcai főépület aulájában található magyar lobogó, valamint az abból kilépő ismeretlen lábnyomok segítenek felidézni a budapesti eseményeket, valamint a pályaudvar felé igyekvő sok százezer ember lélekpróbáló pillanatait.
Az emlékhelyen olvasható Márai Sándor és Faludy György verseinek egy-egy idézete, valamint a Kivándorlók dalának első néhány sora.
Lelki egészségnap Budapesten
A Pedagógiai Kar budapesti képzési helyén 2021. október 25-én Lelki egészségnapot szerveztek jelenlegi és volt hallgatóknak.
A szervezők Fehér Ágota tanársegéd, Hodossi Nóra tanársegéd, Dr. Hecker-Réz Róbert EQ-instruktor, a KRE diakóniai szakfelelőse, Konrád Edina gazdasági ügyintéző és Dr. Váradi-Kusztos Györgyi adjunktus voltak.
Az érdeklődők délelőtt előadásokat hallgathattak, délután során pedig műhelymegbeszéléseken összegezhették gondolataikat, illetve szekcióelőadásokon vehettek részt az alábbi témákban:
- Érzelmi intelligencia? Az érzelmeinkben rejlő erő felismerése, hasznosítása a pedagógiai tevékenységben, előadó: Dr. Hecker-Réz Robert EQ-instruktor, szakfelelős
- Szorongásaink és leküzdésük lehetőségei, előadó: Fehér Ágota pszichológus, tanársegéd
- Asszertív kommunikáció a pedagógusi munkában, előadó: Hodossi Nóra pszichológus, tanársegéd
- A „gyógyító írás” lelki egészségre gyakorolt jótékony hatásai, előadó: Dr. Váradi-Kusztos Györgyi mentálhigiénés szakember, adjunktus.
Oklevélátadó ünnepség Léván

Október 10-én (a Lelki Egészség Világnapján) ünnepélyes keretek között, a helyi református templomban vette át „mentálhigiénés segítő szakember” oklevelét 16 végzett felvidéki mentélhigiénés segítő szakirányú továbbképzéses hallgatónk. Kassai Gyula ref. esperes áhítatát követően egyetemünk részéről dr. Kövi Zsuzsanna tanszékvezető, dr. Grezsa Ferenc szakvezető, Takács Péter és Kovály Erzsébet oktatók, továbbá Nt. Szathmáry Zsuzsanna, a helyi tanárcsoport tagja köszöntötték az egybegyűlteket. A felemelő együttlét éttermi asztalközösséggel zárult.
Bringás reggeli a Kálvin téren

Idén szeptemberben újra megszervezte országos kampányát és bringásreggelijét a Magyar Kerékpárosklub. A mozgalom egyik helyszíne a budapesti Kálvin tér volt, ahol – csatlakozva az
Inkább bringázz! elnevezésű kampányhoz – az MRE Ökogyülekezeti Mozgalom és a Károli Gáspár Református Egyetem
Teremtésvédelmi Műhelyének képviselői várták az arra kerékpározókat. Az eseményről készült videós összefoglaló
ide kattintva megtekinthető.
Teremtés hete segédanyag

A magyarországi keresztyének 2021-ben szeptember 26. és október 3. között ünnepelték a Teremtés hetét – a kezdeményezéssel a teremtett világ védelmére és az emberi felelősségvállalás fontosságára hívják fel a figyelmet 2009 óta, immár tizenhárom éve. Idén a nemzetközi teremtés ünnepének témája: Otthon mindenkinek? Isten oikoszának megújítása volt, amelyhez a magyarországi hívők is csatlakoztak. A Teremtés hetének ünneplésére készült ökumenikus segédanyag készítésében évről évre részt vesznek a Teremtésvédelmi Műhely munkatársai is. A füzet letölthető az
okogyulekezet.hu oldalról.
Hálózatépítő konferencia Erdélyben

Az Erdélyi Magyar Mentálhigiénés Társaság szervezésében, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet és a KRE Buda Béla Mentálhigiénés Forrásközpont programjának támogatásával szeptember 30 – október 2. között zajlott a Kárpát-medencei Magyar Lelki Segítő Szolgálat VI. Hálózatépítő Konferenciája a székelyföldi Kovásznán. Az esemény témakörének középpontjában a transzgenerációs örökségek, illetve a magyar nemzet lelki állapota, a lelki megújhodás lehetőségei álltak. A konferencián szerte a Kárpát-medencéből (Magyarországról, Erdélyből, Felvidékről, Kárpátaljáról és Délvidékről) egyetemünk mentálhigiénés képzésnek mintegy 120 végzett és jelenlegi hallgatója vett részt.
Teremtés hete a Benkő István Református Általános Iskola és Gimnáziumban

Szeptember 26. és október 4. között ünnepelték a keresztyén egyházak a Teremtés hetét. Ez alkalomból kaptak meghívást a Teremtésvédelmi Műhely munkatársai az újpesti református iskolába. A gyerekek több állomásos játék keretében tehettek személyes vállalásokat a környezetvédelemért, kipróbálhatták kézügyességüket kávékapszulák újrahasznosításában, készíthettek madársziluettet üvegfelületre, mikroszkóp segítségével csodálkozhattak rá a teremtett világ szépségeire, hulladékok lebomlási idejéről tanulhattak egy kereső játék során, míg a nagyobbak kipróbálhatták tudásukat és ügyességüket a teremtésvédelmi témájú szabadulóláda, illetve társasjátékok segítségével.
Szakmai nap az óvodai hitéleti nevelésről
A Károli Gáspár Református Egyetem Kaszap Utcai Református Óvoda pedagógusai egy továbbképzési program keretében szakmai napon vettek részt az őszi szünet első napján, 2021. október 25-én. Délelőtt hitéleti tevékenységek hospitálása és szakmai beszélgetés zajlott az Arany János Református Általános Iskola és Óvoda Mesevár Tagóvodájában. Demcsik Réka, Pelle-Varga Csilla óvodapedagógusok a reggeli csendespercekbe vonták be a látogatókat, Horvátné Petes Dóra hitéleti foglalkozást tartott. Az ezeket követő módszertani megbeszélés során Tolnai Gyuláné tagintézményvezető a szeretetteljes fogadtatás mellett megosztotta sokrétű tapasztalatait a testvérintézmény munkatársaival. A továbbiakban a KRE Pedagógiai Karán folytatódott a program. Prof. dr. Pap Ferenc köszöntője után mesteroktatók előadásai következtek: a karácsonyi ünnepkörről és az ehhez kapcsolódó módszertani kérdésekről, énekek és dalok tanításáról Lehoczky Mária Magdolna és Tamás Margit szóltak. A tartalmas beszélgetéseket, közös éneklést Vass Réka Adrienn intézményi lelkipásztor zárta a hálaadás szavaival.