Nagy érdeklődés övezte az Első Magyar Jogi Könyvszalont
2021. szeptember 18-án francia mintára, első ízben tartották meg a jogi könyvek ünnepét a Károlyi-Csekonics-palotában, melynek Egyetemünk adott otthont. A Magyar Jogász Egylet és az Alkotmánybíróság - a Károli Gáspár Református Egyetemmel kötött együttműködési megállapodás értelmében megvalósuló - hagyományteremtő rendezvénye elsősorban a Kárpát-medencében jogi könyvkiadással foglalkozó kiadók kínálatának, valamint az ehhez kapcsolódó innovatív közéleti gondolkodásnak kívánt fórumot biztosítani.
A rendezvényt Prof. Dr. Czine Ágnes, a Károli Gáspár Református Egyetem rektori feladatokkal megbízott rektorhelyettese nyitotta meg. Beszédében Concha Győző jogtudós szavait idézte, aki Politika című művében már 1895-ben felhívta a társadalom figyelmét arra, hogy „addig bizonyosan nem lesz erős, szervezett magyar tudomány, amíg saját íróinkkal behatóan nem foglalkozunk, saját gondolatvilágunk szervesebb összefüggését meg nem teremtjük”. Kiemelte, hogy a Könyvszalon egyszerre ad teret a magyar jogi könyvkiadók könyvkiállításának és vásárnak, valamint olyan szakmai találkozási helyet teremt meg, ahol szerzők, jogtudósok, jogászok, joghallgatók találkozhatnak egymással és kötetlen szakmai fórumokon cserélhetnek eszmét. Rektorhelyettes asszony hozzátette, hogy a Könyvszalon „új lehetőséget kíván teremteni az igényes jogi diskurzus számára”, s a könyvszalon által élő és közvetlen élményt biztosít a jog iránt érdeklődőknek. Prof. Dr. Czine Ágnes hangsúlyozta, hogy a könyvszalon hagyománnyá tételével a magyar jogi kultúra gazdagítása mellett a jogi hivatás képviselőit is szeretné közelebb hozni egymáshoz.
A rendezvény fővédnöke, Dr. Áder János köztársasági elnök ünnepi beszédében kiemelte, hogy a könyvszalon „hozzájárulhat közös tudásunk gyarapításához és a közéleti vitakultúra színvonalának emeléséhez” – majd hozzátette, hogy a tudományoknak szentelt idő és az erre fordított anyagi források egyszersmind a haza oltárára tett áldozat.
Dr. Sulyok Tamás, az Alkotmánybíróság elnöke kiemelte, hogy egy könyv születése mindig ünnep és ez a jogi könyvszalon is valós hiányt tölt be. Hangsúlyozta, hogy a könyv a múltunk, jelenünk és a jövőnk szerves része is, ahogyan volt idő, amikor Európa szellemi arculatát is két könyv határozta meg: a Biblia és I. Iustinianus bizánci császár Corpus iuris civilis című műve. A jogi könyvszalon kapcsán hangsúlyozta, hogy a való dolgok elmondása mellett különösen fontos annak elmondása is, hogy a könyvek ne csak az ismert problémák leírására törekedjenek, hanem az új összefüggések felfedezésére is.
Prof. Dr. Trócsányi László, a Magyar Jogász Egylet elnöke beszédében többek között a jogi karok számának növekedését emelte ki, mely ékesen bizonyítja, hogy mennyire nagy igény van ma is a jogászokra és a jogra. A könyvkiadás fontosságáról beszélve ugyanakkor hozzátette, hogy ma „már nem csak a print kiadványokról kell beszélni, ott vannak a digitális kiadványok és a jogkeresők is”. Példaként említette, hogy egy ügyvédnek is szüksége van arra, hogy jogi határozatok vagy az alkotmánybírósági határozatok között kereshessen.
Az ünnepségen a szervezők emlékéremmel jutalmazták Dr. Áder János köztársasági elnököt, valamint Prof. Dr. Czine Ágnest, a Károli Gáspár Református Egyetem rektori feladatokkal megbízott rektorhelyettesét.
Az eseményről készült képgalériát ide kattintva tekinthetik meg.
Ünnepélyes tanévnyitót tartott Egyetemünk
A Károli Gáspár Református Egyetem 2021. szeptember 6-án (hétfőn) 9.30 órakor tartotta tanévnyitó istentiszteletét a Pozsonyi Úti Református Egyházközség Hálaadás Templomában.
Az ünnepélyes istentiszteleten igét hirdetett Főtiszteletű dr. h.c. Steinbach József, a Dunántúli Református Egyházkerület püspöke, aki igehirdetésében kiemelte, hogy fontos különbséget tenni siker és áldás között, hiszen a siker lehet látványos, de sosem lesz maradandó, viszont az áldással Isten többet ad, mint azt bárki el tudná képzelni, ezért ne érjük be kevesebbel, mint amit Isten számunkra adni tud.
A tanévnyitó ünnepségen köszöntő beszédet mondott Prof. Dr. Czine Ágnes rektori feladatokkal megbízott rektorhelyettes asszony, aki köszöntötte és gratulált mind a 2812 felvételt nyert elsőéves hallgatónak.
Az elmúlt tanév nehézségeiről és próbatételeiről is beszélt, de kiemelte, hogy az oktatók, hallgatók és munkavállalók is sikeresen vették az akadályokat, és eredményes tanévet zárt az intézmény. Kiemelte, hogy „az egyetem hallgatók nélkül olyan, mint a könyvtár könyvek nélkül”, ezért örömének adott hangot, hogy a 2021/2022. tanévet jelenléti oktatással kezdheti meg az egyetem.
Rektorhelyettes asszony ünnepi beszéde után Schanda Tamás miniszterhelyettes, parlamenti és stratégiai államtitkár úr, valamint Dr. Fürjes Zoltán egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár úr is köszöntötte a hallgatókat. Ezt követően került sor az egyetemi díjak és kitüntetések átadására. (A kitüntetésekhez kapcsolódó méltatások itt olvashatók.) Az ünnepség az elsőéves hallgatók fogadalmával és egyetemi polgárrá avatásával zárult.
Az ünnepélyes tanévnyitóról készült részletes beszámoló itt olvasható el.
Tanévnyitó Nagykőrösön és Kecskeméten, oklevélátadó Budapesten
A Károli Gáspár Református Egyetem Pedagógiai Kara 2021. szeptember 5-én tartotta tanévnyitó istentiszteletét a Nagykőrösi Református Templomban.
Igét hirdetett nagytiszteletű Vass Réka Adrienn intézményi lelkipásztor. Köszöntő beszédet mondott Prof. Dr. Czine Ágnes, a KRE rektori feladatokkal megbízott rektorhelyettese. Ünnepi beszédet tartott Prof. Dr. Pap Ferenc, a Pedagógiai Kar dékánja és Dr. Mogyorósi András, a Szociális- és Egészségtudományi Kar dékánja.
A tanévnyitó egyúttal oklevél- és díszoklevél átadó ünnepség is volt. A KRE Pedagógiai Kara díszoklevelet adományozott egykori jogelőd intézményeiben, a nagykőrösi és kecskeméti tanítóképzőben, illetve más intézményben oklevelet szerzett kollégáinak. Közülük hárman – Jakus István Jánosné sz. Pálinkás Orsolya, óvónő, aranydiploma, Dr. Revuczky Béláné, óvónő, aranydiploma, Tönkő Gerzson, tanító, rubindiploma – személyesen vették át díszoklevelüket.
Postai úton 38 aranydiplomát juttatott el a Kar az 50 évvel ezelőtt végzetteknek, 18 gyémántdiplomát a 60 éve, 27 vasdiplomát a 65 éve, 12 rubindiplomát a 70 éve és 2 gránitdiplomát a 75 évvel ezelőtt végzetteknek.
A Pedagógiai Kar Kecskeméten 2021. szeptember 11-én rendezte tanévnyitó istentiszteletét a Kecskeméti Református Templomban. Az ünnepélyes istentiszteleten igét hirdetett nagytiszteletű Varga Nándor, az igazgatótanács elnöke.
A megjelenteket Prof. Dr. Kurucz György rektorhelyettes köszöntötte ünnepi beszédében. Tanévnyitó beszédet mondott Dr. habil. Homicskó Árpád, az Állam- és Jogtudományi Kar dékánhelyettese és Birinyi Márk, a Szociális és Egészségtudományi Kar Szociális és Diakónia Intézetének intézetvezető helyettese. Köszöntő beszédet tartott Prof. Dr. Pap Ferenc, a Pedagógiai Kar dékánja.
A kecskeméti tanévnyitó ünnepségről, a Kecskeméti TV által készített néhány perces videós összeállítás itt tekinthető meg.
A Károli Gáspár Református Egyetem Pedagógiai Kara 2021. szeptember 18-án oklevélátadó ünnepséget tartott a Pozsonyi úti Református Egyházközség templomában. Az ünnepi istentiszteleten igét hirdetett Balogh Dávid lelkipásztor, egyetemi tanársegéd.
Az oklevélátadó ünnepségen a budapesti képzési helyen 2021-ben végzett hallgatók közül 39 pedagógus személyesen vette át diplomáját.
Ünnepi beszéd mondott a Kar dékánja, Prof. Dr. Pap Ferenc.
Betű és lélek – Jog és jogtudomány a kereszténység nézőpontjából című konferencia-beszámoló
2021. szeptember 3-án a KRE Állam- és Jogtudományi Kara, valamint a Keresztény Jogakadémia közös szervezésében került sor a Betű és Lélek – Jog és jogtudomány a kereszténység nézőpontjából című konferenciára. Az eseménynek a Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar Buda Béla Díszterme adott otthont, a konferencia fókuszában a jog és a kereszténység kapcsolata, illetve a jogászság keresztény értelmezése volt. Dr. Badacsonyi Zoltán, a Keresztény Jogakadémia szakmai vezetője köszöntőjében hangsúlyozta a Jogakadémia elsődleges célját, amely nem más, mint egybegyűjteni a keresztény jogászokat.
Dr. habil. Homicskó Árpád Olivér, az ÁJK nemzetközi és tudományos dékánhelyettese, a Kálvin János Keresztyén Szociális Kutatóműhely vezetője a konferencia társszervezőjeként bevezetőjében utalt a nagy reformátorra, akiben ugyancsak egy keresztyén jogászt tisztelhetünk, noha az utókor inkább a teológust őrizte meg emlékezetében. Rendkívül fontosnak nevezte, hogy a jogrendszer egészében megjelenjenek a keresztyén elvek, válaszok, különösképpen az olyan területeken, mint például a szociális gondoskodás.
A konferenciáról további információ itt olvasható.
Gespenster. Genossen in Zeit und Raum címmel szervezett konferenciát a Német Nyelv és Irodalom Tanszék
2021. szeptember 23-25-én nemzetközi konferenciát szervezett a KRE Német Nyelv és Irodalom Tanszéke, az ELTE Német Nyelvű Irodalmak Tanszéke és az ELTE Esztétika Tanszéke Gespenster. Genossen in Zeit und Raum (Kísértetek. Kortársaink időben és térben) címmel, az eseménynek a Károlyi-Csekonics-palota adott otthont.
A német nyelvű nemzetközi konferencia a kísértet alakját és a kísértetiesség alakzatait járta körül, és arra a kérdésre igyekezett választ adni, hogy mi indokolja a téma utóbbi évtizedekben megfigyelhető elméleti és kulturális konjunktúráját. A konferencia 15 előadása az irodalom, a film és az építészet körében született, és érintett olyan popkulturális jelenségeket és műfajokat is, mint a science fiction, a krimi vagy a fantasy. A rendezvény része volt két tematikusan illeszkedő kulturális program is: a Goethe Intézetben elődással egybekötött filmvetítésre került sor, az ÖKF támogatásával pedig Alois Hotschnig osztrák író olvasott fel a Három Holló Kávéházban.
A konferencia előadói voltak: Hans Richard Brittnacher (FU Berlin), Czeglédy Anita (KRE), Fenyves Miklós (KRE), Szilvia Gellai (Universität Wien), Roland Innerhofer (Universität Wien), Király Edit (ELTE), Kovács Edit (KRE), Christoph Leitgeb (Osztrák Tudományos Akadémia), Monika Manczyk-Krygiel (Wrocław), Alexandra Millner (Universität Wien), Nemes Z. Márió (ELTE), Michael Rohrwasser (Universität Wien), Dominik Schrey (Universität Passau), Ritz Szilvia (SZTE), Teller Katalin (ELTE).
Új színházi és poétikai témájú kötetek bemutatója a BTK szervezésében
Színház és poétika összefüggéseiről esett szó azon a könyvbemutatón, melyen a Károli Könyvek alábbi öt új kötetét mutatták be 2021. szeptember 3-án, a Kossuth Klubban:
- Visky András: Mire való a színház? Útban a theatrum theologicum felé
- Johanna Domokos, Enikő Sepsi (eds.): Poetic Rituality in Theater and Literature
- Anita Rákóczy, Mariko Hori Tanaka, Nicholas Johnson (eds.): Influencing Beckett / Beckett Influencing
- Eugenio Barba, Nicola Savarese: A színész titkos művészete. Színházantropológiai szótár
- Sepsi Enikő: A szürrealizmus utáni francia költészet
Prof. Dr. Sepsi Enikő sorozatszerkesztővel (Poetic Rituality in Theater and Literature egyik szerzője és szerkesztője, A szürrealizmus utáni francia költészet szerzője), Domokos Johannával (Poetic Rituality in Theater and Literature egyik szerzője és szerkesztője), Rákóczy Anitával (Influencing Beckett / Beckett Influencing egyik szerzője és szerkesztője), Regős Jánossal (Eugenio Barba, Nicola Savarese: A színész titkos művészete. Színházantropológiai szótár egyik fordítója) és Visky Andrással (Mire való a színház? Útban a theatrum theologicum felé szerzője, Poetic Rituality in Theater and Literature egyik szerzője) Prontvai Vera beszélgetett.
A Károli Gáspár Református Egyetem támogatta a XV. Kecskeméti Animációs Filmfesztivált
A XV. Kecskeméti Animációs Filmfesztivál (KAFF 2021) díjosztó ünnepségére 2021. augusztus 14-én került sor a kecskeméti Hírös Agórában. Az ötven éve, 1971-ben alapított Kecskemétfilm Kft., valamint Mikulás Ferenc fesztiváligazgató által kétévente megrendezett nemzetközi filmünnep Magyarország egyetlen rajzfilmes seregszemléje. A 2021. augusztus 11. és 15. között tartott találkozón 6 zsűri mintegy 90 előzsűrizett versenyalkotást értékelt.
A Károli Gáspár Református Egyetem „Arany szponzorként” támogatta a KAFF 2021 megrendezését. A díjátadó ünnepségen Prof. Dr. Pap Ferenc, Egyetemünk Pedagógiai Karának dékánja nyújtotta át a Kar által felajánlott, a legjobb forgatókönyvért járó díjat Horváth Mária rajzfilmrendezőnek, a Cigánymesék alkotójának. Horváth Mária a fesztivál egyik legtöbbet díjazott alkotója lett: a legjobb forgatókönyvért járó elismerés mellett átvehette a legjobb magyar tévésorozatért, a legjobb európai tévésorozatért, valamint a legjobb 3D-s filmért járó díjakat is.
A Magyar Örökség-díjas kecskeméti rajzfilmstúdió (Kecskemétfilm Kft.) nemzedékeket ajándékozott meg és köt össze a mai napig a műhelyből kikerült több száz alkotással, többek között a Magyar népmesék sorozattal, a Mátyás királyról szóló mesékkel, a Vízipók-csodapók epizódjaival. A stúdió alkotói és alkotásai a teremtett világ csodáinak, a nemzeti történelem, az egyetemes és a magyar kulturális örökség értékeinek közvetítőjeként játékos komolysággal, stílusformáló erővel, minősítetten magas szintű és eredeti művészi kreativitással nyitogatják a kicsinyek és a nagyok szemét, lelkét és értelmét identitásunk összetett kérdéseinek megértésére.
A Károli Gáspár Református Egyetem Pedagógiai Kara a korábbiakban közös művészetpedagógiai és módszertani programok megvalósításáról is tárgyalt a Kecskemétfilm Kft-vel. A Kar kifejezte szándékát, hogy a magyar animációs filmkultúra történetét, esztétikai és művészeti értékeit a pedagógusképzés programjában is szeretné megjeleníteni.
Károli Könyvek jelenléte a 92. Ünnepi Könyvhéten
2021. szeptember 2. és 5. között a 92. Ünnepi Könyvhét keretében a Károli Könyvek sorozat számos szerzője (Boros Gábor, Domokos Johanna, Gálffy László, Hermann Zoltán, Sepsi Enikő, Szabó-Bartha Anett, Szondy Máté és Visky András) dedikált a L'Harmattan Kiadó és a Károli Könyvműhely K12-es és K13-as pavilonjánál a Vigadó téren.
Mexikói tanulmányúton az ÁJK oktatói
2021. augusztus 26-27-én Dr. habil. Szuchy Róbert egyetemi docens, az Állam- és Jogtudományi Kar oktatási és tanulmányi dékánhelyettese és Kovács Attila, PhD, a Gazdaság- és Vezetéstudományi Intézet egyetemi docense szakmai tanulmányúton vett részt Mexikóban.
A gazdag és sikeres programsorozat keretében kétoldalú megbeszélések folytak – többek között – Magyarország Mexikóvárosi Nagykövetségén Endrényi Gábor első beosztott diplomatával, akivel a magyar-mexikói oktatási kapcsolatokat tekintették át. A megbeszélésen felmerült még több mexikói hallgatónak a KRE képzéseibe történő bevonási lehetősége, mexikói oktatási kiállításokon való részvétel lehetősége, valamint az Állam- és Jogtudományi Kar mexikói partnerintézményekkel – például az UNAM (Mexikói Autonóm Nemzeti Egyetemmel) – való együttműködés lehetőségének kérdése is.
Szuchy Róbert és Kovács Attila több neves mexikói egyetem képviselőjével is tárgyalt a kétoldalú kapcsolatokról, amelyek a hallgatói és oktatói mobilitáson túlmenően kutatási együttműködésre is kiterjedhetnek. Áttekintették a közös oktatási projektek lehetőségeit is.
Szuchy Róbert nagysikerű előadást tartott az ITESM mexikóvárosi kampuszán EU Energy Policy and the European Green Deal címmel. Az előadás során kitért a külföldi diákok magyarországi tanulási lehetőségeinek – például a Stipendium Hungaricum program –, valamint a KRE angol nyelvű képzéseinek bemutatására is.
A Tec de Monterrey egyetem részéről a KRE oktatói meghívást kaptak a 2022. március 2-4. között Monterrey-ben tartandó kutatói és innovációs konferenciára. Emellett Szuchy Róbertet és Kovács Attilát felkérte a veracruz-i Universidad Cristóbal Colón (UCC) egyetem egy egyhetes kurzus megtartására, amelyre 2022 nyarán kerül sor.
A mexikói szakmai tanulmányút részletes beszámolója a KRE ÁJK honlapján ide kattintva olvasható.
Erasmus+ személyzeti mobilitás Temesváron
2021. szeptember 13. és 17. között, az Erasmus+ Mobility program keretében szakmai képzést tartottak Temesváron Stress Management and Mindfulness címmel. A programon Egyetemünket Pénzes Martin, a Rektori Hivatal munkatársa képviselte. A kurzus első napján a résztvevők prezentációkat mutattak be saját intézményükről, munkájukról, elősegítendő a partneregyetemek jobb megismerését, tapasztalatcseréjét.
A szeminárium első napjai során a stressz biológiai alapjairól, a stresszorokról, megküzdési stratégiákról, a második felében pedig munkahelyi coachingról és mindfullness-ről esett szó. Szeptember 15-én a szervezők körbevezették a résztvevőket temesvári múzeumokban, hogy jobban megismerhessék a város történetét.
Az Erasmus+ Mobility program jó lehetőség arra, hogy nemzetközi környezetben találkozzunk hasonló területen dolgozó kollégákkal, tapasztalatot cseréljünk, miközben új ismeretekkel is gyarapodhatunk.
Oktatók, adminisztratív és más nem oktató munkatársak egyaránt jelentkezhetnek külföldi program-országbeli felsőoktatási intézményhez vagy vállalkozáshoz. A felsőoktatásban dolgozó munkatársak képzési célú mobilitására (személyzeti mobilitás) jelenleg is lehet pályázni, jelentkezési határidő: 2021. november 26., péntek (mind az oktató, mind a nem oktató, adminisztratív munkatársak számára).
További információ az Erasmus+ személyzeti mobilitás programról ide kattintva érhető el az egyetemi honlapon.
Rövidfilm-bemutató: Nyakamon ül egy halott lélek
A 11. alkalommal megrendezett Belvárosi Művészeti Napokon, a HEREDITAS Kertmoziban került sor a Nyakamon ül egy halott lélek című rövid dokumentumfilm vetítésére, amelyet Tari János a Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszék egyetemi docense rendezett.
A bemutató 2021. szeptember 24-én, pénteken 19:00 órakor volt, majd a film vetítése után közel egy órás beszélgetésre került sor az alkotókkal és a szereplőkkel.
A BTK-n mutatták be a Magyar irodalmi művek 1956–2016 című lexikont
A Károli Gáspár Református Egyetem és az MMA Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézet (MMA MMKI) könyvbemutatót szervezett a Magyar irodalmi művek 1956–2016 című lexikon bemutatására, amelyet 2021. szeptember 27-én tartottak a Károli Gáspár Református Egyetem Buda Béla termében (1088 Budapest, Reviczky utca 4. szám I. em.). A kötetet bemutatta Nyilasy Balázs, a KRE Magyar Nyelv-, Irodalom- és Kultúratudományi Intézet egyetemi docense. A kerekasztal-beszélgetésen részt vett: Falusi Márton, a kötet főszerkesztője, tudományos főmunkatárs (MMA MMKI), Papp Ágnes Klára tanszékvezető egyetemi docens, KRE Magyar Nyelv-, Irodalom- és Kultúratudományi Intézet, Sebők Melinda egyetemi docens, KRE Magyar Nyelv-, Irodalom- és Kultúratudományi Intézet.