Oltásra várva
Az Európa Rádió interjút készített Dr. habil. Homicskó Árpád Olivér nemzetközi és tudományos dékánhelyettessel, egészségügyi jogi szakértővel. A koronavírus-járvány aktuális szakasza számos etikai, betegjogi és egészségügyi jogi kérdést is felvet, ennek kapcsán mondta el véleményét Homicskó dékánhelyettes úr és válaszolt a riporter kérdéseire.
Szóba került egyebek mellett: Kötelezővé tehető-e a koronavírus elleni védőoltás? Etikus-e, hogy előjogot kapnak azok, akik az oltási lista elején vannak azokkal szemben, akik szintén szeretnék az oltást, de még nem kerültek sorra? Egy háziorvos mi alapján döntsön két hasonló korú és állapotú páciense között? Laikus szemmel, hogyan válasszunk az oltások között? Az interjú során az egyén felelősségét és jogait is hangsúlyozza Dékánhelyettes Úr, de említi, hogy a védettségi igazolvány jogossága is kérdéseket vet fel az Európai Unióban. Végül szó esik a református egyház szerepéről is a járvány kezelésében.
Az interjú ide kattintva hallgatható vissza, valamint – mivel a beszélgetést írásos formában a Reformátusok Lapjában is olvashattuk – ide kattintva elolvasható.
HIT Talk-podcastok a protestáns peregrinációról és református sorsfordulókról
Az Egyház és Társadalom Kutatóintézeten belül működő Reformáció Öröksége Műhely áprilisban két egyháztörténeti ismeretterjesztő podcast-adást készített a HIT Talk-sorozat keretében. A nyolcadik epizódban A reformáció is egyetemi központú volt. Protestáns diákok „Erasmusa” a koraújkorban című kerekasztal-beszélgetésen neves szakértők (Bozzay Réka, Oláh Róbert, Hegyi Ádám, Fazakas Gergely) cseréltek eszmét a 16-18. századi magyar diákok külföldi egyetemjárásának művelődés- és egyháztörténeti hatásáról. Az adás itt meghallgatható.
A HIT Talk kilencedik epizódja a Trianon, háborúk, rendszerváltások. Református újrakezdések a 20. században címet viselte, amelyben Kiss Réka, a Nemzeti Emlékezet Bizottságának elnöke, a HTK egyháztörténeti tanszékének vezetője, Szabó István korábbi püspök-zsinati elnök, a HTK rendszeres teológiai tanszékének egyetemi tanára és Lányi Gábor, a HTK Egyháztörténeti tanszékének docense beszélt arról, miként lehet a legjobban ragaszkodni a tiszta evangéliumhoz? Hol vannak a gyakran ellenséges hatalommal való egyházmentő együttműködés és az elvtelen kollaboráció határai? Léteztek-e fekete-fehér döntések és életutak a huszadik században? A beszélgetés az alábbi linken érhető el.
Nagykőrös – a református oktatás egyik központja
Pünkösdhétfőn tartják meg Főtiszteletű Balog Zoltán dunamelléki püspök úr beiktatását a nagykőrösi református templomban. Nem véletlen a helyszínválasztás, hiszen Nagykőrös „kipróbált bástyája a református hitnek, kultúrának és oktatásnak”: a nagykőrösi református gyülekezetet 1545-ben alapították, illetve a nagykőrösi Arany János Általános Iskola és Óvoda, valamint az Arany János Református Gimnázium mellett a Károli Gáspár Református Egyetem Tanítóképző Karának is otthon ad a település.
„Az 1990-ben újraindult tanítóképző 1993-ban a Károli Gáspár Református Egyetem Tanítóképző Főiskolai Karának (KRE TFK) része lett. A kar hittanoktató- és kántorképző, pedagógusképző, gyakorlati és továbbképzési intézetei református felsőoktatásunk fontos szellemi műhelyei. A nappali képzés mellett levelező hitoktató-, diakónus-, majd tanítóképzés és szociálismunkás-képzés is indult, amelyre több településről, egyházközségből érkeznek a hallgatók. A főiskolának köszönhetően az elmúlt harminc évben sok gyülekezet, oktatási intézmény gazdagodhatott tanítókkal, óvodapedagógusokkal, csecsemő- és kisgyermeknevelőkkel, hittanoktatókkal. A karon tanuló kántorok felsőfokú szakképzettséget szerezhetnek, diplomás kántorokként segíthetik és fejleszthetik a gyülekezeti éneklést.
A Magyar Tehetségsegítő Szervezetek Szövetsége (MATEHETSZ) 2021-ben akkreditált kiváló tehetségpontnak minősítette a Tanítóképző Főiskolai Kart. A Nagykőrösön végzettek nagyobb arányban foglalkoztatottak felsőfokú végzettséget igénylő munkakörökben, az elmélyült szakmai alapokra építve továbbtanulási hajlandóságuk is magasabb. A Károli és külön a TFK is több kategóriában előkelő helyezéseket ért el a HVG tavalyi felsőoktatási rangsorában: a tanító alapképzési szak a harmadik, a csecsemőgondozó alapképzési szak a negyedik lett az ugyanezen képzéseket végző intézmények körében. A kar a pedagógusképzés területén az oktatói kiválóságot tekintve a nyolcadik helyezést érte el, ugyanebben a kategóriában a Károli Gáspár Református Egyetem dobogós lett.”
A református oktatási hagyományok további megerősödését szolgálja az a március 12-én aláírt megállapodás is, amely kimondja, hogy a nagykőrösi gyülekezet általános iskolája, az Arany János Általános Iskola és Óvoda központi kiemelt gyakorló iskolája lett a Tanítóképző Főiskolai Karnak.
A parokia.hu oldalon megjelent cikkben Nagykőrös református gyökereiről, múltjáról és jelenéről olvashatnak az alábbi oldalon: https://www.parokia.hu/v/arany-janos-varosaban/
Tehetséggondozási programot indított a KRE ÁJK Gazdaság-és Vezetéstudományi Intézete
A közelmúltban Kovács Tamás az OPEL Gmbh (Stellantis Csoport) regionális igazgatója előadást tartott a KRE ÁJK GVI által elindított tehetséggondozási program keretében személyes vezetési tapasztalatairól. Az előadást a Károli Közösségi Napok keretén belül tartotta meg.
A tehetséggondozási program részeként ősszel további előadásokat szervez majd az intézet: egyrészt jogi felsővezetők tapasztalatait ismerhetik meg majd a hallgatók, egy másik előadás keretében pedig a kulturális különbségek üzleti életben való kezelését ismerhetik meg.
Az előadássorozat célja, hogy a GVI hallgatói gyakorló szakemberek és vezetők tapasztalatain keresztül ismerjék és vitassák meg egy-egy közérdeklődésre számot tartó üzleti-szervezeti téma aktuális kérdéseit.
HuPCC károlis részvétellel
A HuPCC Első Országos Éghajlatváltozási Tudományos Konferencia című nyitóeseményére április 12-15. között került sor. A konferencia célja többek között az volt, hogy feltérképezze a hazai éghajlatváltozás témakörével foglalkozó kutatókat és kutatásokat, fórumot biztosítson az országban éghajlatváltozással foglalkozó szakmai közösség megismerésére, és erősítse az éghajlatváltozással foglalkozó magyar kutatók közösségét, segítse az együttműködést az egymástól távolabb eső tudományterületek között is. Az összesen 186 intézményből jelentkező 293 fiatal kutató, doktorandusz és tapasztalt szakértő 266 előadását több mint 1000 regisztrált résztvevő kísérte figyelemmel négy napon át.
A tudományos konferencián Prof. Dr. Keserü Katalin a KRE BTK professzor emeritája vitaindító előadást tartott Művészet és éghajlatváltozás címmel a szerda esti társasági eseményen. Dr. habil. Kodácsy Tamás, a KRE-ETKI Teremtésvédelmi Műhely tudományos főmunkatársa Fogolydilemma az ökológiai krízisben c. előadással vett részt az első, Bevezető, etikai keretek című szekcióban. Szűcs Boglárka, a KRE-ETKI Teremtésvédelmi Műhely referense narrációval ellátott poszterrel járult hozzá a 11., Válaszok egyéni, közösségi és lokális szinteken, oktatás és szemléletformálás címet viselő szekcióhoz. A 11. szekció egyik elnöke Dr. Ferencz Zoltán József, a KRE-ÁJK egyetemi adjunktusa volt.
Beszámoló a KRE ÁJK által szervezett tréningheti programokról
A tavaszi félévben megrendezésre került Károli Közösségi Napokon az Állam- és Jogtudományi Kar hallgatói 39 különféle kari program közül választhattak. A meghirdetett programokat a Kar oktatói és a szakmában elismert, meghívott külsős előadók tartották. A 2021. évi tavaszi Tréninghéten, kari szinten három programot biztosítottak az oktató munkavállalóknak (Fórum – Kari vezetés találkozása az Oktatókkal; Prof. Dr. Rixer Ádám: "Eszme-Csere"; Gál Hedda: MTMT oktatás). Oktatóknak és Hallgatóknak szintén három közös programon volt lehetőségük részt venni (Fórum – Kari vezetés találkozása a Hallgatókkal; Bemutatkoztak az új egyetemi tanáraink [Prof. Dr. Cservák Csaba, Prof. Dr. Kun Attila, Prof. Dr. Osztovits András]; „Találkozások” Dr. Móré Sándor vendége: Dr. Nagy Péter).
A nem oktató munkavállalóknak pedig a Közbeszerzési eljárásrendekről és a hozzá kapcsolódó BIL igénylő lapok kitöltéséről szerveztek programot, valamint lehetővé tették munkatársaiknak, hogy minden programba bekapcsolódhassanak.
A kar kiemelt programjai voltak:
Dr. habil. Czine Ágnes rektori feladatokkal magbízott rektorhelyettes asszony Híres gyilkosságok címmel tartott előadást. Erre a programra jelentkeztek a legtöbben (211 hallgató).
Prof. Dr. Domokos Andrea A gyermekvédelem és a büntetőjog című előadását 121 hallgató kísérte figyelemmel. A Bűnösök és áldozatok előadásán pedig 135-en vettek részt.
A Kecskeméti Református Jogakadémia története című kötetet a szerzők, Dr. habil. Homicskó Árpád Olivér, Prof. Dr. Stipta István és Dr. Törő Csaba mutatták be az érdeklődőknek.
Kiemelt programok – külsős előadókkal:
A tavaszi Tréninghéten a szakmában jártas, elismert külsős előadók is részt vettek, hivatásrendjükről, azok kihívásairól és ehhez kapcsolódó érdekes témákról meséltek.
A Kúria elnökhelyettese, Dr. Székely Ákos volt Prof. Dr. Stipta István vendége a Bírói hivatás bemutatása alkalmával. Prof. Dr. Domokos Andrea szervezésében, Prof. Dr. Miskolczi-Bodnár Péter vendége Dr. Balogh Zoltán legfőbb ügyészségi ügyész volt. Az ügyészi hivatásról mondta el gondolatait, tapasztalatait. Dr. Bánáti János, a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke az ügyvédi hivatásról beszélt Dr. habil. Szuchy Róbert vendégeként. Dr. Eszterhai Viktor, a Budapesti Corvinus Egyetem egyetemi adjunktusa a Kína külpolitikai stratégiája a megváltozó világrendben: Az Egy övezet egy út kezdeményezés címmel tartott előadást.
Karrierbeszélgetések alumni mentorainkkal a Károli Közösségi Napokon
A tavaszi szemeszterben indult el az Alumni Mentor Program a KRE BTK-n. A program célja, hogy jelenlegi hallgatóinkat összekössük a már páréves munkatapasztalattal rendelkező végzettjeinkkel, hogy valós információkat és tapasztalatot szerezhessenek az előttük álló karrierlehetőségekről, egy-egy munkaterületről, szervezetről, valamint találkozhassanak a munkájukat szerető, a karrierjüket aktívan alakító személyekkel.
A program keretei között 21 öregdiákunk tartott kislétszámú (3-10 fős) online és személyes beszélgetéseket a Tavaszi Károli Közösségi Napok (tréninghét) keretei között. A kurzusok a regisztrációs felület megnyílását követő pár órán belül beteltek, nagy érdeklődés mellett, jó hangulatú, aktív részvétellel zajlottak le. A részt vevő alumni mentorok sokféle területet képviseltek úgy, mint munkapszichológia, családsegítés, gyermekvédelem, iskolapszichológia, vállalati és nemzetközi kommunikáció, sales, rendezvényszervezés, projektmenedzsment, HR, PR és marketing, adatelemzés, üzleti szolgáltató központok, kulturális terület, szabadúszó művész, közoktatás, államigazgatás – lefedve szinte valamennyi fontos területet, ami bölcsészdiplomával elérhető.
Kálvin, az ökoteológus
Kálvin volt az, aki elsőként szervezte meg a szemétszállítást szolgálati területén, Genf városában – a korban igen innovatív tette csak az egyik, amely őt ökoteológussá emeli. Emellett hangsúlyos a természetről alkotott képe, ami etikai alapot nyújt az emberek számára, hogyan is érdemes hozzáállni a környezetvédelem témájához.
Dr. habil. Kodácsy Tamás, a KRE-ETKI Teremtésvédelmi Műhely tudományos főmunkatársa ezzel az anakronisztikusnak ható címmel hirdetett előadást a Tréninghéten 2021. április 8-án, ami sok kíváncsi teológust vonzott be az online felületre, de az egyetem más hallgatói is érdeklődtek.
Az interaktív előadásról készült beszámoló ide kattintva elérhető.
Multidiszciplináris konferenciát szervezett a DÖK
Szellemi és lelki időutazást hirdetett a Károli Gáspár Református Egyetem Doktorandusz Önkormányzata, amely a három doktori iskola bevonásával szervezett multidiszciplináris konferenciát. Az online rendezvénnyel többek közt a doktorandusz hallgatók munkáját igyekeztek segíteni, hiszen az új koronavírus-járvány nyomában járó pandémia miatt számos konferencia elmaradt, amivel a hallgatók megfelelő kredit mennyiséget tudtak volna szerezni. Április végén összesen tizenhét előadó beszélt izgalmas és érdekes jogi, teológiai és történelmi témákról, három egymással párhuzamosan futó szekcióban.
„A konferencia nevében is szerepel a multidiszciplinaritás szó, ami több irányt is jelöl. Egyrészt a korábban elkezdett munka folytatását, másrészt egy igényt is kifejez arra vonatkozóan, hogy a hallgatók ebben a nehéz időszakban is együtt tudjanak lenni. Értékeli a szellemi alkotás örömét, miközben a diákok egymásra figyelnek és örülnek társaik sikereinek” – mondta a konferencia megnyitóján Dr. habil. Czine Ágnes, az egyetem rektori feladatokkal megbízott rektorhelyettese.
A szervezők lehetőséget is biztosítanak az előadóknak, hogy publikálják tanulmányaikat.
A konferenciáról további részletek itt olvashatók.
Károlis siker az ELTE népdaléneklési versenyén
Az ELTE Tanító- és Óvóképző Kar Ének-zenei Tanszéke idén hatodik alkalommal rendezte meg országos népdaléneklési versenyét tanár, tanító, óvodapedagógus, csecsemő- és kisgyermeknevelő szakos hallgatók számára. Az online formában lebonyolított megmérettetésre 2021. április 8-án került sor, amelyen a KRE TFK négy hallgatóval képviseltette magát. A versenyzők felkészültségét mutatja, hogy a bírálóbizottság két első, három második és négy harmadik díjat adott ki.
Örömmel adjuk hírül, hogy a Tanítóképző Főiskolai Kar két hallgatója is dobogós helyezést ért el: Ádám Blanka Noémi elsőéves (nappali) óvodapedagógus szakos hallgató első helyezést, Bertalan Ágota harmadéves (levelező) tanító szakos hallgató pedig második díjat kapott.
„A vers az, amit mondani kell” - a Kányádi Sándor versmondó verseny kari fordulója
„A vers az, amit mondani kell” – e Kányádi Sándor által gyakran emlegetett mondással köszöntötte a költészet napjára emlékező versmondókat és a közönséget dr. Havas Judit előadóművész kari versmondó versenyünkön, 2021. április 8-án. A rendezvényt Prof. Dr. Pap Ferenc dékán úr nyitotta meg. Köszöntőjében kiemelte, hogy az irodalom és a művészet lelket ápoló erejére a mindennapokban is szükség van.
A versenyre 18 hallgató jelentkezett. A versmondók elsőként a kötelező Örmény sírkövek vagy Ha volna még című Kányádi-verseket mondták el, majd a szabadon választott, 20-21. századi magyar líra világából hozott költemények következtek.
Az online formában megrendezett program szakmai zsűrije az első három helyezés mellett hét különdíjat osztott ki a versenyzők között. A délután során nemcsak a zsűri, hanem a közönség tagjai is szavazhattak, így több mint tíz oklevél került kiosztására az emléklapok mellett.
1. helyezett: Jákob Ágnes (tanító szak)
2. helyezett: Nyemcsok Dorottya (csecsemő- és kisgyermeknevelő szak)
3. helyezett: Németh Gyöngyi (csecsemő- és kisgyermeknevelő szak)
Közönségdíjat nyert: Tóth Mercédesz Éva (óvodapedagógus szak)
Különdíjasok: Gyuris Réka, Jákob Ágnes, Németh Gyöngyi, Nyemcsok Dorottya, Szunyi Piroska, Tóth Mercédesz Éva, Vida Cintia
Károlis oktatók előadása a Babes-Bolyai Tudományegyetemen
2021. április 12-16. között rendezte meg a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Kara a „Nemzetközi hét” programsorozatát, mely keretein belül Egyetemünk Hittudományi Karának és Tanítóképző Főiskolai Karának oktatói is több előadást tartottak.
A rendezvény célja az volt, hogy a járványhelyzet miatt megváltozott világunkban az online térben próbálták meg pótolni a korábban Erasmus program keretein belül érkező vendégoktatók előadásait. A Nemzetközi héten naponta, két ország öt teológiai képzést folytató intézményének vendégoktatói hozták közel az érdeklődők számára a teológia legkülönbözőbb tudományágának szegmenseit.
Előadást tartott Drd. Balogh Dávid (TFK), Dr. Csűrös András Jakab (TFK), Dr. Kendeffy Gábor (HTK), Prof. Dr. Kocsev Miklós (HTK), Dr. Lányi Gábor (HTK), Dr. Váradi-Kusztos Györgyi (TFK).
Imával a változásért
A Föld napja alkalmából imaláncot szervezett az Ökogyülekezeti Mozgalom (KRE Teremtésvédelmi Műhely) április 25-ére, a Covid pandémiát előidéző helyzetből való kilábalásért fohászkodva. A reggel 6 órától éjfélig tartó közös imaláncban több mint százan vettek részt egy szívvel könyörögve a járványhelyzet elmúlásáért és bölcsességért, hogy tudjuk tanulságot levonni a jelen helyzetből. Ide kattintva az írásban beérkezett imádságok olvashatók.
Járványhelyzet lelki hatásai című konferencia-beszámoló
A Pszichológiai Intézet „Mentálhigiénés segítő” szakirányú továbbképzésén végzett, illetve tanuló hallgatókat tömörítő Szlovákiai Magyar Mentálhigiénés Közösség március 31-én – a Buda Béla Mentálhigiénés Forrásközponttal együttműködve – a „Járványhelyzet lelki hatásai” témakörben tartott online konferenciát. Dr. Grezsa Ferenc azonos című bevezető előadása után a résztvevők párhuzamos műhelycsoportokban vitatták meg a témához kapcsolódó tapasztalataikat, és az esetleges problémák mérséklésének lehetséges módozatait.
A legelesettebbek kapcsolata a közigazgatással – workshop
A KRE ÁJK Közigazgatási Jogi Tanszéke és a Lőrincz Lajos Közjogi Kutatóműhely szervezésében április 30-án sikeresen zajlott le A legelesettebbek kapcsolata a közigazgatással című workshop. A nagy érdeklődés mellett megtartott rendezvény mindkét blokkját követően élénk vita alakult ki.
Az elhangzott előadások:
Szociális kérdések blokkja:
Repponi Felícia: Hátrányos helyzetű gyermekek a gyermekvédelmi eljárásokban
Szabó Annamária Eszter: A szülők [gyermekre vonatkozó] egészségügyi önrendelkezési jogát [Alaptörvény XX. cikke összefüggésben a II. cikkel] milyen körülmények között korlátozhatja a gyámhatósági intézkedésen keresztül megjelenő, az Alaptörvény XVI. cikkén alapuló állami beavatkozás?
Linder Viktória: Az idősek kapcsolata a közigazgatással
Molnár Péter: A közszolgáltatások elérése a kistelepüléseken
Parti Tamás: A közjegyzői eljárásokról a fogyatékosok jogaival és a betegjogokkal kapcsolatban
Héder Ákos: Szociális szempontok alkalmazása a közbeszerzésekben - különös tekintettel a hátrányos helyzetű munkavállalókra és a megváltozott munkaképességű személyekre
Bencsik András: Fejezetek a speciális igényű hallgatók felsőoktatási mindennapjaiból
Etnikai kérdések blokkja
Móré Sándor: A mélyszegénységben élő romák kapcsolata a közigazgatással
Rixer Ádám: Egy cigány-magyar kiegyezés kontúrjai
Nagy Attila: Hátrányos helyzetű választópolgárok a választási eljárásban
Pintér Gábor: Gyermekek a kihallgatószobában
Kovács Viktória: A kárpátaljai magyar cigányság kapcsolata a helyi közigazgatással. Kisebbség a kisebbségben
Szűcs Dániel: A határon túli nemzettestekkel kapcsolatos igazgatási tevékenységek egyes szomszédos államokban