A tehetséggondozás szolgálatában
A Magyar Tehetségsegítő Szervezetek Szövetsége (MATEHETSZ) a 2020/2021. évi akkreditációs folyamatban való részvétel eredményeként a Károli Gáspár Református Egyetem Tanítóképző Főiskolai Karát Akkreditált kiváló Tehetségpontnak minősítette.
„Úgy véljük, hogy a pedagógusoknak hivatásuk beteljesítése során a tehetséggondozásra komplex személyiségfejlesztésként érdemes tekinteniük, azt mind kognitív, mind érzelmi és társas-közösségi vonatkozásban fontos támogatniuk. Hivatásuknak kiemelt részét képezi továbbá a Lélek általi és lélekben való gazdagodás támogatása, »a lehető legtöbbet megtenni azért, hogy minden növendék fel tudja mutatni azokat a képességeit, amelyeket csak ő maga kapott a Teremtőjétől«” – olvasható Prof. Dr. Pap Ferenc dékán és Fehér Ágota egyetemi tanársegéd által írt közös cikkben (A teljes szöveg itt olvasható).
Az alábbiakban összegyűjtöttük azokat az aktuális tanulmányokat, cikkeket, beszámolókat, melyek a Tanítóképző Főiskolai Kar tehetséggondozói tevékenysége és hivatástudata kapcsán az elmúlt időszakban megjelent, a cikkek ide kattintva olvashatók.
HIT Talk Podcast 7. rész - „Templom, parlament, kínpad: megannyi színpad” - Emlékezés a kommunizmus áldozataira
Február 25-én, a kommunizmus áldozatainak emléknapján jelent meg a KRE Reformáció Öröksége Műhely társszervezésében megvalósuló Hagyomány-Identitás-Történelem (HIT) egyháztörténeti konferenciasorozat podcastja, a HIT Talk 7. epizódja. Földváryné Dr. Kiss Rékával, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága elnökével, a Károli Gáspár Református Egyetem Hittudománya Kar Egyháztörténeti Tanszékének vezetőjével és Lányi Gábor lelkipásztor-egyháztörténésszel, HTK Egyháztörténeti Tanszékének docensével beszélgettek utóbbi Méltatlanul. Háttérbe szorított dunamelléki református lelkészek az 1950-es években című munkája apropóján.
A korabeli egyházvezetés magatartásáról, a diktatúra manipulációiról és a református egyház diktatúra alatti életéről szóló beszélgetés az alábbi linken hallgatható meg.
Rendhagyó diplomaátadó esemény
A közelmúltban az Állam- és Jogtudományi Kar Európai és nemzetközi üzleti jog LL.M képzésének keretein belül rendhagyó diplomaátadó eseményre került sor.
A tanulmányaikat 2019 szeptemberében elkezdő hallgatók közül néhányan a járványhelyzetre és a bevezetett veszélyhelyzetre való tekintettel engedélyt kértek tanulmányaik meghosszabbításához, ezért kivételesen öt hallgató számára a záróvizsgát idén januárban szervezte meg a Kar.
Az Állam- és Jogtudományi Kar épületében, a járványhelyzet kezelésére vonatkozó minden előírást betartva Dr. habil. Homicskó Árpád Olivér nemzetközi és tudományos dékánhelyettes, valamint Dr. Miklósné Dr. Zakar Andrea intézetvezető és képzési koordinátor (Társadalomtudományok és Nemzetközi Tanulmányok Intézete) adták át a diplomákat a hallgatóknak, ezzel egy emlékezetes eseményt biztosítva számukra tanulmányaik befejezése után. A továbbiakban szívükre helyezte, hogy visszatérve hazájukba legyenek jó követei a Károli Gáspár Református Egyetemnek, s az Állam- és Jogtudományi Karnak.
Doktoranduszok fóruma
A Károli Gáspár Református Egyetem doktori iskoláiban élő gyakorlat, hogy a doktorandusz hallgatók a félév végén ún. Doktorandusz Fórum keretében beszámolnak az adott félév során végzett képzési és tudományos munkájukról, az elért eredményekről (kreditpontokról). Ezt a nemes hagyományt az őszi félév lezárásaként első alkalommal szervezte meg az Állam- és Jogtudományi Kar Doktori Iskolája, online formában.
Prof. Dr. Jakab Éva, a KRE Állam- és Jogtudományi Doktori Iskolájának vezetője hangsúlyozta, hogy a jövőben ezek az alkalmak az ÁJK-n is rendszeressé válnak, s a cél az, hogy a levelezős hallgatók is bekapcsolódjanak. Dr. habil. Homicskó Árpád Olivér nemzetközi és tudományos dékánhelyettes köszöntésében örömét fejezte ki az ilyen formán történő online találkozásnak, hiszen – mint mondta – ez a fórum nagyon hasznos visszajelzés a Kar vezetése felé is.
A fórumon 11 nappali ösztöndíjas PhD hallgató jelent meg és adott számot az eddigi tudományos munkájáról, tanulmányairól, nyelvi felkészültségéről, nehézségeiről.
A hallgatók mellett a témavezetők is felszólaltak: Prof. Dr. Cservák Csaba, Prof. Dr. Kun Attila, Dr. habil. Tóth J. Zoltán, Dr. Móré Sándor, Dr. Tóth András, Prof. Dr. Domokos Andrea, Prof. Dr. Osztovits András.
Sikeres pályázatot zárt az ÁJK
Az Igazságügyi Minisztérium és a KRE Állam- és Jogtudományi Kara együttműködésének újabb állomása volt a 2019-2020-as támogatási időszak, melynek keretén belül megvalósultak azok az oktatásfejlesztési, képzési és kutatási programok, amelyek a pályázatban is megfogalmazást nyertek.
„A digitalizáció hatása az egyes jogterületekre” című kutatási program fő célkitűzése a digitalizáció hatásainak az egyes jogterületeket érintő feltárása volt. A kutatásban a Kar különböző jogterületeket érintő tanszéki és intézeti munkatársai vettek részt. Széles körben került vizsgálatra, hogy a modern technológiák tekintetében milyen kihívásokkal kell szembenézni a jogalkotóknak és a jogalkalmazóknak az egyes jogterületek vonatkozásában. A kutatási programhoz kapcsolódóan egy tanulmánykötet megjelentetésére is lehetőséget adott „A jogászképzés színvonalának emelését célzó programok” című pályázat. A szerzők munkáját Dr. habil. Homicskó Árpád Olivér nemzetközi és tudományos dékánhelyettes, a Szemere Bertalan Kutatóközpont vezetője koordinálta kutatásvezetőként, aki egyben szerkesztője is volt a tanulmánykötetnek. A kutatásvezetői feladatok ellátásában két kutatásvezető-helyettes segítette a munkáját: Prof. Dr. Miskolczi-Bodnár Péter és Dr. habil. Szuchy Róbert. A tanulmánykötet megjelenését követően a kutatási eredmények részletes bemutatására 2020. február 27-én került sor a Magyarországi Református Egyház Zsinati termében megrendezett konferencián.
A KRE Állam- és Jogtudományi Doktori Iskolája az Igazságügyi Minisztérium pályázati támogatása keretében a projekt futamideje alatt három színvonalas konferenciát szervezett a doktorandusz hallgatók számára – két alkalommal országos kiterjesztéssel: 2019. június 14-én, november 15-én és 2020. január 17-én. A konferenciákon előadott tanulmányok kötetekben is megjelentek, melyek elérhetők az itt található linken.
Végezetül elmondható, hogy az Igazságügyi Minisztérium a pályázat szakmai és pénzügyi beszámolóját is jóváhagyta és sikeresnek ítélte, a Kar következő pályázatát pedig befogadta és támogatandónak tartja. A tanulmánykötet elektronikusan is elérhető a KRE ÁJK honlapján, mely ide kattintva érhető el.
Könyvbemutatók a Terminológiai csütörtökön
A Magyar Nyelvtudományi Tanszék, a Terminológiai Kutatócsoport és A Magyar Nyelv Terminológiai Tanácsa 2021. február 4-én tartotta a Terminológiai csütörtök: VIII. Szakmai nap című rendezvényét, melyen a KRE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar kutatási projektjei keretében, a tanszék oktatói által múlt évben készített négy monográfia bemutatására került sor. Az ismertetett művek a következők voltak:
• Csontos Nóra: Szakszöveg-tipológia. Szakszövegtípusok vizsgálata társas-kognitív keretben. KRE–L’Harmattan, 2020.
• Dér Csilla Ilona: Diskurzusjelölők és társulásaik a magyar nyelvben. KRE–L’Harmattan, 2020.
• Sólyom Réka: Szaknyelvi szemantika. Funkcionális kognitív elemzések. KRE–L’Harmattan, 2020.
• Fóris Ágota: Fordítás és terminológia. Elmélet és gyakorlat. KRE–L’Harmattan, 2020.
A szakmai rendezvényről készített Zoom-felvétel az egyetem YouTube csatornáján tekinthető meg.
„Alamūttól Badakhshānig: a Sarguẕasht-i Sayyidnā kéziratos hagyománya és kéziratai”
A Kőrösi Csoma Társaság soron következő előadását Dr. Sárközy Miklós iranista, egyetemi docens tartotta 2021. február 16-án, a ZOOM-on keresztül. Előadásának címe: Alamūttól Badakhshānig: a Sarguẕasht-i Sayyidnā kéziratos hagyománya és kéziratai.
Az előadás tartalma: Az előadás a Sarguẕasht-i Sayyidnā (‘A mi urunk története’) szöveghagyományát követte nyomon a 11-13. századi Nizārī Ismāʿīlī Imámátus korától a huszadik századi Badakhshānig, az ott keletkezett vagy onnan származó és nemrég felfedezett Sarguẕasht-i Sayyidnā kéziratokig.
A Sarguẕasht-i Sayyidnā cím eredetileg Ḥasan-i Ṣabbāḥ (1095-1124), a nizārī ismāʿīlī állam alapítója krónikájának az elnevezése volt, mely az utóbbi évekig csak ilkhānida és timúrida kori klasszikus perzsa történeti munkákból (Juwaynī, Rashīd-al-Dīn, Kāshānī etc.) volt ismert. Önálló szövegként azonban nem maradt ránk egészen a mostani Sarguẕasht-i Sayyidnā-kéziratok felfedezéséig.
Az előadás a londoni Institute of Ismaili Studies-zal közösen végzett, 2014 és 2020 közötti kutatómunka eredménye, melynek eredményeképpen Sárközy Miklósnak sikerült kilenc új, eddig ismeretlen és a Sarguẕasht-i Sayyidnā-tradícióhoz kapcsolódó kéziratot elemeznie. Az előadás nagy részében a hat év alatt összegyűjtött iráni, afganisztáni, indiai és tadzsikisztáni Sarguẕasht-i Sayyidnā kéziratok kerültek bemutatásra, azok hagyományrétegeire, keletkezésük kontextusára és kéziratos érdekességeire fókuszálva.
Csendesnap Nagykőrösön
2021. február 13-án került sor a Csendesnap megrendezésére a nagykőrösi hallgatók számára. A félévkezdő közös lelki ráhangolódás mellett a hitéleti szakos hallgatók körében végzett kutatási beszámolóra is sor került ezen a napon.
Magyar Jogász Egylet felhívása a KRE egyetemi polgárai számára
A Magyar Jogász Egylet (MJE) a magyar jogászok nagy múltú, 1879-ben alapított, ugyanakkor napjainkban is aktívan működő szervezete. Az MJE célja a jogászság általános társadalmi érdekeinek érvényre juttatása, a magyar jogélet fejlesztése, a jogtudomány művelése, valamint a különböző területeken működő jogászok szakmai-tudományos együttműködésének előmozdítása. Jelenleg 4000 tagja országos lefedettséget adó, megyei szervezeteket egyesítő hálózattal működik.
Az MJE kiemelt célja, hogy a magyar jogásztársadalom tagjaival és leendő tagjaival kapcsolatot teremtsen és lehetővé tegyék, hogy hallgatóink már az egyetemi évek során megismerkedjenek az Egylet tevékenységével, illetve abba be is kapcsolódjanak. A kapcsolatfelvétel egyik első lépéseként a Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Karával együttműködve, egy ösztöndíjprogram keretében szeretnének támogatást nyújtani hallgatóink tudományos tevékenységéhez, amelynek részleteiről a Kar fog bővebb tájékoztatást nyújtani.
A Magyar Jogász Egylet elnökének, Prof. Dr. Trócsányi László Egyetemünk polgárainak címzett levelét itt lehet elolvasni.
„Meglepődünk a Sátán bukásán” - interjú
Nemrég új prózafordításban jelent meg a barokk irodalom egyik legérdekesebb „sequelje”, Milton Visszanyert paradicsoma, de már készül az Elveszett paradicsom új változata is. Meglelhetjük-e a földi paradicsomot? Mire jut egymással Jézus és a Sátán – erről beszélgetett a Magyar Narancs újságírója Dr. Péti Miklós ismert miltonistával, egyetemi docenssel, a KRE Angol Nyelvű Irodalmak és Kultúrák tanszékvezetőjével.
Az interjú az alábbi linken tekinthető meg.
„Növekedés: Nem! Fejlődés: Igen!”
Február 24-én, közel 200 érdeklődő aktív részvételével került sor az „Ökoestek” előadássorozat első idei online alkalmára. A sorozat a KRE Teremtésvédelmi Műhely és a Magyar Környezeti Nevelési Egyesület együttműködésével jött létre, célja az volt, hogy átfogó képet nyújtson a környezetvédelmi kérdésekről és azok teremtésvédelmi vonatkozásairól. Az első tavaszi alkalom témája a „Nemnövekedés” volt, Dr. Victor András előadásában, aki a Magyar Környezeti Nevelési Egyesület korábbi elnöke, jelenleg tiszteletbeli elnöke, az ELTE nyugalmazott kémiaszakos tanára, emellett a Református Ökogyülekezeti Mozgalom tanácsának aktív tagja. Az eseményről készült beszámoló és a felvétel elérhető az okogyulekezet.hu-n.
Simonyi Zsigmond helyesírási verseny a TFK-n
A Simonyi Zsigmond helyesírási verseny feladatbankjának létrehozása februárban megtörtént, továbbá lehetőséget biztosítottunk a szerverek terheléses próbájára és gyakorlási lehetőségre a versenyzők számára (2021. február 15-16., 19.), 1. forduló: 2021. február 24-25., 27.)