30 éves a nagykőrösi Tanítóképző Főiskolai Kar

A KRE Tanítóképző Főiskolai Kara 2020. október 9-én ünnepélyes keretek között emlékezett vissza újraalapításának 30. évfordulójáról. A Dunamelléki Hittanoktató- és Tanítóképző Főiskola 30 évvel ezelőtt, 1990. október 6-án több évtizedes kényszerszünet után nyitotta meg ismét kapuit.
A megjelenteket Dr. Méhes Balázs dékánhelyettes köszöntötte. A 89. zsoltár 1 és 4 versének közös éneklését követően Dr. Szetey Szabolcs református lelkész, intézetvezető egyetemi docens igehirdetését hallgathatták a megjelentek. Közös imádság, majd a 90. zsoltár 1. és 9. versének éneklése után Dr. Czine Ágnes rektori feladatokkal megbízott rektorhelyettes asszony köszöntőjét olvasta fel Dr. Méhes Balázs. Nagykőrös Város Önkormányzata nevében Dr. Körtvélyesi Attila alpolgármester köszöntötte az egybegyűlteket.
Szabó János szervező-igazgató emlékező gondolatait követően Prof. Dr. Pap Ferenc dékán tartotta meg ünnepi beszédét.
Dr. Szenczi Árpád, a Kar korábbi dékánja a tanítóképző történelmét megelevenítendő, jövőbe tekintő előadását követően Dr. Dávid István címzetes egyetemi tanár, a főiskolai kántor szak alapítója és Fazekasné Dr. Fenyvesi Margit tartotta meg székfoglaló előadását.
Az ünnepi ülést a Himnusz közös éneklésével zárták.
A járványügyi készültség miatt korlátozott létszámú vendég részvételével tartották meg a rendezvényt, melyet az érdeklődők számára az Egyetem hivatalos Facebook oldalán élőben közvetítettek, ahol az eseményen készült felvétel
visszanézhető teljes terjedelmében.
Sikeresen lezajlott az őszi tréninghét

Egyetemünkön hagyományosan minden szemeszterben megrendezésre kerül a Károli Közösségi Napok (Tréninghét) programsorozat, amelynek keretein belül a KRE hallgatói és munkavállalói szakmai – a tanulmányokhoz közvetlenül és közvetve kapcsolódó – kurzusokon, lelki alkalmakon, valamint egészség- és természetvédelmi programokon vehetnek részt.
A 2020. október 19 - 22. között megrendezett őszi tréninghét a „Jövőkép az egyházi egyetemen” címet viselte. Az előadások, workshopok, tréningek előkészítésekor a szervezők különös gondot fordítottak arra, hogy résztvevők a távolléti oktatással kapcsolatos tapasztalatokat és jó gyakorlatokat is megoszthassák egymással.
Összességében Egyetemünk öt Karának hallgatói 220, munkavállalói pedig több, mint 40 változatos kurzus közül választhattak.
Az Állam- és Jogtudományi Kar 27 hallgatói kurzust és négy oktatóknak szóló előadást hirdetett meg – javarészt online formában, melyekhez a Kar munkatársai is csatlakozhattak, amennyiben a téma számukra is érdekesnek bizonyult. A legnépszerűbb kurzus Alpár Vera Időgazdálkodás tréningje, Sükösd Anikó Az innováció pszichológiája című, valamint Dr. Sennyei Barna A bírói hivatásról szóló előadása volt.
A Dr. Becsey Zsolt által gondozott kiállítás megnyitójára is a tréninghét keretein belül került sor. A kiállítás része a Trianon 100. évfordulója kapcsán sorra kerülő rendezvényeknek. A tárlat eredeti angol nyelvű verziója 2008-ban került bemutatásra Brüsszelben, az Európai Parlamentben Becsey Zsolt akkori EP képviselő gondozásában, majd megjárta Toronto és New York magyar intézeteit is Az oktatóknak és hallgatóknak közösen volt alkalmuk ezen a programon is részt venni.
A Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar hallgatói számára összesen 165 kurzus került meghirdetésre, melyből 123 db szakmai, 16 db lelki, 12 db egészségvédelmi és 14 db karrierkurzus volt. Az egyik hallgatói program a hallgatói fórum volt, ahol az intézményakkreditációs eljárásról, illetve a legutóbbi BTK-s hallgatói elégedettségmérés eredményeiről is tájékoztatást kaptak a hallgatók. Az oktatók és nem oktató munkavállalók 32 előadás/workshop közül választhattak.
A Hittudományi Kar a hallgatóknak 5 db, az oktatóknak 7 db, a nem oktató munkavállalóknak 4 db programot hirdetett meg, köztük a Kar teljes közösségének szóló „HTK nap” elnevezésű eseményt is, mely több éves hagyomány a Karon, célja a hallgatók és oktatók szorosabb – oktatáson kívüli – kapcsolaterősítése.
A Szociális és Egészségtudományi Kar „A hivatáson túl: egy életmentő mentős élményei” címet viselő programra, az „Önkéntesség és interdiszciplinaritás a KRE SZEK életében” című előadásra, valamint a „Nemzetköziesítés és a Tudomány a KRE SZEK életében” című kurzusra várta a Kar közösségét.
A Tanítóképző Főiskolai Kar mindhárom képzési helyszínén, vagyis Budapesten, Nagykőrösön és Kecskeméten is szervezett kurzusokat a tréninghét keretein belül. A fővárosban 8, Kecskeméten 19, Nagykőrösön pedig 6 programra várta az érdeklődő hallgatókat.
Valamennyi meghirdetett egyetemi esemény a járványhelyzetre való tekintettel a helyszínen szigorú létszámkorlátozással (az óvintézkedések maximális betartásával) vagy online került lebonyolításra. Az online kurzusok technikai lebonyolítása gördülékenyen, problémamentesen történt.
A tréningek kiértékelt visszajelzései alapján elmondható, hogy a résztvevők túlnyomó többsége a programokkal elégedett volt és azok által sok új ismerettel gazdagodott.
Az év publikációja

A Károli Közösségi Napok keretein belül adta át Dr. Homicskó Árpád Olivér nemzetközi és tudományos dékánhelyettes, a Szemere Bertalan Kutatóközpont vezetője „Az év publikációja” díjat az Állam- és Jogtudományi Karon.
Az ÁJK Kari Tanácsának határozata értelmében – a Szemere Bertalan Kutatóközpont keretében megvalósult –
A digitalizáció hatása az egyes jogterületekre című kötetben nyújtott kutatói munkáért „Az év publikációja” díjat kapta: Birher Nándor, Boóc Ádám, Csáki-Hatalovics Gyula, Cservák Csaba, Domokos Andrea, Homicskó Árpád Olivér, Klein Tamás, Kovács Róbert, Kun Attila, Lóth László, Miskolczi-Bodnár Péter, Pataki Gábor Zsolt, Szuchy Róbert, Udvary Sándor.
A fent említett kötet több éves kutatási munka legújabb eredményeiről ad számot, a projekt az Igazságügyi Minisztérium „hazai jogászképzés színvonalának emelését célzó támogatás” keretein belül valósulhatott meg.
„Igazán példaértékű, s nagyon aktuális is a XXI. század első negyedében, hogy a kötetben megjelent tanulmányok szerzői a digitalizáció hatását vizsgálták az egyes jogterületeken, tanulmányaikkal értéket teremtettek. Olyan tudományos értéket, amelyekre a későbbiekben is lehet alapozni” – fogalmazott Homicskó Árpád Olivér, a kutatás vezetője.
Nemzetközi kutatási konzorciumban vesz részt az ÁJK
Sikeres „V4 Plusz” (a Visegrádi Alap által finanszírozott) nemzetközi kutatási konzorciumban vesz részt az ÁJK a Munkajogi és Szociális Jogi Tanszék koordinálásával, a Kar két oktatója - Prof. Dr. Kun Attila kutatásvezető és Dr. habil. Szuchy Róbert dékánhelyettes - révén.
A kutatás (ID 21930021) a „Workplace Whistleblowers' Protection in the V4 countries, France and Slovenia (WhistlePro)” címet viseli. Célja a közérdekű bejelentések („whistleblowing”) munkajogi védelmének és adatvédelmi helyzetének vizsgálata a „Visegrádi négyek”, Szlovénia és Franciaország tekintetében, nemzetközi összehasonlító kontextusban – különös figyelemmel a vonatkozó új EU-Irányelvre. (Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/1937 irányelve (2019. október 23.) az uniós jog megsértését bejelentő személyek védelméről.)
A másfél éves kutatási programot – amely nemzetközi konferenciákat és publikációkat irányoz elő – az University of Lodz koordinálja.
A kutatáshoz kapcsolódóan 2020. szeptember 25-én nemzetközi online konferenciát rendeztek Workplace Whistleblower Protection in the V4 countries, France and Slovenia: in Search of an Effective Model of Protection címmel.
Tavaszi Szél DOSZ nemzetközi, multidiszciplináris konferencia
Forján Rebeka IV. évfolyamos joghallgató, a Bűnügyi Tudományok Intézetének demonstrátora, Prof. Dr. Domokos Andrea intézetvezető témavezetettje 2020. október 16-án a Tavaszi Szél DOSZ nemzetközi, multidiszciplináris konferencián a „Kizsákmányolás célú emberkereskedelem" című pályaművével III. helyezést ért el a Jogtudomány nemzetközi és európai uniós szekcióban.
Károlis Kazinczy-érem a felsőoktatási intézmények Szép magyar beszéd versenyének országos döntőjén
A PPKE BTK által 2020. október 16-án online megrendezett, Kazinczyról elnevezett Szép magyar beszéd versenyének országos döntőjén két versenyzőnk is képviselte a BTK-t: Berki Júlia (magyartanár–hittanár-nevelőtanár szak, 1. évfolyam, felkészítő: Dr. Sólyom Réka, Magyar Nyelvtudományi Tanszék) és Geiling Borbála (pszichológia szak, 3. évfolyam, felkészítő: Dr. N. Császi Ildikó, Magyar Nyelvtudományi Tanszék).
A versenyen ismét szép siker született: Berki Júlia versenyzőnk Kazinczy-érmet szerzett!
Beszámoló „A szociológia egy sikeres évszázad előtt?” című konferenciáról
A BTK Szociológia Tanszékének oktatói, továbbá volt és jelenlegi hallgatói jelentős számban vettek részt a Társadalomtudományi Kutatóközpont Szociológia Intézetének A szociológia egy sikeres évszázad előtt? című konferenciáján 2020. október 8-9-én. A Kar oktatói és hallgatói különböző szekciókban mutatták be friss kutatási eredményeiket és részt vettek a szociológia jelenéről, valamint jövőjéről szóló plenáris kerekasztal-beszélgetéseken is.
A Szociológia Tanszék oktatóinak részvétele a plenáris kerekasztal beszélgetésekben:
Török Emőke tanszékvezető egyetemi docens a Sikerek és kudarcok a hazai egyetemi szociológusképzésben c. kerekasztal beszélgetés résztvevője
Péli Gábor egyetemi tanár Az igazságosság bajnokai vs. társadalmi fizikusok c. kerekasztal beszélgetés résztvevője
A Szociológia Tanszék oktatóinak előadásai:
Bozsonyi Károly intézetvezető egyetemi docens A kultúra, a struktúra vagy mindkettő? Az öngyilkosság területi egyenlőtlenségeinek a magyarázatához címmel tartott előadást.
Dupcsik Csaba egyetemi docens Makacs illúziók – kvázi-oksági magyarázatok a szociológiában címmel tartott előadást.
Drjenovszky Zsófia egyetemi docens és Sztárayné Kézdy Éva egyetemi docens A munka-magánélet egyensúlyának alakulása, ha az apa marad otthon a gyerekkel címmel tartott előadást.
Bíró Emese egyetemi adjunktus (társszerző: Török Emőke tanszékvezető egyetemi docens) Lelkésznők a magyarországi protestáns egyházakban címmel tartott előadást.
Szvetelszky Zsuzsanna egyetemi adjunktus és Sztárayné Kézdy Éva egyetemi docens Online fókuszcsoportok tapasztalatai az érettségizők 2020 tavaszi percepcióiról címmel tartott előadást.
Volt és jelenlegi szociológus hallgatóink előadásai:
Fuchs Veronika A tudatosan gyermeket nem vállaló nők társadalmi megítélése a mai Magyarországon címmel tartott előadást.
Szabó Andrea és Szabó Eszter (MA hallgató) Vizsgázott a távoktatás - Felső tanulmányokat folytató hallgatók digitális oktatással kapcsolatos attitűdjei és tapasztalatai egy kvantitatív felmérés tükrében címmel tartott előadást.
Főiskolai tanári kinevezések a TFK-n
A miniszterelnök 99/2020. (X. 28.) sz. határozatával 2020. november 1-től főiskolai tanárrá nevezte ki Dr. Gombos Norbert tanszékvezető, szakfelelős és Wulfné Dr. Kinczler Zsuzsanna szakfelelős oktatókat.
Egyetemünkön és Karunkon végzett oktatói, kutatói, művészeti, vezetői tevékenységükre Isten áldását kérjük, valamint további gyümölcsöző szakmai tevékenységet kívánunk!
Az online bíróságok szerepéről

Prof. Dr. Osztovits András, az EU Jogi és Nemzetközi Magánjogi Tanszék tanszékvezető egyetemi tanára, a Kúria Polgári Kollégiumának bírája a digitális forradalomnak az igazságszolgáltatásra gyakorolt hatásáról, az online bíróságok szerepéről beszélt egy interjúban. „Ha beengedjük az okos technológiát, akkor az az emberi döntés bizonyos részét át fogja venni. Az ítélkezési tevékenység legfontosabb területe maga a döntés, amit emberi kézben kell tartani, még az emberi tévedhetőséggel együtt is.”
Az interjú teljes szövege
itt olvasható el.
Kerékpáros tréninget szervezett a Teremtésvédelmi Műhely
A Tréninghét keretein belül a KRE-ETK Teremtésvédelmi Műhely és a Magyar Kerékpárosklub (MK) közös szervezésében kerülhetett sor 2020. október 22-én a KREkpározz az Egyetemre! programra. Árva János, a MK önkéntese és kerékpároktató vezette a bebiciklizést, amely egy elméleti és gyakorlati kerékpáros oktatást jelentett a városi forgalomban bizonytalan bringások számára. Az alkalom rövid bringakezelési tanácsokkal indult a BTK Reviczky utcai épületéhez közeli Mikszáth térről, majd a Palotanegyed utcáin bringáztak a résztvevők és az ott előforduló forgalmi helyzeteket rövid megállók során beszélték át. Szó esett többek között a következőkről: elindulás-megállás, váltóhasználat, jobbkéz-szabály, helyezkedés, kanyarodási szabályok, sávváltás, biciklizés az egyirányú utcákban, hol kerékpározhatunk és hol nem.
Bővebben a bebiciklizésről: kerekparosklub.hu
Léleképítő Műhely Marosvásárhelyen
„A járványhelyzet lelki hatásai” címmel zajlott a Pax Civitatis - Léleképítő Műhely programsorozat újabb alkalma a hódmezővásárhelyi Ótemplomban. A műhely vezetője, Grezsa Ferenc (a Pszichológiai Továbbképző Központ vezetője) előadásában áttekintette a járvány, illetve az azzal kapcsolatos közegészségügyi intézkedések pszichés kockázatait, illetve lehetséges kedvező hatásait.
A résztvevők körében felmérés is készült legfontosabb tapasztalataikról, személyes félelmeikről és megküzdési eszköztárukról, valamint a kialakult helyzet lehetséges pozitívumairól. A program a felnőtteknek, szülőknek és időseknek ajánlható konkrét gyakorlati teendők számbavételével zárult.
Lezárult a Bringázz a templomba! Bringázz a Refibe! közös kerékpározásra buzdító kampány
A Magyarországi Református Egyház is elkötelezett a teremtett világ védelmében, ezért a Magyar Kerékpárosklub 2020-as „Inkább bringázz!” kampányának egykerekes támogatója. Ezen együttműködés keretén belül a(z) MRE Ökogyülekezeti Mozgalma, a KRE Teremtésvédelmi Műhelye közös kerékpározásra hívta a református gyülekezetek és református oktatási intézmények tagjait 2020.09.27-11.01. között. A közös kerékpározásról készült képek az Ökogyülekezeti Mozgalom Facebook oldalán megtekinthetők.
"Csókot a sebre, virágot a sírra" – a KRE-HTK 1956. október 23-i megemlékezése
Az 1956-os forradalom és szabadságharcban - miközben a sebesülteket mentették – hősi halált halt két teológus hallgató: Magócsi István és Herczeg Lajos. Az egykori hallgatók emlékét a Karon megőrizték, emlékük előtt tisztelegve a Ráday utcai épület udvarán található emléktáblájukat és kopjafájukat évről-évre megkoszorúzza a Kar közössége.
Idén a megemlékezésre készülve a KRE-HTK 3. évfolyamos teológusai 64 év után meglátogatták otthonában Héregi Esztert, Herczeg Lajos egykori szerelmét. Visszaemlékezésében Eszti néni mesélt Lajos gyerekkoráról, családi hátteréről, az ’56-os eseményekről és egykori szerelmükről, Lajossal.
A negyed órás riport itt tekinthető meg.