A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet interjút készített Prof. Dr. Kun Attilával

Az Inernational Labour Organization (ILO) angol nyelvű interjút készített Prof. Dr. Kun Attilával, a KRE ÁJK Munkajogi és Szociális Jogi Tanszék tanszékvezető egyetemi tanárával, melynek címe:
Introducing CEELex, the labour legislation database for Central and Eastern Europe. A teljes interjú
itt olvasható el.
Partiumi Tudományos Diákköri Konferencia-beszámoló

A nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem minden évben megszervezi a Partiumi Tudományos Diákköri Konferenciát, amelyre idén május 20-23. között került sor, a járványhelyzetre való tekintettel rendhagyó módon az online térben. A PTDK célja a Kárpát-medencében élő egyetemi hallgatók tudományos kutatási tevékenységének támogatása és fellendítése, a tantervi képzésnél magasabb szintű, tudományos igényű tevékenység ösztönzése.
Ezen a külföldi megmérettetésen a Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Kara már negyedszer vett részt, ebben a tanévben négy joghallgató és hat nemzetközi tanulmányok alapszakos hallgató mérettette meg magát.
Idén sajnos helyezéseket nem értünk el a versenyen, de reméljük jövőre változatlan lelkesedéssel és újra személyesen vehetnek részt hallgatóink az eseményen.
Már online is böngészhetünk országosan ismert, egykori református igehirdetők prédikációi között

Online is elérhetővé és ingyen olvashatóvá vált Ravasz László református lelkipásztornak, a Dunamelléki Református Egyházkerület korábbi püspökének számos prédikációja. Az igehirdetések digitalizálását a KRE Hittudományi Karának hallgatói végezték, a prédikációk a
https://lelkesz.com honlapon olvashatók.
A weblapon Ravasz László prédikációi mellett Cseri Kálmán és Dr. Joó Sándor igehirdetései is megtalálhatók.
A projekt vezetője, Literáty Zoltán (a HTK egyetemi adjunktusa, az érdligeti református gyülekezet lelkipásztora) a Parókia Portálnak adott interjút, melyet
itt lehet elolvasni.
Ökumenikus teremtésvédelmi online szeminárium

A
Laudato si’ (Áldott légy) Ferenc pápai enciklika megjelenésének ötödik évfordulója alkalmából meghirdetett nemzetközi Laudato si’ Week eseményeihez csatlakozott az Oikosz – Közös házban élünk ökumenikus teremtésvédelmi projekt is, amelynek tagja a KRE Teremtésvédelmi Műhely.
A teremtésvédelem terén együttműködő magyar egyházak képviselői beszéltek az enciklika kapcsán a teremtett világ iránti keresztény felelősségről 2020. május 27-én. Az előadók között szerepelt Kodácsy Tamás a Teremtésvédelmi Műhely vezetője, tudományos főmunkatárs, Nobilis Márió katolikus adjunktus, Béres Tamás evangélikus egyetemi tanár.
Az online eseményről készült felvétel az
alábbi linken hamarosan elérhetővé válik.
TDK-k az ÁJK-n
Az ÁJK Társadalomtudományok és Nemzetközi Tanulmányok Intézete a 2019/2020-as tanév második félévében tartotta 4. Tudományos Diákköri Konferenciáját, amelyre a végzős nemzetközi tanulmányok alapszakos hallgatók jelentkezhettek, számukra ez volt az utolsó lehetőség a jövőre megrendezendő OTDK-ra való továbbjutásra. Az eseményre május 28-án került sor, ahol a nemzetközi tanulmányok alapszakos hallgatók közül nyolcan mutatták be munkájukat. A rendhagyó helyzetre való tekintettel az intézet online bonyolította a konferenciát, a zsűrit öt intézeti oktató kolléga alkotta.
A bírálóbizottság öt végzős hallgató kutatását és prezentálását találta megfelelőnek a jövő évi OTDK-n való részvételre, ketten a
Gazdaságtudományi, hárman pedig a
Társadalomtudományi Szekcióban mérettethetik meg magukat 2021-ben.
Az ÁJK-n május 28-án megszervezett
Közgazdaságtudományi TDK Konferenciáján rendkívül színvonalas, aktuális témákban nagyszerű és érdekes előadások hangzottak el. Az eredmények a következők:
1. helyezés: Borszéki Levente
2. helyezés (megosztva): Boda Márton, Mózes Zsófia Kitty, Varga Patrícia
Különdíj: Almási Petra, Mezey Beatrix
A
Közigazgatási Jogi Tanszék július 2-án tanszéki OTDK-fordulót tart a Microsoft Teams program segítségével. Öt hallgató ismerteti dolgozata első változatát; a tanszék munkatársai, illetve felkért külső hozzászólók pedig véleményt mondanak, javaslatokat is megfogalmazva.
Módszertani Klubfoglalkozást tartottak az ÁJK-n
A KRE ÁJK Jánossy Ferenc Gazdaság- és Vezetéstudományi Kutatóműhely (ami a kari Szemere Bertalan Kutatóközpont keretei között működik) április 23-án – a kutatóműhely tagjai és érdeklődő oktatók részvételével – Módszertani Klubfoglalkozást tartott. Az intézeti tervek között szerepelt az oktatás és a kutatás módszertani fejlesztése is. A COVID-19 pandémia miatt elrendelt változások során az egyetemi oktatás azonnali hatállyal áttért a távoktatásra. Ennek oktatásmódszertani alapkutatásai már rendelkezésre álltak, azonban az ajánlott és megvalósítható, tényleges kompetenciákra irányuló eljárások validálása csak a gyakorlatban történhet meg. Dr. habil. Lóth László intézetvezető vázolta a problémakör megközelítését, fontosságát és sürgősségét, s azt az igényt, hogy a fejlesztésben nagyrészt érintett gazdasági és vezetéstudományi megoldásokban az itt oktató – leginkább ipari és vezetési tapasztalatokkal rendelkező – szakembereknek komoly feladatai vannak. Dr. habil. Kovács Róbert ismertette, hogy az online oktatás induláskor szinte azonnal egy hallgatói felmérést végeztek három oktatási alkalommal. A kutatás fő megállapítása az volt, hogy a hallgatók igénylik az oktatókkal való rendszeres kapcsolatot, a kontaktórákat - akár online formában is - , ugyanakkor ennek hallgatói és oktatói oldalról is meg kell teremteni a technológiai és képességbeli feltételeit. Az intézet hosszabb ideje kiemelt kutatási területént kezeli az ipar 4.0, a digitális és robotizációs áttérés kérdését. Most ezzel a gyakorlatban is szembesültünk. Az online oktatás jövőbeni helyét kiemelt kérdésként kell kezelni.
Mindezek alapján a kutatás folytatásáról határoztak, amelynek egyik eredménye lehet, hogy a kényszert előnyre, fejlesztésre, gyakorlatközpontú változásra kell és lehet fordítani, az egyetemi szintű elméletigényesség fenntartásával.
Vendégelőadás az Állam- és Jogtudományi Karon
Az ÁJK elsős évfolyamának
Vállalatgazdaságtan online óráján voltak jelen vendégelőadókként a KRE Teremtésvédelmi Műhely munkatársai május 12-én. A fenntarthatóság, fenntartható fejlődés koncepcióját és az etikus közgazdaságtan kérdésköreit járta körül Szűcs Boglárka referens, majd a Műhely tevékenységeit, református és ökumenikus teremtésvédelmi törekvések céljait ismertette, továbbá jól működő zöld ellátási láncokra mutatott be református példákat. Kolonics Patricia a Cédrus Idősek Otthonának mintaértékű tapasztalatairól beszélt.
A Teremtésvédelmi Műhely munkatársai továbbra is keresik a fenntarthatóság témakörének kapcsolódási pontjai mentén az együttműködési lehetőségeket az Egyetem további Karain, Tanszékein.
Összefoglaló jelent meg az egyes munkajogi szabályok veszélyhelyzet időtartama alatt történő alkalmazásáról
A közelmúltban a Magyar Munkajogi Társaság (MMT) Elnöksége és a Munkajog (HVG ORAC) folyóirat Szerkesztőbizottsága (Prof. Dr. Kun Attila, a KRE ÁJK tanszékvezetőjének tagságával) „
Összefoglaló egyes munkajogi szabályok alkalmazásáról a veszélyhelyzet kihirdetéséről szóló 40/2020. (III.11.) Korm. rendelet által elrendelt vészhelyzet időtartama alatt” címmel tájékoztatót készített, mely
ide kattintva érhető el.
Teremtés Hete füzet 2020.

Hamarosan elkészül a „teremtés hete segédanyag”, amelyet idén már tizedik alkalommal jelentet meg az Ökumenikus Teremtésvédelmi Munkacsoport a MEÖT támogatásával. Minden évben más a tematika, az idei füzet vezérfonala a közelmúlt járványügyi tapasztalataiból is kiindulva a „teremtő bizonytalanság”, a reménység aspektusaira építve. A Laudato si’ enciklika megjelenésének 5 éves évfordulója alkalmából Ferenc pápa ajánlásai kiemelt helyet kapnak majd a kiadványban. A korábbi évek segédanyagai letölthetők az alábbi
honlapról.