|
EGYETEMI HÍREK
A Károli a 10. legjobb felsőoktatási intézmény
Megjelent a HVG Diploma 2020-as rangsora, mely szerint a Károli Gáspár Református Egyetem a 10. legjobb felsőoktatási intézmény Magyarországon az összes hazai intézmény rangsorában.
(Forrás: HVG Diploma 2020, Összesített képzési rangsor)
Dr. Sarnyai Csaba Máté Mestertanár Aranyérem kitüntetést kapott
Október 31-én a Magyar Tudományos Akadémia Dísztermében, Kitüntetésátadó ünnepi ülés keretében lezárult a XXXIV. OTDK.
A rendezvényen a tudományos diákköri tevékenységet segítő munkájáért Dr. Sarnyai Csaba Máté, a KRE BTK Szabadbölcsészet Tanszékének docense Mestertanár Aranyérem kitüntetést kapott. A díjakat Bódis József, az Innovációs és Technológiai Minisztérium tudás- és innováció menedzsmentért felelős államtitkára, Szendrő Péter, az OTDT elnöke, valamint Pénzes Béla, a TDK-ért Közhasznú Alapítvány kuratóriumának elnöke adták át.
A Mestertanár Aranyérem díjat az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) 1997-ben a minőségi felsőoktatás érdekében kifejtett munkásság méltányolására alapította mindazon oktatók és kutatók jobb megbecsülése és ösztönzése céljából, akik az egyetemisták és a főiskolások kötelező tananyag elsajátításán túlmutató, tudományos diákköri, szakkollégiumi vagy egyéb önképzési formában megvalósuló tudományos tevékenységének elősegítéséért, kibontakoztatásáért és elismeréséért témavezetőként és a tudományszervezés terén éveken át kiemelkedően eredményes, áldozatos munkát végeztek.
Szakály Sándor díjai
Dr. Benkő Tibor, Magyarország honvédelmi minisztere október 23-i nemzeti ünnepünk alkalmából Prof. Dr. Szakály Sándornak, a KRE BTK Történettudományi Intézet professzorának a Honvédelemért Kitüntető Cím Babérkoszorúval ékesített fokozatát adományozta „Magyarország honvédelme érdekében huzamos időn át végzett eredményes tevékenységéért, a Magyar Honvédség feladatai megvalósítása, támogatása érdekében végzett áldozatos szerepvállalása elismeréséül”. Főigazgató úr távollétében az elismerést fia, Szakály Zoltán vette át október 22-én a Stefánia Palotában.
2019. november 22-én Szegeden Dr. Szakály Sándornak, a KRE BTK Történettudományi Intézet professzorának a Közép-Európai Kutatásért Díj Életmű fokozatát adományozták. Laudációt mondott Vizi László Tamás (Kodolányi János Egyetem / Magyarságkutató Intézet).
Tizenharmadik alkalommal szervezte meg a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének somogyi szervezete a megyei Prima-díj átadót. A rangos elismerésre idén tíz főt, illetve szervezetet jelölt a kétévente más-más összeállításban működő, ötfős zsűri. Idén Prof. Dr. Szakály Sándor, történész a KRE BTK Történettudományi Intézetének professzora vehette át az elismerést.
2019. szeptember 9-én az Eötvös Collegium kurátora az igazgató személyi javaslatai alapján a kuratórium támogatásával az őszi ünnepi közgyűlésen Eötvös Collegiumért emlékérmet adományozott a Collegium önzetlen támogatóinak.
Emlékérmet kapott Dr. Szakály Sándornak, a KRE BTK Történettudományi Intézet professzora, valamint Prof. Dr. Ritoók Zsigmond, a BTK nyugalmazott professzora.
Az ország legnagyobb japán nyelvű könyvtára Egyetemünkön
A japán-magyar diplomáciai kapcsolatok felvételének 150 éves évfordulója alkalmából 20.000 példányszámú könyvszállítmány érkezett Magyarországra Kagoshima megyéből a Honno Kote Projekt szervezésében.
2019. december 5-én a könyvadományból 5.000 darab könyv került átadásra a Károli Gáspár Református Egyetem számára, amelynek köszönhetően Magyarország legnagyobb japán nyelvű könyvtára jön létre Egyetemünkön. A Bod Péter könyvtárban tartott ünnepélyes könyvátadón részt vett Juhász Sandy, a Honno Kote Projekt vezetője, Dr. habil. Horváth Géza, a Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar dékánja, Dr. Varrók Ilona a KRE BTK Keleti Nyelvet és Kultúrák Intézetének intézetvezető docense, valamint az Intézet oktatói és hallgatói.
Károlis győzelem és különdíj a Kossuth-szónokversenyen
Az ELTE Tanító- és Óvóképző Karán 2019. november 8–9-én rendezett 20. Kárpát-medencei Kossuth-szónokversenyen Egyetemünk Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karának hallgatója, Hegyi Laura (ötödik évfolyam, magyartanár–hittanár szak) elnyerte az első helyezést, továbbá két különdíjat is kapott: a Magyar Asszonyok Érdekszövetségének díját és a zsűri különdíját a legjobb előre elkészített beszédért.
A győztes versenyző felkészítője Dr. Sólyom Réka (Magyar Nyelvtudományi Tanszék).
Bővebb információ itt érhető el.
Károlis részvétel a Nagy J. Béla Kárpát-medencei felsőoktatási helyesírási versenyen és szakmai konferencián
2019. november 15–16-án tartották meg Egerben az Eszterházy Egyetem Magyar Nyelvészeti Tanszékén a kétévente megrendezett Nagy J. Béla Kárpát-medencei felsőoktatási helyesírási versenyt és a hozzá kapcsolódó szakmai konferenciát. Egyetemünket ezen az alkalmon a kari válogató verseny első helyezettje, Mező Virág, magyar–anglisztika szakos hallgató és felkészítő tanára, Heltainé Dr. Nagy Erzsébet képviselte. Hallgatónk a több mint húsz egyetemi intézményből érkező versenyző között a középmezőnyben, a tizedik helyen végzett.
Az eseményről készült összefoglaló az alábbi oldalon tekinthető meg.
Kihelyezett OTDT ülés a Károli BTK-n
2019. november 6-án a KRE BTK adott otthont a Tanulás- és Tanításmódszertani – Tudástechnológiai Szekció vezetőségi ülésének, majd az azt követő Szakbizottsági ülésnek, ahol a vezetőség tisztújítása zajlott. A tisztújítás eredményeként Dr. Dringó-Horváth Ida, a Német Nyelv és Irodalom Tanszék docense, további három évre képviselheti egyetemünket a szekcióban. Az OTDT vezetőségéből részt vett az ülésen Dr. Prof. Szendrő Péter (elnök), Dr. Cziráki Szabina (titkár), valamint Dr. Weiszburg Tamás (alelnök), jelen volt továbbá a tanulásmódszertani szekció teljes vezetősége és sok bizottsági tag határon innen és túlról.
Dávid István orgonaművészt köszöntötték 70. születésnapján Kolozsváron
Hetvenedik születésnapja alkalmából Kolozsváron köszöntötték Dávid István erdélyi származású orgonaművészt, a nagykőrösi Károli Gáspár Református Egyetem Tanítóképző Főiskolai Karának oktatóját.
Az ünnepségre a Babes-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Református Tanárképző és Zeneművészeti Kara által szervezett Ének-zene-liturgia az erdélyi történelmi egyházak gyülekezeti gyakorlatában című tudományos konferencia nyitó mozzanataként került sor. Lukács Olga, a konferenciát szervező kar dékánja elmondta: Dávid István már fiatal korától orgonajátékával dicsőítette Istent, miközben az orgonák történetét is kutatta. Az ünnepeltnek azt kívánta: szerettesse meg továbbra is az emberekkel a hangszerek királynőjét. Pap Ferenc, a nagykőrösi Károli Gáspár Református Egyetem Tanítóképző Főiskolai Karának dékánja kifejtette: örül, hogy egyetemük előadójának születésnapját abban a szellemi környezetben ünneplik meg, ahonnan elszármazott. Igét hirdetett Gyenge János, az Erdélyi Református Egyházkerület tanácsosa, majd tizenkét tudományos előadás hangzott el erdélyi és magyarországi kutatóktól, egyetemi oktatóktól.
Ökogyülekezeti repoharak
Az Ökogyülekezeti Műhelytől többször használatos műanyag, ún. repoharakat lehet kölcsönözni, hogy az egyházi rendezvényeink ökológiai lábnyomát csökkentsük a keletkező szemét minimalizálásával. Bővebb információ a honlapon található.
|
|
|
BESZÁMOLÓK ESEMÉNYEKRŐL, KONFERENCIÁKRÓL
Zenés játékok – Játékos zenék
A TFK nagykőrösi helyszínén a 2019. november 9-i zenepedagógiai konferencián csaknem 100 érdeklődő hallgatta az e témakörben elhangzó 8 előadást.
Dr. Pap Ferenc dékán köszöntőjét követően Dániel bibliai történetét felidéző liturgikus játék részlete hangzott el a Budapesti Énekes Iskola tanárai – Dr. Bubnó Tamás, Dr. Mezei János, Kocsis Csaba – és diákjai előadásában. Dr. Gáspár Tamás interaktív előadása az alkotó folyamat fázisaiba vezette be a jelenlevőket. Ezt követően a Tanítóképző Főiskolai Kar egykori hallgatója – Nagyné Rivnyák Réka – mutatta be eredményeit, amelyeket Carl Orff által is alkalmazott ritmus- és dallamjátszó hangszerek segítségével ért el alsó tagozatosok zenei nevelése során. Kun Katalin által kidolgozott, évek óta sikeresen működő komplex zenei tevékenységen alapuló módszert, a Fürkész 4D tartalmát, lényegét is megismerhették a konferencia részvevői. Ezek után Godán Sándor előadásában a Kodály-koncepció és a ritmushangszerek összefüggéseiről hallhattunk. Dr. Köncse Kriszta zeneirodalmi szemelvények feldolgozási lehetőségeit tapasztaltatta meg a jelenlévők közreműködésével. Nagy Jenőné saját, évtizedek óta működő óvodai zenepedagógiai programját – Óvodai nevelés a művészet eszközeivel – ismertette. Végül Dr. Dávid István – akit a konferencia kezdetén 70. születésnapja alkalmából is köszöntöttek a Kar vezetése és a konferencia részvevői – Szilágyi Domokos – Vermesy Péter Pimpimpáré kottás verses-zenés kötetét és a szerzők emberpróbáló életútját mutatta be. A kötet néhány szemelvényét pedig nagykőrösi oktatók és hallgatók tolmácsolásában hallhattuk.
Az előadók saját pedagógiai gyakorlata, eredményei nyilván vitathatatlanok. Vajon képesek lesznek-e a konferencia résztvevői az elhangzott gondolatokat, a személyes koncepciókat saját zenepedagógiai tevékenységükkel összevetve úgy alkalmazni, hogy a következő nemzedék mindennapjait az éneklés öröme (éneklési- és halláskészségének fejlesztése által), a zene szeretete (zenei írás-olvasás, zenei gondolkodás és alkotókészség, a zenehallgatás készsége, zenei ismeretek által) játékként hassa át? Az előadók kiváló felkészültsége és a résztvevők lelkes jelenléte és együttműködése mind ebbe a reményteljes irányba mutattak.
Használt mobilgyűjtési akció zajlott Egyetemünkön
„Passzold vissza tesó” elnevezésű használt mobilkészülék gyűjtés zajlott az Egyetem két karán. A használt mobilokban található fémek újrahasznosításával a károlis hallgatók és oktatók is hozzájárulhattak a veszélyeztetett állatfajok megmeneküléséhez és a gyerekmunka csökkentéséhez. A HTK és az ÁJK után, a kampány a BTK Bécsi úti épületében folytatódott november 12-29. között.
A KRE Ökogyülekezeti Kutatóműhely közel 2700 embert tudott elérni és megszólítani teremtésvédelmi témákkal, különböző programok révén – derült ki a műhely ökumenikus projektbeszámolója kapcsán, amelyben összegezték az elmúlt 4 hónap eredményeit. Ezek között szerepel a fesztiválokon való megjelenés különféle programokkal (Zöld Országos Civil Találkozó, Művészetek Völgye, Csillagpont), a teremtés heti akciók, előadások tartása egyházi közösségekben, Károlis tréningheti előadások). Az egyetem Ökogyülekezeti Kutatóműhelyének munkatársai továbbra is szívesen vesznek részt előadásokon, szívesen tartanak foglalkozásokat az érdeklődő közösségekben. Ezzel kapcsolatban az info@okogyulekezet.hu címen lehet további információkat kérni.
A Közép-Európai regény kutatócsoport nemzetközi konferenciája
A kortárs Közép-Európai regény kutatócsoport 2019. november 14-15-én, csütörtökön és pénteken a Benda Kálmán Szakkollégiumban megtartotta hatodik nemzetközi konferenciáját, melynek a kutatócsoport tagjai mellett német, román, szlovák, szlovén, amerikai előadói is voltak. A „Nyelvében él a rendszer - A rendszerváltások nyelvi problémái” című esemény elsősorban a harminc évvel ezelőtti közép- európai változások irodalmi reprezentációira fókuszált.
A korszak ma már több szempontból is történelemnek számít. Az egypártrendszer megszűnése, a liberális demokrácia, a versenyre épülő piacgazdaság szovjet típusú parancsuralmi felfüggesztése, a szovjet megszállás vége mind 1990-hez köthető. Mindez a parlamentáris többpárti demokrácia Európa nyugati feléhez, mint politikai – gazdasági és főként kulturális egységhez való csatlakozáshoz vezetett, és a balkáni háborúk, a gazdasági változások okozta elbizonytalanodás hamar megtépázták a rendszerváltások illúziót.
Az eltelt három évtized megteremtette azt a nézőpontot, ahonnan a történések elbeszélhetővé váltak, sőt, ahonnan az elbeszélhetőség módja is kritika tárgyává lehet.
A konferenciát Horváth Géza, a BTK dékánja nyitotta meg. Az előadások román, lengyel, német, osztrák, szlovén, szerb, cseh, szlovák magyar irodalmi művekben, sőt filmek és színházi bemutatók kapcsán vizsgálták az emlékezés teremtő és torzító hatását, a nyelv és hatalom, a fikció és a dokumentaritás viszonyát.
Az angol nyelvű plenáris előadást Susan R. Suleiman, a kortárs irodalomtudomány meghatározó alakja, a Harvard professzora tartotta. Az esemény része volt Závada Pál felolvasása is.
Könyvbemutató az ÁJK szervezésében
Az ÁJK Társadalomtudományok és a Nemzetközi Tanulmányok Intézetének szervezésében november 20-án rendezték meg Dr. Szilágyi Ferenc Partium – Reintegráció a magyar-román határvidéken című könyvének bemutatóját. A kötet szerzője a Partiumi Keresztény Egyetem Gazdaság- és Társadalomtudományi Karának dékánja, aki (szinte egyedüli) Partium-kutatóként már évek óta igyekszik feltárni a térség sajátosságait. Az eseményt Prof. Dr. Miskolczi Bodnár Péter dékán nyitotta meg, köszöntve a szerzőt és a megjelenteket, valamint kiemelve a két egyetem és a két kar közötti együttműködés jelentőségét. Dr. Miklósné Dr. Zakar Andrea intézetvezető vázolta az intézményi kapcsolatok rövid történetét és kiemelte, hogy már több mint egy éve, 2018. október 15-én a Partiumi Keresztény Egyetem Gazdaság- és Társadalomtudományi Kara, illetve a KRE Állam- és Jogtudományi Kara formális megállapodás keretei közé emelte az addigi szakmai kapcsolódásokat. Az azóta eltelt bő egy évben a két egyetemi kar több eseményt szervezett közösen, ezek sorába illeszkedik a jelenlegi könyvbemutató is. Dr. habil. Homicskó Árpád Olivér nemzetközi és tudományos dékánhelyettes felszólalásában a könyv megjelenésének körülményeiről beszélt, hangsúlyozva, hogy a kötetet az Állam- és Jogtudományi Kar adta ki, elindítva ezzel egy új könyvsorozatot Károli Interdiszciplináris Kutatások címmel. A dékánhelyettes úr a nemzetközi kapcsolatok jelentőségét is kiemelte, illetve a két egyetem református közösségen belüli együttműködésének szerepét is méltatta. Az esemény főszereplője, Dr. Szilágyi Ferenc dékán úr prezentációjában egyrészt bemutatta röviden kutatói életútját, beszélt a kötet geneziséről és a több éves kutatómunkáról, amely a Partium térségének több szempontú leírásához vezetett.
Teremtésvédelmi képzők képzése
2019. november 20-21-e között Piliscsabán zajlott a teremtésvédelmi képzők képzésének második, praktikus információkat átadó része, melyen egyetemünk Ökogyülekezeti Kutatóműhelye is részt vett. A képzés célja a résztvevők készségeinek fejlesztése, hogy aktívan részt tudjanak venni előadóként, közösségi programok szervezőiként a teremtésvédelmi misszióban saját egyházi közösségeikben és azon túl, valamint a közel harminc fős ökumenikus csapat jövőbeni együtt dolgozásának megalapozása.
A résztvevők átfogó képet kaphattak a környezeti problémákról és a megoldási lehetőségekről, részt vettek terepi érzékenyítő foglalkozáson a „kicsi szép” jegyében, előadás- és foglalkozás-módszertani ismereteket szerezhettek, betekintést nyerhettek, hogy miként lehet felkészülni teremtésvédelmi bibliaórára, kipróbálhatták magukat egyházközségi teremtésvédelmi közösségi akciók szervezésében, háromtéma szerint (kirándulás a természetben, hulladékos programok, klímavédelem és energia). Hallhattak nemzetközi és hazai példákat, valamint maguk is ötleteltek brainstorming formájában, hogy miként lehetne bevinni a teremtésvédelmet a hagyományos egyházi tevékenységeikbe (épületfenntartás, lelki és szellemi oldal, egyházi alkalmak és rendezvények, templomkert, közösségi kapcsolatok és közlekedés témák szerint). Emellett a szervező szervezetek (az evangélikus Ararát Munkacsoport, a katolikus Naphimnusz Teremtésvédelmi Egyesület, a Csalán Egyesület, a Tanácsadók a Fenntartható Fejlődésért és a KRE-ETK Ökogyülekezeti Műhely) teremtésvédelmi játékaikat próbálhatták ki esti levezetésként, többek között a teremtésvédelmi szabadulóládát.
„In Memoriam of Dr. Anne Vainikka” konferencia beszámoló
„In Memoriam of Dr. Anne Vainikka” címmel a Károli Gáspár Református Egyetem és a Magyar–Észt Tudományos Akadémiák közötti mobilitási projekt keretében az MTA Nyelvtudományi Intézete közös nemzetközi konferenciát szervezett Anne Vainikka emlékére 2019. november 22-én és 23-án, amelyre 12 országból érkeztek a kutatók 16 egyetemről -kutatóintézetből. A szervezésben részt vett a Finn Nagykövetség is, a konferencián Őexcellenciája Markku Virri, Finnország magyarországi nagykövete is részt vett.
Anne Vainikka (1958‒2018) Amerikában élő finn elméleti nyelvész volt, 1989-ban írt disszertációját a finn mondattan egyik úttörő munkájának tartják. Utolsó nagy vállalkozása egy, az egész uráli nyelvcsaládra kiterjedő szintaktikai team-munka megalapozása, kidolgozása és irányítása volt.
Ő maga úgy fogalmazta meg a célját, hogy szeretné, ha legalább egy részét sikerülne megőrizni ennek hatalmas kincsesbányának, amíg még nem késő anélkül, hogy az eltérő nyelvészeti szemléletmódok közé ékelődő mesterséges falak megakadályoznák a belőle kinyerhető tudás szabad áramlását. Ezt a befejezéséhez közeledő munkát a Károli Gáspár Református Egyetem berkeiben koordinálják és szerkesztik tovább.
A kétnapos konferenciáról készült beszámolót ide kattintva lehet tovább olvasni.
Rāndali (Tengerparti emberek) című plein air kiállításmegnyitó
2019. november 22-én megnyitották a Bod Péter Könyvtár előtti kiállítóteremben (Reviczky u. 4.) a Rāndali (Tengerparti emberek) című plein air kiállítást, valamint a „Lett Köztársaság 100 éves” kiállítást. A kiállításokat Prof. Dr. Zsengellér József rektor, Őexcellenciája Vilmārs Heninŝ, a Lett Köztársaság magyarországi nagykövete, Ariana Župika, Magyarország lettországi tiszteletbeli konzulja, valamint Őexcellenciája Kristi Karelsohn, az Észt Köztársaság magyarországi nagykövete nyitotta meg.
A „Lett Köztársaság 100 éves” kiállítás Lettország történelmét mutatja be. A Rāndali kiállításon főleg tájképek és portrék láthatók egy nemzetközi festőtábor alkotóitól, a témája mindnek: a Lívpart és lakói. A kiállításon egy video installációt is meg lehetett tekinteni a lívekről. A lív egy finnugor nép, az észtek és finnek közeli és a magyarok távoli nyelvrokonai. A Lívpart Lettország észak-nyugati peremén, Kurzeme (Kurland, Curonia) tartományban található: kb. 40 km hosszú, gyönyörű tengerparti sáv, 12 hajdani kis településsel. Központja Mazirbe, itt tartják már 5-6 éve a festőtáborokat, ahova a magyar festők is járnak a tallinni Balassi Intézet jóvoltából. A kiállításokról további információkat ezen az oldalon talál.
A kiállításmegnyitón bemutatták a Károlis munkatársak által szerkesztett „Észt Köztársaság 100 év innováció” című angol és magyar nyelvű tanulmányköteteket, amelyek nemrégiben a Magyarországi Észt Intézet kiadásában jelentek meg.
A kiállítások szervezőit, Tamm Annét, a KRE-BTK Néderlandisztikai Tanszék egyetemi docensét, Kubínyi Katalint, az ELTE Finnugor Tanszékének adjunktusát és Rideg Orsolyát a Bod Péter könyvtár vezetőjét a Károli-ösztöndíjasok (Andó Júlia, Fazekas Gyöngyvér, valamint Fekete Nikolett) segítették munkájukban.
Közös kiállítás emlékeztet a holokauszt és a délvidéki népirtás borzalmaira
A holokausztról, illetve a délvidéki magyar-és német népirtásról szóló kiállítás nyílt a KRE Tanítóképző Főiskolai Karán, Budapesten 2019. november 22-én. A szervezők kimondott célja, hogy e két 20. századi tragédiáról közösen emlékezzenek meg, rámutatva a gyűlölet és a megbélyegzés szörnyű következményeire.
A kiállítást Dr. Pap Ferenc a Károli Gáspár Református Egyetem Tanítóképző Főiskolai Karának megbízott dékánja nyitotta meg és Ozsváth Gábor főiskolai docens ismertette. Közreműködött: Vida Mónika Ruth zongoraművész.
A rendezvényen Újpest Önkormányzatát Kanász-Nagy Máté alpolgármester képviselte.
A kiállítás főhajtás a II. világháborúban 75 évvel ezelőtt lezajlott tragédiák: Az újpesti holocaust és a délvidéki német-magyar népirtás áldozatainak emléke előtt.
A tablókon olvasható szikáran megfogalmazott hivatalos dokumentumok, és katonásan pattogó nyelvezetű utasítások a tanúk megrendítő beszámolóival és fotóival együtt elevenítik fel a hét évtizeddel ezelőtti borzalmakat. A „Jajj a legyőzötteknek” című tárlat a Neogrády László Helytörténeti Gyűjtemény, a Keskenyúton Alapítvány és az egyetem együttműködésének köszönhetően valósult meg.
„Eddig egyik, másik, vagy harmadik színből láttuk az áldozatokat. Holott itt nincs zsidó, nincs magyar, nincs német. Itt meggyilkolt emberek vannak, akiknek főhajtással és kegyelettel, a bűnösöknek pedig legalább a nevük kimondásával tartozunk.” - mutatott rá a kutató.
A tárlat a Károli Gáspár Református Egyetem Tanítóképző Karának aulájában tekinthető meg Újpesten, az Árpád út 161. szám alatt.
Konferencia és könyvbemutató a Díszteremben
November 25-én Integritás és az egyházi intézmények felelőssége (Jog, erkölcs, vallás) címmel rendezett konferenciát az Állam- és Jogtudományi Kar a zsinati Díszteremben, Dr. habil. Birher Nándor tanszékvezető (Jogelméleti, Jogtörténeti és Egyházjogi Tanszék) és Dr. habil. Homicskó Árpád Olivér nemzetközi és tudományos dékánhelyettes vezetésével.
Ez alkalommal mutatták be Az egyházi intézmények működtetésének etikai alapjai című kötetet, amely jeles szerzők tanulmányainak a gyűjteménye. A kötet célja, hogy körül írja az egyházi fenntartású intézmények sajátos elkötelezettségét annak érdekében, hogy az ott végzett munka a társadalom számára a lehető legnagyobb értéket állítsa elő. A konferenciát Prof. Dr. Miskolczi-Bodnár Péter dékán nyitotta meg. Ez alkalommal megállapodást írt alá Prof. Dr. Zsengellér József rektor, valamint Dr. Domokos László, az Állami Számvevőszék elnöke. Az ÁJK Szemere Bertalan Kutatóközpontjának keretében működő Bonhoeffer Műhely kiemelten fontosnak tartja, hogy az oktatók és hallgatók tudományosan megismerjék és meggyőződésesen képviseljék azokat a jogi, erkölcsi és vallási alapelveket, amelyeken kultúránk nyugszik és amelyek a jövőnket is jelentik. A megállapodás célja, hogy segítse a Bonhoeffer Műhelyt ezen törekvésének a megvalósításában.
ÁJK-sok a Parlamentben
November 28-án a KRE ÁJK csapata részt vett a Mint-a-Parlament szimulációs programban dr. Szabó Zsolt egyetemi docens vezetésével az Országházban, ahol sikerrel alakítottak ellenzéki szerepet.
Külgazdasági konferencia
 November 29-én rendezte meg az Állam- és Jogtudományi Kar az immár hagyományos éves külgazdasági konferenciát. A főszervező, Dr. Becsey Zsolt tudományos főmunkatárs felkérésének eleget téve, rangos előadók szólaltak fele témában. A rendezvényen 85-90 fős hallgatóság volt jelen, fő szakmai partnere a Magyar Közgazdaságtudományi Társaság, míg médiapartnere a növekedés.hu külgazdasági profilú szakmai hírportál volt. A konferenciát Prof. Dr. Zsengellér József, a Károli egyetem rektora nyitotta meg, aki az etikus közgazdaságtanról vallott nézetét fejtette ki, majd üdvözölte a Kar nevében a megjelenteket. Dr. Szuchy Róbert oktatási dékánhelyettes is jelen volt, aki kiemelte, hogy a jogi karon is lényegesnek látjuk a minél szélesebb körű közgazdasági képzés folytatását. Ebbe a koncepcióba illeszkedik bele immár több éve, külgazdasági konferenciánk.
A Színházi szótár a marosvásárhelyi műhelykonferencián
 Tizenhárom évvel a Színházi szótár magyarországi megjelenése után (ford. Sepsi Enikő, Rideg Zsófia, Molnár Zsófia, Gulyás Adrienn) Dr. habil. Sepsi Enikő intézetvezető a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem szervezésében a francia színházi szemiológia legjelentősebb képviselőjével, a szótár szerzőjével Patrice Pavis-szal közös műhelykonferencián vett részt, színháztudományi és színházi fordításokról beszélgettek a világ minden részéről érkező doktoranduszokkal és szakemberekkel. .) A kerekasztal-beszélgetést követően Sepsi Enikő találkozott Kós Annával, a Művészeti Kar vezetőjével és Ungvári-Zrínyi Ildikóval bejárták a kar épületeit is.
(Patrice Pavis legutóbb a szótár megjelenésekor járt Magyarországon, Rideg Zsófia és Sepsi Enikő szervezésében
Károli North America Days 2019 konferencia
2013 óta immár hetedik alkalommal rendezték meg a Károli North America Days eseménysorozatot. Idén az USÁ-val foglalkozó esemény a „Cultural Mirrors in the United States of America and Hungary” címet viselte, aminek a keretében 14 előadást hallgathattak meg az érdeklődők. Az eseményen előadással részt vett Lauren Perlaza kulturális attasé (Amerikai Egyesült Államok Nagykövetsége), Sas Annamária a Magyar-Amerikai Fulbright Bizottág program-koordinátora, a KRE BTK amerikai partnerintézményeinek (Calvin University, Grace College, University of New Hampshire) a képviselői és az Észak-Amerikai Specializációban tanító kollégák.
November 28-án és 29-én szervezte meg a KRE BTK és az ELTE BTK közösen a „Margaret Atwood 80: Cenrtal European Interpretations/ Margaret Atwood 80: interprétations de l’oevre en Europe Centrale” című nemzetközi kanadista konferenciát. Az esemény plenáris előadója Coral Ann Howells (emerita professzor, University of Reading) volt, akinek a kanadai irodalommal kapcsolatos kritikai munkássága nemzetközileg is elismert, többek közt a Cambridge University Press gondozásában megjelent Cambridge Companion to Margaret Atwood (2006) kötet szerzője, valamint a Cambridge History of Canadian Literature (Cambridge University Press, 2009) és a Oxford History of the Novel in English: The Novel in Australia, Canada, New Zealand, and South Pacific (Oxford University Press, 2017) kötetek társszerzője.
A konferencia szekcióinak 32 résztvevője 13 európai országból érkezett hozzánk. A plenárison és a hagyományos szekciókon kívül a program részét képezte az észak-amerikai őslakosokra fókuszáló diákszekció, a The Handmaid’s Tale TV sorozat első évadát a középpontba helyező ismeretterjesztő vetélkedő és Volker Schlöndorff azonos című, 1990-es filmművészeti alkotását elemző filmklub is.
A nemzetközi konferenciát Caroline Charette nagykövet asszony (Kanadai Nagykövetség), Kürtösi Katalin a CEACS (Central European Association for Canadian Studies) elnöke, Takács Attila a Magyar Kanadisták Szövetségének elnöke, valamint Károly Krisztina és Dr. Nagy Judit nemzetközi dékánhelyettesek (ELTE BTK és KRE BTK) nyitották meg.
III. Művészettörténeti Konferencia
2019. november 8-án Dr. Mészáros Flóra szervezésében az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Károli Gáspár Református Egyetem Művészettörténet Tanszékén oktató tanárok részvételével rendezték meg a III. Művészettörténeti Konferenciát a Benda Kálmán Bölcsészet- és Társadalomtudományi Szakkollégiumban. A konferencia előadói között Dr. Jékely Zsombor tanszékvezető, Dr. Ordasi Zsuzsa egyetemi docens, Dr. Faludy Judit egyetemi docens és Dr. Mészáros Flóra egyetemi adjunktus is szerepelt.
Arvo Pärt élete
 A Német Nyelv és Irodalom Tanszéken működő Hüperión Fordítói Műhely legújabb kiadványa a Károli Gáspár Református Egyetem támogatásával, a Rózsavölgyi Kiadó gondozásában, valamint az Arvo Pärt Központtal együttműködésben jelent meg. A kötet a kortárs észt zeneszerző, korunk egyik legismertebb komponistája, Arvo Pärt életútját és munkásságát mutatja be, aki évtizedeken át élt és alkotott Németországban, Berlinben.
A minikoncerttel egybekötött (kettős) könyvbemutató a Fugában volt 2019. november 8-án.
Országos Szendrei János Matematikaverseny a KRE TFK-n
 Az Óvó- és Tanítóképzők Egyesületének Matematikai tagozata a 2019/20-as tanévben 28. alkalommal rendezte meg országos matematika feladatmegoldó versenyét, amely 2010 óta Szendrei János nevét viseli. A XXVIII. Szendrei János Matematikaverseny helyszínét idén a Károli Gáspár Református Egyetem Nagykőrösön biztosította.
A verseny szabályzata szerint minden intézmény (képzési hely) egy 3, vagy 4 fős csapatot indíthat tanító (alapképzés), óvodapedagógus, gyógypedagógus, illetve konduktor szakos nappali tagozatos hallgatóiból. A csapatverseny eredményét a csapat 3 legjobb dolgozatának összesített pontszáma határozza meg. Ezen belül az egyének szerzett pontszámai alapján is rangsoroljuk a hallgatókat.
A matematika műveltségterületi képzésben résztvevő hallgatók egyéni versenyzőkként indulhatnak, intézményenként legfeljebb 3 fő.
A verseny két részből áll. A 20 tesztfeladatot 2 óra, illetve az 5 kidolgozandó feladatot újabb 2 óra alatt kell a hallgatóknak megoldani.
A verseny szabályzata szerint három kategóriában kapnak díjat a hallgatók.
1. Csapatversenyben a KRE TFK csapata I. helyezést ért el.
2. Egyéni versenyben 2. helyezést ért el a KRE-TFK tanító szakos hallgatója.
3. Matematika műveltségterületi egyéni versenyben: 7. helyezést ért el a KRE-TFK tanító szakos hallgatója.
Felkészítő tanárok: Dr. Horváth Alice, Dr. Köves Gabriella.
Gratulálunk a versenyzőknek a kiváló teljesítményért!
Szakkönyvtári szolgáltatás Budapesten
A KRE Tanítóképző Főiskolai Kara és a Csokonai Kulturális Központ Dokumentumtár és Információs Központ (1153 Budapest, Bocskai utca 74-78.) 2019. november 12-én ünnepélyes keretek között könyvtári szolgáltatási szerződést kötött, amely lehetővé teszi a Kar hallgatói és oktatói számára a Dokumentumtár és Információs Központ pedagógiai szakkönyvtári szolgáltatásának igénybevételét.
A szerződést Dr. Pap Ferenc, a Tanítóképző Főiskolai Kar mb. dékánja, valamint Bezerédi Erika, a Csokonai Kulturális Központ vezetője írta alá. Az ünnepségen a Kar vezetői, oktatói, valamint a Hallgatói Önkormányzat képviselői mellett részt vett Tóth Imre XV. kerületi alpolgármester, Taba Zsófia könyvtárvezető, valamint megjelentek a Csokonai Kulturális Központ tagintézményeinek vezetői is.
A létrejött megállapodást Bezerédi Erika igazgató és Dr. Pap Ferenc mb. dékán egyaránt méltatta. A könyvtár 1987-ben kezdte meg működését a Pedagógia Kabinet keretében. Feladata akkor a pedagógusok igényeit kielégítő báziskönyvtár létrehozása volt.
A gyűjtemény 2012. július 1-től Dokumentumtár és Információs Központ néven, a Csokonai Kulturális Központ intézményegységeként működik. Az alapja a neveléstudomány magyar nyelvű szakirodalma, ezen kívül a társtudományok kiadványait is gyűjtik: pszichológia (általános pszichológia, fejlődés- és neveléslélektan), szociológia (nevelésszociológia), jog (család- és gyermekjog, család- és ifjúságvédelem), vezetéselmélet, tanügyigazgatás. A különböző tantárgyak oktatását segítő módszertani kézikönyvek, segédletek, a tanulást-tanítást segítő művek, dokumentumok szintén megtalálhatók a könyvtári állományban.
Kiss Domokos református lelkész hagyatékának átvételével több ezer példánnyal bővült a könyvtár állománya. A könyvek nagy része teológiai, filozófiai, magyar történelmi, képzőművészeti és szépirodalomi alkotások.
A hagyaték feldolgozása befejeződött, a letéti könyvek nagyobb hányada kölcsönözhető.
Az intézmény közművelődési feladatokat is ellát: ismeretterjesztő előadásokat és író-olvasó találkozókat szervez, közösségi összejöveteleket generál, közhasznú információs kiadványokat szerkeszt.
Japán pedagógusok látogatása a KRE TFK-n és gyakorló intézményeiben
2019. november 18-án ismét japán pedagógusok egy csoportja tett látogatást a KRE TFK budapesti képzési helyszínére, valamint az újpesti Viola Óvodába, intézményünk egyik gyakorlóintézményébe.
Az óvodában betekintést nyerhettek, hogyan zajlanak a gyerekek körében végzett csoportos foglalkozások, illetve részesei lehettek egy hagyományőrző, népzenei foglalkozásnak is.
Az óvodai élet gyakorlatban végzett munkája után ellátogattak Karunkra is, ahol elsősorban a zenei tevékenységeket, a kodályi koncepció hazai megvalósulását nézhették meg a másodéves óvodapedagógus hallgatók ének-zenei nevelés és módszertana kurzusán.
A gyakorlatias előadás során a hallgatók bemutatták az óvodai zenei nevelés dalanyagának egy részét, a feldolgozás játékos lehetőségeit, a foglalkozásokon használható szemléltető eszközöket, saját készítésű hangszereket.
Az ezt követő szakmai beszélgetés során a kurzus oktatója, Dr. Szarka Júlia főiskolai tanár adott válaszokat a vendégek nemcsak zenei, hanem a magyar kisgyermek-nevelési rendszerről is feltett kérdéseikre.
Az intézményünkben immáron hagyománynak tekinthető látogatás hasznos élmény- és tapasztalatszerzés volt a vendégek és vendéglátók számára is.
Tananyagfejlesztő csoport megbeszélései
Az MRE Tananyagfejlesztő Csoportjával együttműködve megbeszéléseket folytatott a KRE Ökögyülekezeti Kutatóműhelye az 5-6. évfolyamos természetismeret tananyaggal kapcsolatosan. Terveik szerint egy teljesen új megközelítési módokat alkalmazó segédanyagot doloznak ki az 5-6. osztályosok számára, amely segíti a tantárgyi integrációt, valamint azt, hogy a gyerekek motiváltabbak legyenek ezeknek az ismereteknek az elsajátításában.
Arról, hogy miként kezdtek el nem tantárgyakban gondolkodni a református iskolák a Tananyagfejlesztő Csoport támogatásával, itt lehet olvasni.
Öko-kör
November folyamán ökokört tartott az Ökogyülekezeti Kutatóműhely. Hogy mi is az Ökokör? Könnyed és sikeres életmódzöldítés közösségben: jó hangulat, tapasztalatcsere, finom ételek, közös programok, kreatívkodás és sok-sok megtakarított energia, víz és hulladék. Az érdeklődők öt-tizenkét fős csoportokba járnak össze két-három hónapig, hogy hétről-hétre különböző környezettudatos fortélyokat tanuljanak meg, és próbáljanak ki. Mindenki tanulhat valami újat másoktól, és megoszthatja a többiekkel saját háztartás-zöldítő tapasztalatait. A következő Öko-kör elnevezésű rendezvényt 2020 elején tartják. További információ itt található.
|
|