|
ESEMÉNYAJÁNLÓ
Zenés játékok - játékos zenék – konferencia meghívó
A KRE TFK 2019. november 9-én „Zenés játékok - játékos zenék” címmel zenepedagógiai konferenciát tart a Kar nagykőrösi oktatási helyszínének Gulyás Lajos termében (2750 Nagykőrös, Hősök tere 5.)
A konferencián való részvétel ingyenes. További információ és a konferencia részletes programja megtalálható a Kar honlapján.
Nemzetközi mikro-tanácskozás a V4 országok tanárképző intézményeinek
gyakorlati képzéséről
A Tanárképző Központ 2019/2020-as tanévre elnyert kutatási pályázatának első eseménye a V4 országok tanácskozása (Csehország, Lengyelország, Szlovákia részvételével, Magyarország rendezésében) a KRE Tanárképző Központ szervezésében 2019. november 11-13. között a KRE BTK Dózsa György úti épületében (1146 Budapest, Dózsa György út 25.).
A tanácskozás témája a V4 országok tanárképzésének gyakorlata, ami a kutatás fókuszában álló mentorképzés elméleti és gyakorlati kérdéseinek feltérképezését készíti elő.
A meghívott intézményekből 2-2 kutató-oktató tart előadást az országukban és egyetemükön folyó gyakorlati képzésről, mint a tanárképzés meghatározó fázisáról. Ezekhez csatlakozik a Tanárképző Központ tanítási gyakorlatuk részletes ismertetésével. Az előadásokat kerekasztal-beszélgetés követi, amely informális eszmecserét a találkozó multilinguális kommunikációja erősíti, mivel a tanácskozást a V4 országok nyelvén, valamint angolul tartják.
Workshop a Lőrincz Lajos Közjogi Kutatóműhely szervezésében
„Személyesség-modell, avagy a kapcsolat, közösség- és identitásépítés új jogi, igazgatási megoldásai Magyarországon” címmel workshop-ot tart a Lőrincz Lajos Közjogi Kutatóműhely 2019. november 14-én, csütörtökön 14 és 17 óra között a KRE ÁJK Kari Tanácstermében.
Kárpát-medencei magyarok zenéje gála
A Kárpát-medence magyarságának és nemzetiségeinek kulturális találkozása lesz a Kárpát-medencei magyarok zenéje gálaest 2019. november 17-én, vasárnap délután 5 órakor a Pesti Vigadó dísztermében. A gála programja:
BorzsaVári népzenekar (Kárpátalja)
Misztrál együttes (Magyar Örökség-díjas)
Sodró népi együttes (Kárpátalja)
Szokolay Dongó Balázs – Kubinyi Júlia duó
Csernik Szende székely mesemondó (Erdély)
További információ itt érhető el.
Integritás és az egyházi intézmények felelőssége - konferencia meghívó
„Integritás és az egyházi intézmények felelőssége (Jog, erkölcs és vallás)” címmel 2019. november 25-én a KRE Állam- és Jogtudományi Kar Bonhoeffer Műhelye, Szemere Bertalan Kutatóközpontja és az Állami Számvevőszék konferenciát szervez a Magyarországi Református Egyház Zsinati Dísztermében. A rendezvény keretein belül az „Egyházi Intézmények működésének etikai alapjai” című könyv is bemutatásra kerül. A kötetet szerkesztették: Dr. habil. Birher Nándor, a KRE ÁJK Jogtörténeti, Jogelméleti és Egyházjogi Tanszékének tanszékvezető, egyetemi docense és Dr. habil. Homicskó Árpád Olivér nemzetközi és tudományos dékánhelyettes.
„A magyar vállalkozások a nemzetközi szolgáltatási versenyben” – konferencia meghívó
A KRE ÁJK Társadalomtudományok és Nemzetközi Tanulmányok Intézete 2019. november 29-én rendezi meg „A magyar vállalkozások a nemzetközi szolgáltatási versenyben” című konferenciáját. A konferencia célja a magyar külgazdasági kapcsolatok aktuális helyzetének áttekintése, a nemzetközi trendek, azon belül az Európai Unió szolgáltatásokra vonatkozó politikája és az arra adott válaszok ismertetése, valamint a területen – elsősorban a turizmus, a közlekedés és a modern szolgáltatások területén − a vállalatok általános versenyképességének javítására irányuló lépések, eszközök bemutatása. A konferencia helyszíne a Lurdy Ház (1097 Budapest, Könyves Kálmán krt. 12-14.). A konferenciára itt lehet regisztrálni.
Kedvezményes jegyek károlisoknak a Nemzeti Táncszínház előadásaira
A Nemzeti Táncszínház szeretettel invitálja a KRE hallgatóit, munkatársait és hozzátartozóikat az novemberben megrendezésre kerülő táncszínházi előadásokra, amelyekre kedvezményes jegyvásárlási lehetőséget biztosít. Olyan előadások megtekintésére van lehetőség, mint az Ízek, táncok, érzések a Budapesti Táncszínház előadásában vagy az Aranyasszonyok Háromszék Táncegyüttes közreműködésével.
A részletes műsor és a jegyvásárlással kapcsolatos további információk itt érhetők el.
|
|
|
BESZÁMOLÓK ESEMÉNYEKRŐL, KONFERENCIÁKRÓL
Erősíteni az egyetem református arcélét – HIT-konferencia a Károlin
Felvidéki egyházkerület szervezése Trianon árnyékában; Otthonról haza – keletnémet menekültek és az egyházak; A református gályarabok könyves műveltsége; A szociális szabályozás hatása az egyház szociális intézményrendszerére – néhány előadáscím az október 21-22-én a Károli Gáspár Református Egyetem Hittudományi Karán megszervezett „Hagyomány-Identitás-Történelem (HIT)” konferenciáról. A kétnapos tudományos tanácskozáson négy szekcióban 81 szakember a legkülönfélébb történeti megközelítésekből (egyház-, művelődés-, társadalom-, mentalitás-, jogtörténtet, néprajz, teológia) vizsgálta a magyar reformátusság közel fél évezredét. A konferencia lehetőséget adott arra, hogy magyarországi és határontúli (felvidéki, erdélyi, kárpátaljai) szakemberek találkozzanak és eszmét cseréljenek kutatásaik állásairól, nézőpontjaikról és eredményeikről. A Károli Gáspár Református Egyetem Hittudományi Karának Egyháztörténeti Tanszéke, valamint az Egyetem Egyház és Társadalom Kutatóintézetének Reformáció Öröksége Műhelye által szervezett tanácskozáson igei köszöntőt a konferencia első napján Prof. Dr. Zsengellér József rektor, a második napján Prof. Dr. Kocsev Miklós, a KRE HTK dékánja mondott. A nyitóelőadások Földváryné Dr. Kiss Réka, a Nemzeti Emlékezet Bizottságának elnöke, a Hittudományi Kar Egyháztörténeti Tanszékének vezetője, illetve Dr. Hanula Gergely professzor, az Egyház és Társadalom Kutatóintézet nemrégiben kinevezett vezetője tartotta.
A szakemberek három szekciókban tanácskoztak olyan témákat érintve, mint például Trianon hatása a református egyházra, a kommunizmus alatti kulturális ellenállás, a 16-19. századi lelkészi művelődés vagy az 1618-ban és 1619-ben megtartott dordrechti zsinat protestantizmusra gyakorolt hatása. A tudományos tanácskozáson bemutatták a HIT 2018 konferenciájának előadásait tartalmazó kötetet. Földváryné Dr. Kiss Réka és Dr. Lányi Gábor, az Egyháztörténeti Tanszék adjunktusa, a konferencia egyik főszervezője által szerkesztett kötet a Reformáció Öröksége Könyvek első darabja. A L’Harmattan Kiadó gondozásában elindult sorozat a tervek szerint a református múlttal és művelődéssel foglalkozó könyveket jelentet majd meg, ezzel is erősítve a Károli Gáspár Református Egyetem egyházi identitását, kötődését.
Beszámoló „Az új büntetőeljárási törvény egyéves tapasztalatai” konferenciáról
Október 4-én, a Magyarországi Református Egyház Zsinati Dísztermében került megrendezésre „Az új büntetőeljárási törvény egyéves tapasztalatai” című, nemzetközi tudományos konferencia. A tanácskozás célja volt, hogy körképet adjon arról, milyen tapasztalatokkal gazdagodtak az elmúlt egy év alatt a törvény alkalmazása során a hivatásrendek képviselői, a jogtudósok, az elméleti és a gyakorlati szakemberek – fogalmazott Dr. Czine Ágnes oktatási rektorhelyettes, alkotmánybíró, a KRE Bűnügyi Tudományok Intézetének egyetemi docense, aki egyben a konferencia fő szervezője volt. A meghívott előadók névsorából, a teljesség igénye nélkül: Prof. Dr. Domokos Andrea intézetvezető egyetemi tanár (KRE ÁJK), Dr. Kónya István, a Kúria elnökhelyettese, Dr. Bánáti János címzetes egyetemi tanár, a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke, Dr. Ibolya Tibor címzetes egyetemi docens, fővárosi főügyész, Prof. Dr. Robert Esser, a Passau-i Egyetem tanszékvezető tanára. Bővebb információk az alábbi linken érhetők el.
„Inspirationen Klänge” – konferencia beszámoló
A Német Nyelv és Irodalom Tanszék október 17-19-én negyedik alkalommal rendezte meg „Inspirationen” című nemzetközi konferenciáját. A nyolc éve indított sorozat idei rendezvénye a hangok, hangzás világába kalauzolta el az érdeklődőket. Az interdiszciplináris jellegű előadások a rendezvénysorozat célkitűzéséhez igazodva kreatív, újszerű megközelítésben mutattak be szerzőket, műveket és az őket befogadó környezetet. A többnyire irodalomtudományi szemléletű előadásokat rendhagyó kulturális programok kísérték. Karl Katschthaler „Found Objects and Atmospheres” című hangkompozíciója mellett az Osztrák Kulturfórum támogatásával megvalósuló „Wind und Vergänglichkeit – Musik zur Lyrik von Thomas Bernhard” című performansz, valamint egy képmeditációs kiállítás egészítette ki a programot. A 12 külföldi előadót fogadó rendezvényen nagy megtiszteltetésünkre részt vett az egyetem két díszdoktora, Prof. Dr. Dr. August Stahl és Prof. Dr. Dr. h.c. Ermest Hess-Lüttich is.
Nemzetközi projekthét
A tavalyi sikeres indítórendezvényt követően idén október 24-26-ig került megrendezésre a II. Magyar-Holland Projekthét, a Gouda-i Driestar Christian University és Egyetemünk részvételével. A holland partnerintézmény 14 hallgatóval, valamint Eefje van de Werfhorst és Jeroen van Rumpt oktatókkal látogatott el Nagykőrösre. Egyetemünket a holland hallgatókkal csoportokba osztva Apostol Mária Kata, Czine Diána, Fodor Tímea, Körmendi Kata, Retkes Anett és Szalkay Tamás hallgatóink képviselték a rendezvény alkalmával.
Részletes beszámoló az alábbi linken olvasható.
„Az európai uniós támogatások hatása a szociális védelem rendszerére és a társadalmi kohézióra” – beszámoló a konferenciáról
Zsinati díszteremben került sor október 17-én „Az európai uniós támogatások hatása a szociális védelem rendszerére és a társadalmi kohézióra” című konferenciára, melynek fő szervezője Dr. habil. Homicskó Árpád Olivér nemzetközi és tudományos dékánhelyettes, a Szemere Bertalan Kutatóközpont vezetője volt. Az eseményen részt vett Főtiszteletű Dr. Szabó István püspök, a Magyarországi Református Egyház Zsinatának lelkészi elnöke és Prof. Dr. Zsengellér József rektor is. Dr. Szabó István köszöntőjében hangsúlyozta, hogy egy fél emberöltő telt el azóta, hogy Magyarország csatlakozott az Európai Unióhoz. Kérdés az, hogy az akkor születtek mit kaptak és mit nem kaptak attól a rendszertől, amit részben Magyarország épít, részben pedig az Európai Unió támogatási rendszere. Prof. Dr. Zsengellér József rektor köszöntőjében kiemelte a keresztyén egyetem szerepét a szociális védelem rendszerének kérdéskörében. Dr. habil. Homicskó Árpád Olivér „A szociális szabályozásról – az európai jog tükrében” címmel tartott előadást. Bővebb információk az alábbi linken érhetők el.
Mesét mondtunk, népdalokat énekeltünk
A Károli Közösségi Napok nyitónapján nagy nézői érdeklődés közepette zajlott a népdaléneklési versennyel egybekötve rendezett Egyszer volt, hol nem volt népmesemondó verseny.
Nagy öröm számunkra, hogy a mesemondó versenyre idén 19 nappali és levelező tagozatos hallgató nevezett Budapestről és Nagykőrösről, mutatva a Tanítóképző Főiskolai Kar képzéseinek sokszínűségét. A versenyzők fejből mesélve keltették életre a hol vidám, hol szomorú történeteket, „Krisztus urunk muzsikájától” kezdve a „Bolond faluig”.
A népdaléneklési versenyen 5 hallgató vállalkozott a megmérettetésre. Előadásukban zalai, somogyi, moldvai és székely népdalok hangzottak el.
A rendezvényt egy népdalcsokor megszólaltatásával Kovács-Veréb Lilla nyitotta meg, aki a csokor utolsó dalával meg is énekeltette a közönséget. A versenyzők teljesítményét szakmai zsűri értékelte.
A versenyek eredményei az alábbi linken tekinthetők meg.
Sikeres könyvbemutató a Japanológia Tanszéken
A Károli Közösségi Napok alkalmából a Károli Gáspár Református Egyetem Keleti Nyelvek és Kultúrák Intézete könyvbemutatót szervezett, ahol az elmúlt öt év japanológia témájú köteteit ismertette. A könyvbemutatót színesítette a Károli Japanológia Tanszéken működő KK-ON együttes előadása is, akik japán dalokat adtak elő. A bemutató során a Buda Béla termet zsúfolásig megtöltő hallgatóság megtapasztalhatta, hogy a Károlira jellemző családiasság és az oktatók közötti baráti viszony a japán szakos képzésen is megjelenik. A szerkesztők remélik, hogy hamarosan újabb japanológiai témájú kötetek bemutatására is sor kerülhet. a bemutatóról készült beszámoló itt olvasható.
Az Ökogyülekezeti Kutatóműhely programjai a Károli Közösségi Napokon
„Csernobil négy abszurd gyönyörűsége - Ökoteológiai reflexiók a Csernobil” c. minisorozatról címmel tartott előadást Dr. Kodácsy Tamás, a KRE Ökogyülekezeti Műhely vezetője 2019. október 24-én, a Károli Közösségi Napok keretében, amelyet nagy érdeklődés övezett. Az ötrészes televíziós minisorozatban összesen négyszer hangzik el az a kifejezés: „ez gyönyörű!” (it is beautiful!). Ez a négy gyönyörűség a teljes szituáció abszurditását fejezi ki, amelyről a filmben Vaszilij Legaszov professzor csak annyit mond: mindez őrültség. Mind a négy abszurd gyönyörűség szimbolikus, amelyben az ember az iszonyatra csodálkozik rá, és arra mondja, hogy gyönyörű, ami borzalmas. A négy csodálkozás egyrészt a terméketlen végről, másrészt a hatalom illúziójáról, harmadrészt a tudás céltalanságáról, negyedrészt az élet hiábavalóságáról szól.
Szűcs Boglárka, az Ökogyülekezeti Műhely referense a Károli Közösségi Napok keretében tartott előadást a teremtésvédelmi műhely, tevékenységéről és a bekapcsolódási lehetőségekről. Az eseményen részt vettek az Őkogyülekezeti cím és díj pályázat nyertesei is, akik ünnepélyes keretek között vehették át a címmel járó oklevelet és plakettet, valamint bemutatták helyi teremtésvédelmi munkájukat is. Emellett a korábbi évek ökogyülekezetei számoltak be jó gyakorlataikról, milyen tevékenységeket végeznek a teremtett világ védelmére.
Régi és új vezetők a Hallgatói Önkormányzat élén
Október első felében az egyetemi, valamint több kari Hallgatói Önkormányzatban is lezajlottak a tisztújító választások. Az ÁJK HÖK még júliusban tartott időközi választást, amelyen Lakatos Rebekát választotta meg a Közgyűlés elnökének. A TFK hallgatói október 2-án Kecskés Mátét választották a kari HÖK élére. Ugyanezen a napon választotta meg új karunk a Szociális és Egészségtudományi Kar is az első kari Hallgatói Önkormányzatukat Bereznai Viktória vezetésével.
A kari választások végeztével október 3-án az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat Választmánya egy újabb évre szavazott bizalmat korábbi elnökének Czikó Györgyinek és alelnökének Ökrös Rékának.
A BTK és a HTK HÖK élén nem történt változás az előző félévhez képest, Ragány Dániel és File Péter látja el a HÖK elnöki feladatokat.
Hálózatépítő konferencia
„Identitás a közösségben” címmel október 10-12. között Lakiteleken zajlott a KRE mentálhigiéné szakirányú továbbképzésének hallgatóit tömörítő Kárpát-medencei Magyar Lelki Segítő Szolgálat V. Hálózatépítő Konferenciája.
A Magyarországról, Erdélyből, Kárpátaljáról és Felvidékről egyaránt szép számmal érkezett, mintegy 130 résztvevő az első nap plenáris előadásokat hallgatott meg. Másnap a végzett hallgatók 21 műhelycsoportban ismertették, illetve vitatták meg saját helyi szintű mentálhigiénés programjaikat.
A szakmai programhoz egyéb kulturális események is társultak: a régiókból érkező csoportok bemutatkozása, népzenei koncert és táncház. A konferencia keretében ünnepélyes keretek között vette át a 2019. évi Buda Béla Díjat Dr. habil. Sepsi Enikő, a KRE BTK Művészettudományi és Szabadbölcsészeti Intézetének vezetője.
A konferencia az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkba tett kirándulással zárult, ahol a négy különböző régióban élő kollégák számára különösen megható és felemelő élmény volt a Feszty-körkép együttes megtekintése.
Vándorkiállítás Újpesten
 A teremtésvédelmet az iskolakertek ügyén keresztül hirdetve egy vándorkiállításnak adtunk helyet az új épületünk aulájában. A kiállítást az Iskolakertekért Alapítványt képviselő Dr. Halbritter András nyitotta meg. A vándorkiállítás fogadó tanszékei: a KRE-TFK Művészeti, Testnevelési- és Életviteli Tanszék, valamint a Természettani- és Matematika Tanszék.
Az iskolakertben nevelünk, növényeket és gyermekeket egyaránt. A kiállítással szeretnénk bemutatni, hogy az iskolakertben végzett tevékenység milyen sokszínű lehet, milyen széles spektrumon segíti a kertvezetők, óvodapedagógusok, tanítók, tanárok, nevelők, közösségszervezők, terapeuták munkáját.
Tág teret biztosít ahhoz, hogy minden kerti közösség megvalósítsa elképzeléseit, saját adottságaihoz, érdeklődési köréhez igazodva.
A kiállítás anyagát ajánljuk pedagógusoknak, szülőknek, művelődési szakembereknek és diákoknak egyaránt.
Tanulmányi kirándulás a Balaton-felvidék német nemzetiségi falvaiban
 A KRE BTK Német Nyelv és Irodalom Tanszék 16 hallgatója tanulmányi kiránduláson vett részt a Balaton-felvidék német gyökerű, nemzetiségi falvaiban 2019. október 21-22-én – tréningheti kurzusként – Bakainé Rottländer Heide anyanyelvi lektor és Dr. Szilágyi-Kósa Anikó egyetemi docens vezetésével.
A kirándulás első napján a hallgatók – két rövid bevezető előadást követően – a barnagi (egykor Németbarnag) Faluházban projektszemináriumon vettek részt, a délután során rövid túrák keretében keresték fel a környék látnivalóit. Ezt követően a közeli Tótvázsonyban a helyi németek 1947-es elűzéséről készült filmet tekintették meg a Tótvázsonyi Ifjúsági Egyesület vendégeként.
A résztvevők a Tihanyi Bencés Apátság Szent Kristóf vendégházában töltötték az éjszakát, majd a második nap reggelén az apátság kiállításait tekintették meg. Az út ezután Herendre vezetett, ahol a Német Nemzetiségi Önkormányzat egyik tagja kalauzolta a fiatalokat a település régi temetőjében, templomában és egykori iskolájában, ahol ma német helytörténeti kiállítás látogatható. Ebéd után a hallgatók a Herendi Porcelánmanufaktúra „minimanufaktúrájában” nézték meg a világhírű porcelán készítésének lépéseit, majd hazautazás előtt a szomszédos Bándon keresték föl Veszprém megye eddig egyetlen német nemzetiségi tanösvényének állomásait. A kiránduláson a német nyelv, irodalom és kultúra mesterszakon tanuló külföldi hallgatók is részt vettek. Az eseménydús kétnapos kirándulást a budapesti Német Nagykövetség támogatta.
Teremtés hete 2019
 Idén a Baptista Szeretetszolgálat ”Oikosz” teremtésvédelmi projektjének keretében ökumenikus teremtésvédelmi akciókat hirdettek meg egyházi közösségek számára, helyi teremtésvédelmi megmozdulások szervezésére a 2019-es Teremtés hetén szeptember 29. – október 6. között. Az akciókban református gyülekezetek, iskolák is részt vettek: a helyi sajátosságok szerint, akár helyi környezetvédelmi szervezetekkel együttműködve valósították meg programjaikat. Többek között szabadtéri alkalmak, teremtésvédelem-fókuszú istentiszteletek, beszélgetések, kreatív újrahasznosító foglalkozások és környezettudatosságra nevelő előadások szerveződtek arra irányulva, hogy a résztvevők felismerjék a teremtett világ értékeit, rácsodálkozzanak azokra, valamint az irántuk érzett hálával és a felelősséggel óvják azokat mindennapi tevékenységeik során. A teremtésvédelmi programokról szóló részletes beszámoló az alábbi linken olvasható.
Az „Oikosz” – teremtésvédelmi munkacsoport szervezésében október 3-án tartották a Teremtés hete központi alkalmát, az ökumenikus teremtés heti konferenciát. „Isten szándékainak sokfélesége ugyanúgy jelenik meg a természetben, mint a társadalomban. Ha ennek a sokszínű egységnek nem minden eleme egyenrangú is, de egyformán nélkülözhetetlen, hiszen ez rendezett sokféleség. Mindegyik elem mögötti szándék a Teremtőhöz vezet vissza minket” – fogalmazott megnyitójában Dr. Csepregi Zoltán, a rendezvénynek helyszínt adó Evangélikus Hittudományi Egyetem rektora. A meghívott előadók a természet sokféleségének fontosságát – mit tudunk tanulni tőlük és hogyan lehet együtt gondolkodni velük -, valamint az egyenlő méltóság, mint a társadalmi diverzitás értékeit mutatták be különböző aspektusokból.
A Károli Közösségi Napok programjai az ÁJK-n
 A 2019/2020-as tanév őszi félévében megrendezett Károli Közösségi Napokon az ÁJK hallgatói szabadon választhattak (minimum két eseményt) a kari és az összegyetemi programok közül.
A hallgatóknak a kari programok mellett lehetőségük nyílt részt venni a Hittudományi Kar szervezésében sorra kerülő Hagyomány, Identitás, Történelem című konferencián. A „Jog” szekció keretében Dr. habil. Homicskó Árpád Oliver dékánhelyettes, Prof. Dr. Domokos Andrea, Dr. Lóth László, Dr. Ercsey Zsombor, Dr. Szabó Zsolt, Dr. Nagy Péter és Dr. Czibere Károly tartottak előadást. A Kar további kiemelt programja volt „A Kecskeméti Református Jogakadémia története” című kötet bemutatója Dr. habil. Homicskó Árpád Olivér dékánhelyettes és Prof. Dr. Stipta István részvételével. Dr. Gerber Tamás, a Budapest Környéki Törvényszék elnöke a bírói hivatásról tartott előadást, melyet követően Együttműködési megállapodásra került sor a Budapest Környéki Törvényszék és a KRE Állam- és Jogtudományi Kara között. A „Találkozások” című program keretében Prof. Dr. Zsengellér József rektor volt Dr. Móré Sándor vendége. Bővebb információk az alábbi linken érhetők el.
|
|