OTDK főpróba

A Kari Tudományos Diákköri Tanács 2023. március 30-án – TDK ülés keretében – OTDK főpróbát szervez. Az eseményen az Állam- és Jogtudományi Kar hallgatói mutatják be kutatási eredményeiket, OTDK dolgozataikat 15 perces előadás keretében. Az OTDK főpróba, az OTDK felkészülés zárórendezvénye is egyben.

Szükség van-e Magyarországon jogi-igazgatási szaknyelvújításra? - konferencia

A Lőrincz Lajos Közjogi Kutatóműhely konferenciát szervez „Szükség van-e Magyarországon jogi-igazgatási szaknyelvújításra?  Jogi-igazgatási terminológiastratégia kialakítása” címmel.

A Bűnügyi Tudományok Intézete TDK ülést tartott

A Bűnügyi Tudományok Intézete 2023. február 21-én TDK ülést tartott A Bűncselekmények Áldozatainak Napja alkalmából. Az eseményen az áldozatvédelemről, az EU áldozatokkal kapcsolatos politikájáról és a Nemzetközi Büntetőbíróság mellett működő Áldozatvédelmi Alapról tartott előadást  Prof. Dr. Domokos Andrea intézetvezető egyetemi tanár, Dr. Dobrocsi Szilvia PhD egyetemi docens és  dr. Papp Petra egyetemi tanársegéd.

Magánjogi Intézet TDK ülése

A Magánjogi Intézet 2023. február 15-én, az OTDK-felkészülés céljából, Intézeti TDK alkalmat szervezett, amelynek a Kari Tanácsterem adott otthont.

Lezajlott az OTDK-felkészítő ülés a Bűnügyi Tudományok Intézeténél

A Bűnügyi Tudományok Intézete 2023. február 15-én 10 órától OTDK-felkészítő ülést tartott.

Közjogi Tudományos Diákkör ülés

Kedves Oktató és Hallgató Kollégák!

Az első Közjogi Tudományos Diákkör ülésének programja az lesz, hogy meghallgatjuk az idei Állam- és Jogtudományi OTDK-n közjogi témakörben induló hallgatóink előadását, hallgatói opponensek bevonásával. Így a kari főpróba (március 30.) előtt lesz még egy lehetőség a hallgatóknak a gyakorlásra.

A holland igazságügyi miniszter előadása

Az előadás időpontja: 2019. február 21., 11:15.
Az előadás helyszíne: A Magyarországi Református Egyház Zsinatának székháza (1146 Budapest, Abonyi u. 21.), díszterem

Megjelent a Kőrösi Csoma Sándor és a Petőfi Sándor Program pályázati felhívása

A Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága pályázatot hirdet a Kőrösi Csoma Sándor Program és a Petőfi Sándor Program ösztöndíjakra.
A programok célja, hogy támogassa a Kárpát-medencében, valamint a diaszpórában élő magyar közösségeket, ösztönözze további fejlődésüket, elősegítse a Magyarországgal való kapcsolattartást.

A pályázatok benyújtásának határideje: 2018. március 12.

AmiKRE érdemes figyelni! – Hallgatói felhívás

Hallott már a Budapest Ösztöndíj Programról? Tudja, hogyan lehet „Camp Leader”? Érdeklik a legfrissebb pályázatok, ösztöndíjak, egyetemi hírek és programajánlók?

Az egyes modern technológiák etikai, jogi és szabályozási kihívásai c. konferencia

A Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar, Szemere Bertalan Kutatóközpont szervezésében sikerrel lezajlott „Az egyes modern technológiák etikai, jogi és szabályozási kihívásai” című konferencia.

Jogi asszisztens képzés indul szeptemberben

Dr. Szenczi Árpád, a TFK dékánja sajtótájékoztató keretében hétfőn Nagykőrösön többek között bejelentette, hogy a TFK nagykőrösi intézményében jogi felsőoktatási szakképzési szak indul szeptemberben.

Büntetőjogi válasz a családon belüli erőszakra – TDK ülés

A Bűnügyi Tudományok Intézete 2017. február 23-án, 16 órakor tartotta meg a félév első Tudományos Diákköri ülését.

Az Infokommunikációs Jogi Tanszék TDK ülése

A technológiai fejlődés hatása a jogászi hivatásrendekre c. kerekasztal beszélgetés

Családon belüli erőszak – TDK ülés

További információ elérhető innen!

Oktatónk nemzetközi elismerése

Károlis oktatói részvétel a GARP szervezet nemzetközi kockázatkezelői vizsgájának előkészítésében

Kiírásra került az Erasmus pályázat

Kiírásra került a 2017/18-as tanévre vonatkozó Erasmus tanulmányi mobilitás és szakmai gyakorlat pályázat. Az Erasmus célja, hogy lehetővé tegye oktatási, nyelvi és kulturális tapasztalatok megszerzését egy másik program országbeli felsőoktatási intézményben.

Károli Gáspár Ösztöndíj felhívás

Károli Gáspár Ösztöndíj felhívás 2016 / 2017. tanév II. (tavaszi) félév

"Nők a jogtudományban" kerekasztal beszélgetés

A Doktoranduszok Országos Szövetségének Jogtudományi Osztálya kerekasztal beszélgetést szervez "Nők a jogtudományban" címmel.
A meghívott előadók: Dr. Czine Ágnes alkotmánybíró, a Fővárosi Ítélőtábla Büntető Kollégiumának korábbi kollégiumvezetője, Prof. Dr. Domokos Andrea, a KRE-ÁJK Büntetőjogi Tanszékének tanszékvezetője, a Kúria főtanácsadója, Dr. habil. Boros Anita, egyetemi docens (NKE), a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium helyettes államtitkára.
A beszélgetést vezeti dr. Kriston Edit, doktorandusz (ME), a DOSZ JTO alelnöke.

Időpont: 2017. február 3. 17:00
Helyszín: KRE-ÁJK (mfszt.1.)

A tervezés végett kérjük Önöket, hogy részvételi szándékukat jelezzék az alábbi e-mail: (rimaszecsi@yahoo.com)
Külsősöket is nagy szeretettel várunk!
DOSZ JTO

Rajzpályázat a magyar címer és zászló megünneplésére

 

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet az Emberi Erőforrások Minisztériumának Köznevelésért Felelős Államtitkárságával közösen a világban bárhol élő, valamennyi magát magyarnak valló diák és egyetemista számára rajzpályázatot hirdet.
 
Az ünnepi rajzpályázat témaköre, tárgya és a kivitelezés eszköztára: A pályázó a magyar zászlót és/vagy címert, a történelmi zászlókat, illetve a székely zászlót a rajz, a grafika, a kollázs, illetve a festészet bármelyik (monochrom vagy színes) technikájával megjelenítheti, azt valamely egyéni hangulat, téma, emlékkép vagy történelmi esemény kontextusában ábrázolva. 
 
A pályamunkák beérkezési határideje 2015. március 5. (csütörtök)
 
A pályamunkák beküldésének feltételei, díjazás és további hasznos információk az alábbi dokumentumban olvashatók.
 
A pályázat eredményét a Nemzetstratégiai Kutatóintézet a www.nski.hu honlapján teszi közzé. A díjak és elismerések ünnepi keretek között történő átadására 2015. március 16-án kerül sor. A díjazottak az esemény részleteiről külön tájékoztatást kapnak. (A nem budapesti helyezettek díjátadóra történő utazását és esetlegesen felmerülő szállását a szervezők biztosítják.)

Magyar zászló és címer pályázat – lemondó nyilatkozat


Hamvazószerda és böjt

 

A Szentírásban is olvasunk a böjtről, ami az Ószövetségben gyakori formája a bűnbánatnak és az Istenhez való odafordulásnak, az Újszövetségben pedig a kegyesség megélésének három formája között találjuk a Hegyi beszédben (imádkozás, adakozás, böjt, Mt 6,1-18), ahol Jézus a helyes, azaz a nem képmutató böjt fontosságát hangsúlyozza. Ennek nyomán az egyház történetében is találkozunk az önmegtartóztatás, a magunk sanyargatásának gyakorlatával. Ez többnyire egy bizonyos időtartamra vonatkozik, mint például a nagypéntek-húsvét előtti időszak negyven napja. A külső, sokszor furcsa, a mai élet számára szokatlan tartózkodásoktól elválaszthatatlan a belső tisztulás, csendesség, Istenre figyelés szándéka.

A negyven napos böjt bibliai előképekre vezethető vissza (Mózes, Jézus). Mivel a nagyböjti vasárnapokat nem számították böjtös napoknak (ma sem), ezért az első vasárnap előtti szerdán kezdték a Húsvétra készülés időszakát. A böjt elsősorban a római katolikus gyakorlatban hamvazószerdával kezdődik. Ezt hívják másként böjtfőszerdának, böjtfogadószerdának, szárazszerdának, aszalószerdának is.

Az ünnep eredete abból a szokásból van, hogy a múlt évi virágvasárnapi szentelt barkából keletkezett hamut megszentelik, utána pedig következik a hamvazás. Maga a hamu, mint a bűnbánat eszköze jelenik számos bibliai történetben ismert. A nyilvános bűnbánat a nagyböjt első napján vette kezdetét. Ehhez járul később a hamuval való megszórás, vagy kereszt rajzolása a homlokra.

A szimbólumokkal óvatosan bánó reformátusok azóta sem élnek a porral való meghintés szokásával. Református gyakorlatunk a böjtfőt vasárnapra teszi, legtöbb helyen úrvacsorával fejezik ki a közös és az egyéni bűnbánat fontosságát, a Húsvétra való készülés kezdetét. Kálvin szerint a böjtölés azt a szándékunkat és vágyunkat teszi jelenvalóvá és nyilvánvalóvá, hogy mi a teremtő, megváltó, megszentelő Istenéi vagyunk, aki „megemlékezik róla, hogy por vagyunk” (Zsolt 103,14) Egy érdekes szokás végül: Pusztakovácsi katolikusai a megmaradt farsangi ételeket a református családoknak ajándékozták.

Bölcsföldi András lelkész


Következő események


Összes esemény

Napi biztatás

Sport a Károlin

Sport a Károlin

 

Közösségi Média

nyelvvizsgaközpont